Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Caritas dla mam

Koncert charytatywny na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu zagrała w stolicy Zagłębia „Golec uOrkiestra”, którą zaprosił ks. Tomasz Folga – dyrektor sosnowieckiej Caritas. Występ był połączony z uroczystą galą z okazji 25-lecia Caritas Polska i 10-leciem działalności programu stypendialnego Skrzydła

Niedziela sosnowiecka 23/2015, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Piotr Lorenc

"Golec uOrkiestra" w Sosnowcu

Uroczystości odbyły się 25 maja w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Na gali nie mogło zabraknąć bp. Grzegorza Kaszka. Obecny był ks. Marek Dec – zastępca dyrektora Caritas Polska, Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego, Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca, Zbigniew Podraza – prezydent Dąbrowy Górniczej i blisko 500-osobowa rzesza przyjaciół, podopiecznych, darczyńców i wolontariuszy Caritas diecezji sosnowieckiej, bo tylko tyle może pomieścić sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu.

– Miło jest mi państwa poinformować, że tegoroczny koncert, czwarty z kolei, odbywa się już nie na rzecz budowy, a na rzecz funkcjonowania Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu. Pragę podziękować wszystkim przyjaciołom tego dzieła za obecność, za wsparcie, za życzliwość – powiedział ks. Tomasz Folga.

Reklama

Istotę programu stypendialnego Skrzydła przybliżył prowadzący galę ks. Paweł Sobierajski. – Program Skrzydła wspomaga harmonijny rozwój dzieci oraz pozwala im rozpoznawać talenty i realizować pasje. Otrzymana przez dzieci długofalowa pomoc finansowa dodaje im „skrzydeł”, aby mogły one z radością przekraczać próg szkoły, w której wznoszą się nie tylko na wyżyny edukacji, ale i człowieczeństwa. To właśnie umiejętność właściwego wykorzystania okazanej im pomocy uczy ich zaradności i sprawia, że również dzieci chcą okazywać innym serce wdzięczne i hojne – powiedział ks. Paweł Sobierajski.

Inspiracją do powstania programu Skrzydła jest przesłanie św. Jana Pawła II, wygłoszone podczas pielgrzymki do Polski w 2002 r., na Błoniach krakowskich: „Potrzeba wyobraźni miłosierdzia, aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie, aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny”. W swoim wystąpieniu ks. Marek Dec podkreślił, że najlepiej, aby Skrzydła były niewidoczne, dyskretnie i skutecznie przychodziły z pomocą. – Warto sprawiać, by dzieci z naszych środowisk, osiedli, parafii, na równych prawach realizowały swoje talenty. Rzeczywiście, dzięki Skrzydłom tak jest, już od 10 lat. Trzeba powiedzieć, że w Caritas sosnowieckiej, która – dodam na marginesie: istnieje niewiele mniej niż Caritas Polska, bo 23 lata – panują najlepsze warunki do rozwoju programu i należy wam pogratulować. Ale nikt nie jest w stanie zmierzyć uśmiechu, radości i uratowanych dziecięcych marzeń. Myślę, że tylko te marzenia, te zdolności, które się rozwinęły, talenty, które zostały uratowane i nie zaprzepaszczone, są największym skarbem Skrzydeł – powiedział ks. Marek Dec.

W naszej diecezji z programu skorzystało blisko 600 uczniów. Koordynatorem Skrzydeł w diecezji jest Krystyna Tomaszewska. – Program Skrzydła proponuje objęcie opieki finansowej nad dzieckiem zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które poprzez deklarację zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Wsparcie akcji możliwe jest również poprzez jednorazowe wpłaty do skarbonki Skrzydeł. Proszę wszystkich ludzi dobrej woli o włączenie się w nasz program. Razem budujmy cywilizację miłości – powiedziała Krystyna Tomaszewska.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jednym Sercem, Jednym Duchem

Rzeszowski koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” – jeden z największych koncertów uwielbienia Pana Boga w Europie. Co roku gromadzi w Boże Ciało kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Jak wyglądał w tym roku i jakie wydarzenia doprowadziły do tego kulminacyjnego?

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję