Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi

– Muzyka potrafi unieść nasze dusze na wyżyny duchowości, potrafi zmieniać nasze serca, inspirować i umacniać. Tak pojmowana jest niewątpliwie drogą do Boga. A my od 16 lat, organizując Festiwal „Ave Maria”, staramy się pokazywać najpiękniejsze utwory ze światowego repertuaru w wykonaniu najznamienitszych muzyków – powiedział ks. kan. Jarosław Wolski, otwierając 16. edycję festiwalu

Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 22-24 maja i dostarczył publiczności niezapomnianych wrażeń, choćby za sprawą Turnieju Tenorów, koncertu „Servi Domini Cantores” czy występu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi – miasta, które jest głównym organizatorem festiwalu, złożył gratulacje twórcom imprezy, Sławomirowi Pietrasowi – wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu oraz jego przyjaciołom, lekarzom i melomanom: dr. Maciejowi Hamankiewiczowi i dr. Cezaremu Kucio za urzeczywistnienie tego niezwykłego projektu. – Z ogromną wdzięcznością chciałbym wspomnieć również dwie wspaniałe postaci, których nie ma już wśród nas – ks. prał. Mieczysława Oseta, wieloletniego proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika i bp. Adama Śmigielskiego SDB, pierwszego biskupa diecezji sosnowieckiej, którzy doceniając piękno i potęgę muzyki patronowali temu przedsięwzięciu, udzielając mu nie tylko duchowego wsparcia – powiedział burmistrz Czeladzi.

Reklama

W tym roku przywrócony został, mający wieloletnią tradycję Turniej Tenorów, w ramach którego wystąpili Łukasz Gaj, Tomasz Kuk, Victor Campos Leal i ks. Paweł Sobierajski, a towarzyszyła im Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, który sprawował opiekę artystyczną nad programem tegorocznej edycji tego największego w Zagłębiu wydarzenia muzycznego. Turniej, zgodnie z tradycją, odbył się w kościele św. Stanisława BM. Gościem specjalnym był bp Grzegorz Kaszak, który pogratulował organizatorom przedsięwzięcia i podziękował artystom i wiernym słuchaczom.

W rolę konferansjera podczas turnieju, jak i nazajutrz, podczas drugiego dnia festiwalu, kiedy w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” wystąpiło trio wokalne „Servi Domini Cantores”, wcielił się ks. dr hab. Paweł Sobierajski, który znakomicie godził funkcje komentatora i wykonawcy.

Popis taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zakończył 25 maja Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi. Na program „Znasz li ten kraj” złożyły się tańce polskie prezentujące najbardziej charakterystyczne regiony Polski. Występy artystów oklaskiwał tłum melomanów zebrany przed wielką sceną na Rynku w Czeladzi. Wielobarwne stroje tancerzy, dynamiczne układy choreograficzne i znakomite wykonania wielu popularnych piosenek ludowych w świetnych opracowaniach muzycznych urzekły czeladzką publiczność. Artyści zaprezentowali układy choreograficzne Elwiry Kamieńskiej oraz kompozycje i opracowania muzyczne mistrza Stanisława Hadyny, m.in. „Krakowiaka”, „Kujawiaka z oberkiem” czy tańce podhalańskie.

Reklama

W niedzielne popołudnie, przed występem „Śląska” odbył się koncert dedykowany wszystkim mamom z okazji ich święta. Wykonawcami byli najmłodsi czeladzcy artyści – zespoły wokalne „Bell Canto”, „Pod Kluczem” i „Mini Babki” z Miejskiego Zespołu Szkół, pod kierunkiem Anny Piech.

We wszystkich wieczorach koncertowych uczestniczyły zaproszone do Czeladzi delegacje z miast partnerskich: Auby we Francji, ukraińskiego Żydaczowa i serbskiego Čačaka.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncertowo u św. Lamberta

Niedziela częstochowska 5/2013, str. 2

[ TEMATY ]

festiwal

Anna Buda

Laureaci X Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych „Hej, Panie Jezu”

Laureaci X Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych „Hej, Panie Jezu”

Niedzielne popołudnie 20 stycznia w kolegiacie św. Lamberta Biskupa i Męczennika w Radomsku upłynęło przy śpiewie kolęd i pastorałek. Po Mszy św. o godz. 11.30 pod przewodnictwem ks. Tomasza Laskowskiego i z homilią ks. Przemysława Schönwaldera rozstrzygnięto X Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych „Hej, Panie Jezu”. Eucharystię uświetnił chór Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Radomsku prowadzony przez Annę Spychałę.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję