Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

60 lat posługi kapłańskiej o. Mieczysława Witalisa CSsR

Prowincja Warszawska Redemptorystów i Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska podziękowały Bogu za dar kapłaństwa o. Mieczysława Witalisa, redemptorysty posługującego w Szczecinie. Kapłan świętował 14 maja 2015 r. 60-lecie swojej kapłańskiej drogi.

Na uroczystą Eucharystię z okazji 60-lecia posługi kapłańskiej o. Mieczysława Witalisa przybyło wielu parafian i gości. W Mszy św. wzięło udział także liczne grono kapłanów na czele z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim, i bp. Henrykiem Wejmanem, biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Obecni byli również kapłani reprezentujący prezbiterium archidiecezji, wśród nich księża z dekanatu Szczecin-Pogodno oraz wielu przyjaciół Jubilata. Gratulacje w imieniu polskich redemptorystów złożył o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała.

Reklama

– W tej liturgii zgromadzeni zostaliśmy w modlitwie przez dostojnego jubilata o. Mieczysława. To za niego, za jego życie chcemy Bogu dziękować i chcemy Boga wielbić – za to kapłańskie życie, za to kapłańskie serce i to kapłańskie świadectwo – powiedział abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Podczas homilii abp Andrzej Dzięga podkreślił, że chcąc dostrzec prawdziwe wnętrze człowieka, należy spojrzeć w jego oczy.

– Ale gdy patrzymy na kapłana, to nie tylko oczy są bramą do serca. Dotykamy serca, poznajemy kapłańskie serce, słuchając słów – zarówno tych oficjalnych z ambony czy w czasie katechezy, czy wykładów, konferencji odczytów, ale także tych słów mówionych wprost do duszy w konfesjonale i tych słów mówionych po ludzku w czasie zwyczajnych rozmów braterskich – dodał abp Andrzej Dzięga.

Reklama

Metropolita szczecińsko-kamieński w imieniu własnym i parafian złożył o. Mieczysławowi gorące wyrazy podziękowania.

– Za to, że kochasz eucharystycznie i za to, że uczysz nas miłości w Eucharystii i przez Eucharystię, dziękując Bogu za twoje kapłaństwo, zawierzając Bogu kolejne lata twojego życia, chcemy prosić Boga, aby ta miłość, którą zasiewasz pośród nas – właśnie eucharystyczna – rozrastała się, zakorzeniała, rozkwitała i owocowała – podkreślił abp Andrzej Dzięga.

W czasie uroczystej Eucharystii dostojny Jubilat wobec zgromadzonych wyznał wiarę i wyraził gotowość dalszego, ofiarnego posługiwania we wspólnocie Kościoła. Z rąk Księży Biskupów otrzymał okolicznościowy krzyż, zaś przed zakończeniem Mszy św. wręczył zgromadzonym egzemplarze książki własnego autorstwa pt. „Eucharystia – zobaczyć więcej”.

O. Mieczysław Witalis urodził się 12 maja 1931 r. O kapłaństwie marzył od lat dziecięcych. Redemptorystów spotkał na swej życiowej drodze podczas prymicyjnej Eucharystii w swojej rodzinnej parafii. Od tego momentu zapragnął również być redemptorystą. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1955 r. w Tuchowie. Posługiwał na różnych frontach działalności duszpasterskiej i misyjnej, a po odbyciu studiów z historii sztuki pracował jako dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz diecezjalny referent sztuki sakralnej. Przez ostatnie lata o. Mieczysław służy redemptorystom oraz całemu Kościołowi archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Początkowo jako diecezjalny ojciec duchowny kapłanów, spowiednik i powiernik alumnów seminarium, a obecnie jako ceniony spowiednik i kierownik duchowy wielu kapłanów – swoich dawnych wychowanków, jak i osób świeckich.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Il Divo na jubileuszu 1050-lecia archidiecezji

[ TEMATY ]

jubileusz

koncert

Poznań

Eva Rinaldi/Flickr/pl.wikipedia.org

Światowej sławy kwartet Il Divo zagra 22 czerwca w Poznaniu z okazji jubileusz 1050–lecia archidiecezji poznańskiej – pierwszego biskupstwa w Polsce. - Obchody jubileuszowe w 2018 roku odbywają się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Ich celem jest ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną – mówi biskup Damian Bryl.

Wydarzenie uświetniające obchody 1050-lecia założenia biskupstwa poznańskiego odbędzie się 22 czerwca na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Wstęp dla szerokiej publiczności będzie bezpłatny. Do sprzedaży trafią bilety na numerowane miejsca siedzące w pobliżu sceny.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję