Reklama

Aspekty

Odpowiedź i rozwiązanie

Z ks. Łukaszem Grzendzickim, moderatorem Oazy Ministranckiej, rozmawia ks. Adrian Put

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 23/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rozmowa

Archiwum „Aspektów”

Ks. Łukasz Grzendzicki, moderator Oazy Ministranckiej oraz wikariusz w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich

Ks. Łukasz Grzendzicki, moderator Oazy
Ministranckiej oraz wikariusz w parafii
pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach
Krajeńskich

KS. ADRIAN PUT: – Czym jest Oaza Ministrancka i do kogo jest skierowana?

KS. ŁUKASZ GRZENDZICKI: – Oaza Ministrancka w szczególny sposób skierowana jest do ministrantów, którzy posługują we wspólnotach parafialnych, przy ołtarzu samego Chrystusa. Tak jak każdy wierzący wzrasta, dojrzewa i kształtuje się na drodze wiary, tak i ta grupa do swojego wzrostu potrzebuje właściwej formacji. Oaza Ministrancka nie tylko dba o rozwój duchowy ministrantów, lecz także kształtuje właściwą postawę i umiejętności posługi wokół ołtarza wraz z kapłanem. Można by w żargonie współczesnego języka powiedzieć, że Oaza Ministrancka to 3 w 1: kształtowanie ducha, rozwijanie umiejętności posługi ministranta oraz wypoczynek.

– Co zatem jest zaczerpnięte z programu oazowego, a co jest typową formacją ministrancką? Proszę podać, jakie konkretne umiejętności nabywa ministrant na takiej oazie?

– Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, który jest założycielem ruchu oazowego, kształtuje właściwy program rozwoju, formacji, dojrzałości człowieka wierzącego – ucznia Jezusa Chrystusa. W dzisiejszym świecie młodzi ludzie bardzo często poszukują pozytywnych zachowań, budują hierarchię własnych wartości i odkrywają drogę swojego powołania. Formacja oazowa jest piękną drogą, na którą może wejść każdy, kto chce odkryć, poznać i rozkochać się w Jezusie Chrystusie. Na Oazie Ministranckiej wszyscy uczestnicy na nowo odnajdują swoje miejsce we wspólnocie Kościoła, odkrywają swoją przynależność do tej wspólnoty oraz uczą się, w jaki sposób można zrodzić piękne owoce w tej wspólnocie. To jest właśnie głębia poznania i zrozumienia, co to znaczy być dzieckiem Bożym. Program oazowy został ubogacony o formację ministrancką – Szkoła Liturgii Ministranta ma za zadanie wprowadzić w tajniki posługi przy ołtarzu Chrystusa w parafii: posługi z trybularzem, kształtowania i prowadzenia procesji, posługi krucyferariusza, przygotowania darów ołtarza, posługi z akolitkami, umiejętności posługi w zakrystii, rozróżniania szat i naczyń liturgicznych oraz poznania poszczególnych części Mszy św.

Reklama

– Obok formacji duchowej i liturgicznej jest zapewne czas na zabawę i odpoczynek? Co czeka chłopców na takich rekolekcjach?

– Oczywiście, w ramach zajęć oazowych nie mogło zabraknąć zabawy i aktywnego odpoczynku. W ciągu 11 dni Oazy Ministranckiej w szczególny sposób dbamy o aktywność wszystkich uczestników i zapewniamy różne atrakcje. Należą do nich: kąpiel w jeziorze, gra w piłkę nożną, siatkówkę, zwiedzanie MRU – Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień, sanktuarium Pięciu Braci Międzyrzeckich, zamku w Międzyrzeczu, jednostki wojskowej w Międzyrzeczu, jazda wozem opancerzonym, konkurs strzelecki, wspinaczka pod okiem instruktora oraz poznanie różnych pojazdów wojskowych i strażackich. Po takich atrakcjach nie może zabraknąć wspólnego ogniska i pieczenia kiełbasek.

– Czy Oazy Ministranckie cieszą się dużym zainteresowaniem?

– Z perspektywy 4 lat mogę śmiało stwierdzić, iż Oaza Ministrancka każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno duszpasterzy opiekujących się ministrantami w parafiach, jak i samych ministrantów. Wśród ministrantów jest grupa chłopców, którzy co rok chętnie przyjeżdżają po raz kolejny na oazę i ta grupa systematycznie rośnie.

– Jak Ksiądz – z perspektywy duszpasterza – zachęciłby ministrantów, aby przyjechali na oazę?

– Bardzo łatwo można zauważyć, jak wielu młodych ludzi, którzy posługują przy ołtarzu, pragnie odkrywać, poznawać i uczyć się różnych funkcji, jakie może spełniać ministrant przy ołtarzu, w kościele i parafii. W ciągu roku szkolnego wśród tak wielu zajęć, jakie mają młodzi ludzie, bardzo trudno jest im znaleźć wolny czas na formację ministrancką, również duchową. Stąd Oaza Ministrancka w czasie wakacji jest właśnie odpowiedzią i rozwiązaniem, by przez wspólny odpoczynek kształtować ducha i poznawać tajniki posługi ministranckiej. Dlatego pragnę zaprosić wszystkich ministrantów na wspaniały wypoczynek do Paradyża, gdzie wspólnie poszerzymy naszą wiedzę z zakresu posługi ministranckiej oraz poprzez zabawę i rekreację poznamy wielu wspaniałych ludzi. Drogi ministrancie, przyjedź, razem z nami wspólnie aktywnie spędzisz czas i na pewno zdobędziesz wiele nowych umiejętności.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blask dobra

Niedziela Ogólnopolska 42/2017, str. 27-29

[ TEMATY ]

rozmowa

bp Jan Chrapek

Krzysztof Tadej

Genowefa Chrapek – mama bp. Jana Chrapka

Genowefa Chrapek – mama bp. Jana Chrapka

KRZYSZTO TADEJ: – Tragedia wydarzyła się 18 października 2001 r. W tym dniu zginął Pani syn, bp Jan Chrapek.

CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję