Rejestracja ruszyła
Papież Franciszek pierwszym pielgrzymem na ŚDM 2016
Trzema kliknięciami na tablecie 26 lipca br. papież Franciszek zapisał się jako pierwszy uczestnik obchodów 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Zapisu dokonał w oknie swej biblioteki po modlitwie „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie. Otworzył w ten sposób rejestrację młodzieży z całego świata na ŚDM.
– Drodzy bracia i siostry! Dziś zaczyna się rejestracja 31. Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Polsce. Chciałem sam otworzyć rejestrację i właśnie wpisałem się jako pielgrzym za pomocą urządzenia elektronicznego. Dzień ten obchodzony w Roku Miłosierdzia będzie w pewnym sensie jubileuszem młodzieży, wezwanej do refleksji na temat: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Zapraszam młodzież całego świata do przeżycia tej pielgrzymki albo poprzez udział w Krakowie, albo też przez uczestniczenie w tym wydarzeniu łaski w swoich wspólnotach – zachęcił papież Franciszek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(KAI)
Stolica Apostolska w ONZ
Przeciwko kulturze wyrzucania na śmietnik
Reklama
Ludzkość na Zachodzie starzeje się: maleje liczba dzieci, a osób starszych jest coraz więcej. Obecnie 700 mln ludzi, czyli 10 proc. ludności świata, przekroczyło 60. rok życia. Szacuje się, że do roku 2050 wiek ten przekraczać będzie już 20 proc. ludzi, a więc dwukrotnie więcej. Dane te przypomniano w oświadczeniu złożonym 16 lipca br. na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych przez misję stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji. Wzrost liczby ludzi starszych określono tam jako „zachwianie równowagi”.
Według Stolicy Apostolskiej, jest to wielkie wyzwanie dla współczesnego społeczeństwa, domagające się położenia większego nacisku na opiekę zdrowotną i system ubezpieczeń społecznych. Idąc za wskazaniami papieża Franciszka, który stale przestrzega przed brutalnym odrzucaniem osób starszych, należy zwrócić uwagę, że tych ludzi często wyklucza się lub zaniedbuje. Dlatego coraz pilniejsze jest promowanie akceptacji ich w społeczeństwie.
Zdaniem watykańskiej delegacji, idealnie jest, kiedy starsi mogą pozostać w rodzinie, przy czym należy zapewnić im pomoc społeczną uwzględniającą potrzeby związane z wiekiem i stanem zdrowia. By zapewnić tym osobom pełne korzystanie z przysługujących im praw, trzeba proponować alternatywę dla dominującej „kultury wyrzucania na śmietnik”, oceniającej ludzi tylko według tego, co produkują. Trzeba uszanować ich godność i docenić wkład w społeczeństwo jako jego „punkt odniesienia” i „zbiorową pamięć” – przypomniała delegacja Stolicy Apostolskiej na forum ONZ.
(RV)
Dar dla migrantów
Pieniądze dla biednych
Ponad milion euro, które zebrano w czasie niedawnego wystawienia Całunu Turyńskiego, zostanie przeznaczone na pomoc najuboższym i migrantom. Zadecydował o tym papież Franciszek, gdy poinformowano go o wysokości ofiar złożonych przez pielgrzymów przed tą największą relikwią chrześcijaństwa.
Reklama
Pieniądze trafią do potrzebujących za pośrednictwem Caritas i organizacji Migrantes, a także innych stowarzyszeń kościelnych, pomagających na terenie archidiecezji turyńskiej najbardziej potrzebującym – zarówno Włochom, jak i migrantom.
(RV)
W Roku Miłosierdzia
Wystawienie relikwii św. Ojca Pio
Relikwie św. Ojca Pio zostaną wystawione w lutym 2016 r. w Bazylice Watykańskiej z okazji Roku Miłosierdzia. Poinformowano o tym na stronie internetowej sanktuarium włoskiego świętego w San Giovanni Rotondo w Apulii.
Jest to odpowiedź na życzenie papieża Franciszka, aby relikwie najbardziej czczonego we Włoszech świętego kapucyna były wystawione w Bazylice św. Piotra w okolicach Środy Popielcowej. Urna z ciałem będzie wystawiona w dniach 8-14 lutego 2016 r. W tym czasie papież Franciszek przyjmie też na audiencji Grupy Modlitwy św. Ojca Pio.
(RV)
Z twittera Papieża Franciszka
Kto pomaga chorym i potrzebującym, dotyka ciała Chrystusa, żyjącego i obecnego pośród nas.