Reklama

VI Międzydiecezjalny Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka

Kolędujmy, chwalmy, dziękujmy!

"Każda piosenka, każda pastorałka ma na względzie przede wszystkim uczcić tę małą Dziecinę narodzoną w betlejemskim żłobie z miłości do każdego z nas, dlatego nie tyle walka o miejsca jest ważna, ile chwała Boża" - zwrócił się do artystów zgromadzonych w sali "Domu Muz" na toruńskim Rudaku ks. kan. Zbigniew Andrzejewski, otwierając w sobotni poranek 18 stycznia br. VI Międzydiecezjalny Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka. Patronat honorowy przyjął biskup toruński Andrzej Suski. Grand Prix w kategorii wykonawców młodszych zdobyła Emilia Sobkowska z Torunia, w kategorii wykonawców starszych - zespół ,,Petrus" z Radomia.

Niedziela toruńska 6/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Życzę radości z tego śpiewania" - dodał Witold Makowski, prezes Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu - organizatora Festiwalu, wyrażając jednocześnie radość z tego, że specjalna mapa Polski, uwzględniająca artystów z różnych stron kraju, stopniowo się zapełnia. Podobne spostrzeżenie wyraził podczas podsumowania konkursu prof. Roman Grucza.
Tradycja festiwalu zrodziła się w 1998 r. podczas przeglądu dekanalnego. W 1999 r. ówczesny sufragan diecezji toruńskiej - bp Jan Chrapek, gość festiwalu, wtedy już diecezjalnego, ujęty jego niezwykłą atmosferą wyraził życzenie: "Taki festiwal jest bardzo potrzebny, ponieważ przekazuje tradycję kolęd następnym pokoleniom (...) Dlatego gratuluję organizatorom i proszę, aby kontynuowali". I dodał: "Za rok będzie trzeci, później czwarty, piąty". Zrządzeniem Opatrzności piąty festiwal, którego Biskup Jan wówczas nie zapowiedział, przyjął jego imię.
Słowa zmarłego tragicznie bp. Chrapka stały się dla organizatorów festiwalu zobowiązaniem i swoistym testamentem; konkurs rozwija się pod względem artystycznym i nieustannie poszerza swój zasięg. W tym roku Bogdan Sobkowski, spiritus movens imprezy, 50 razy zapraszał na scenę solistów, zespoły i chóry z diecezji: toruńskiej, poznańskiej, gnieźnieńskiej, warszawskiej, łowickiej i radomskiej. W sumie 271 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w dwóch grupach: do 12 lat i starsi.
Uwagę jury i publiczności zwróciła różnorodność literacka i stylistyczna prezentacji. Kolęda staropolska broni się dzielnie, jednak coraz częściej śpiewacy sięgają po teksty współczesne, odchodzące od prostej opowieści o tym, co stało się w Betlejem. Na szczęście świąteczny sztafaż, wszechobecny we współczesnych "produkcjach" kolędowych (który notabene tak lubimy!), z choinką i dzwoneczkami u sań i nieśmiertelnymi płatkami śniegu, nie przesłonił tego, co istotne - nowo narodzonego Jezusa i przesłania miłości, z którym przyszedł na świat. Strona muzyczna prezentacji była równie zróżnicowana jak słowna. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych wykonań, w których położono nacisk na liryzm, melodyjność i czystość artykulacyjną, artyści sięgają po elementy folku, swingu, jazzu i rocka. Werdykt jury, któremu przewodniczył prof. Roman Grucza, szczęśliwie pogodził zatem to, co tradycyjne, z tym, co wyraża ducha naszej niespokojnej epoki. Atmosfera konkursu ani przez chwilę nie była senna, mimo że trwał ponad 9 godzin, a pewne utwory się powtarzały. Monotonii udało się uniknąć także dzięki dowcipnej i przyjaznej młodym artystom konferansjerce i układowi wydarzeń festiwalowych - bez przestojów, z przemyślaną dramaturgią.
Przed południem wystąpili wykonawcy z młodszej grupy wiekowej, często wzbogacający swoje propozycje kostiumem, rekwizytem czy elementami inscenizacji. W przerwie zaprezentowała się od lat towarzysząca festiwalowi, niezawodna, niezmiennie utrzymująca wysoki poziom, grupa wokalno-instrumentalna "Claritas". Muzycy, świetnie "czujący" publiczność, po kwadransie włączyli ją do swego kolędowania. Następnie w szranki rywalizacji stanęli wykonawcy "starsi". Szczególnie w tej grupie konkursowej zachwyciły niebanalne interpretacje i aranżacje, ucieczka od playbacku, akompaniament bogaty w instrumentarium tradycyjne (pianino, flet, skrzypce) i niekonwencjonalne (np. różnorodne instrumenty perkusyjne). W drugiej przerwie wystąpił zespół "Bartek Jaskot", który zaprosił publiczność do niezwykłego muzycznego świata, gdzie elementy swingu, folku, rocka stanowią spójną, niepowtarzalną całość. "Kolędujmy! Chwalmy! Dziękujmy!" - słowa zachęcające do wspólnego śpiewania nie pozostały bez echa. Po kwadransie i scena, i widownia stanowiły jedno. W pół godziny później zespół powiększył się o kilkudziesięciu małych wykonawców zaproszonych przez muzyków na scenę. Temperatura wspólnego śpiewania wzrosła do zenitu, gdy kilkaset osób zgromadzonych w festiwalowej sali modliło się słowami piosenki: "Jak dobrze jest dziękować Twojemu imieniu, Panie". Powrót jurorów z zamiarem ogłoszenia wyników konkursu sprawił, że trzeba było pożegnać się z tym niezwykłym zespołem i wokalistą. Niektórzy widzowie wyrażali chęć ponownego spotkania z "Bartkiem Jaskotem", np. w ramach festiwalu "Song of Songs".
Tegoroczny festiwal obfitował także w niespodzianki i wzruszające momenty. Jednym z nich było przybycie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Józefa Jaworskiego. Prezydent Zaleski dziękując organizatorom, powiedział m. in.: "Dzięki kolędom ukazującym największego i jednocześnie najmniejszego w dniu narodzin Pana, to co w nadchodzącym roku przed nami, będziemy mogli przeżywać w radości". Sam Prezydent miasta nieoczekiwanie powiększył grono uczestników konkursu, śpiewając na melodię Wśród nocnej ciszy tekst ułożony specjalnie na tę okoliczność przez prowadzącego imprezę, co spotkało się z aplauzem publiczności. Najbardziej wzruszające chwile wiązały się z osobą bp. Jana Chrapka - Wielkiego Nieobecnego festiwalu. Prezydent Michał Zaleski wyraził przekonanie, że patronat Księdza Biskupa jest w naszym mieście czymś symbolicznym, dodając: "Mieszkańcy Torunia zawsze będą z czułością i miłością wspominać znakomitą osobę bp. Chrapka. Mam nadzieję, że jest dziś obecny duchem z nami". Tuż przed ogłoszeniem wyników organizatorzy zaprezentowali krótki film upamiętniający wizytę Biskupa Jana podczas festiwalu w 1999 r. Jego słowa, wysłuchane w głębokim milczeniu, nabrały po latach szczególnego znaczenia, a odmówiona "wspólnie z nim" modlitwa Ojcze nasz na długo pozostanie w pamięci...
Znaczącym akcentem festiwalu był występ zespołu "Petrus" z miasta, któremu pasterzował Biskup Jan w dwóch ostatnich latach swojego życia. Młodzi radomianie dali brawurowy występ, zachwycając publiczność walorami wokalnymi wykonania i bogatą oprawą instrumentalną utworów. Spodobała się zwłaszcza opracowana na modłę góralską interpretacja kolędy Anioł pasterzom mówił.
Największych emocji i wzruszeń dostarczyły chwile oczekiwania na werdykt jury i prezentowania listy nagrodzonych. Głównych laureatów wymieniono na początku. W grupie wiekowej do 12 lat w kategorii soliści pierwsze miejsce zdobyli ex aequo: Agata Grześkiewicz (M-GOK w Lidzbarku Welskim), Zosia Poślednik i Emilia Sobkowska (obie z parafii NPNMP w Toruniu); drugie miejsce przyznano Weronice Bochat (SCK w Solcu Kuj.) i Marcie Kwiatkowskiej (Przedszkole Miejskie nr 6 w Toruniu). Trzecie nagrody otrzymały: Oliwia Łukasik (ZS nr 34 w Toruniu) i Danuta Szymańska (GOK w Osielsku; wyróżniono Adriannę Narożny (ZS nr 14 w Toruniu). W kategorii zespoły zwyciężyła "Aria" (SP w Płońsku) przed "Wiolinkami" (SP Łubianka) i "Sikorkami" (CK Łubianka); wyróżniono "Barkę Leona" (parafia MB Łaskawej w Toruniu-Czerniewicach).
W grupie wiekowej powyżej 12 lat w kategorii soliści dwie pierwsze nagrody zdobyli: Patrycja Czapiga (MDK nr 3 w Bydgoszczy) i Michał Narożny (ZS nr 14 w Toruniu). Drugie miejsce zajęła Magdalena Marciniak (Opalenica k. Poznania), a trzecie - Aleksandra Meler (MDK nr 3 w Bydgoszczy); wyróżniono Annę Gmerek (MDK nr 3 w Bydgoszczy) i Martę Wilk (ZS nr 1 w Lubiczu). W kategorii zespoły zwyciężył "Petrus" z Radomia przed "Kashmirem" (MDK w Toruniu) i "Nutką" (Szkoła Muzyki i Tańca w Płońsku); wyróżniono "Gimnazjalistki" (CK w Łubiance). W kategorii chóry i schole przyznano jedynie drugą i trzecią nagrodę odpowiednio: Chórowi Gimnazjalnemu z ZS nr 1 w Lubiczu i scholi "Portamus Gaudium" z parafii katedralnej Świętych Janów w Toruniu; wyróżnieniem uhonorowano chór "Echo" przy Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu.
Nagrodzeni otrzymali okolicznościowe statuetki, mikrofony, torby turystyczne, plecaki, aparaty fotograficzne i albumy.
Dzięki Tygodnikowi Niedziela i jego edycjom regionalnym, Nowościom - Gazecie Pomorza i Kujaw, Radiu Gra i Magazynowi Muzycznemu RuaH konkurs zaistniał na mapie kulturalnej Torunia i kraju oraz zdobył rozgłos zapewniający liczny udział chętnych do rywalizacji.
Na zakończenie pragnę przytoczyć wypowiedź gościa specjalnego festiwalu, Bartka Jaskota, oddającą - jak sądzę - odczucia uczestników: "Jestem wdzięczny Bogu za ten czas - bardzo wiele otrzymałem, niczego nie żałuję".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Rozważanie 4

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję