Reklama

Sól ziemi

Drogowskazy

Musimy dobrze wybrać

Niedziela Ogólnopolska 36/2015, str. 3

blvdone/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z powagą i wielkim podziwem przyglądamy się pracom ekshumacyjnym prowadzonym od lipca 2012 r. pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach, mającym na celu odkrycie prawdy o mordach komunistycznych w roku 1945 i w latach późniejszych. Na wypadek bowiem, gdyby coś się w przyszłości zmieniło, komuniści starali się zacierać ślady po swoich zbrodniach i wrzucali ciała pomordowanych do tzw. dołów śmierci. Dziś są one odkrywane. Patrzymy na wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas, żeby uszanować tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Dobrze, żeby cała Polska o tym wiedziała, żeby dowiedziała się o tym młodzież i umiała zaczerpnąć ze źródeł tego bohaterstwa na swoje dziś i jutro. Nie możemy przejść obojętnie wobec tego wszystkiego, co stało się w Polsce w latach powojennych. Żyją jeszcze zapewne ci okrutni zbrodniarze, którzy w tamtym czasie posuwali się do morderstw na swych braciach. Choć dzisiaj są już może ludźmi starymi, to przecież istnieje potrzeba elementarnej choćby sprawiedliwości. Stąd pytanie, które nieodparcie ciśnie się na myśl: dlaczego tylko z Telewizji Trwam możemy czerpać takie informacje, dlaczego telewizja publiczna nie podejmuje tego tematu, tak ważnego dla Polski i Polaków?

Wybrzmiała nam teraz sprawa referendum ogłoszonego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przekręty, które stosuje PO, są bardzo wymowne. Zapomina się, że to nie tylko PiS, ale 6 mln ludzi, którzy złożyli swe podpisy, chce wypowiedzieć swoje zdanie w ważnych kwestiach obywatelskich. Jeżeli dzisiaj mówimy o podmiotowości, to trzeba pamiętać, że o podmiotowość właśnie walczyli ci, których nazywamy dziś Żołnierzami Wyklętymi. Oby ich mogiły, ich kości niedbale wrzucone w ziemię nie były świadectwem zapomnianym. Partia rządząca, wraz z PSL, zapomniała, co znaczy podmiotowość narodu, odmówiła mu prawa głosu.

Oczekujemy na nowe, na decyzje, które podejmie naród. Nie tylko te odnoszące się do pytań referendalnych, ale szczególnie te dotyczące głosowania w nadchodzących wyborach, które będą przekładać się na naszą podmiotowość, na to, żeby każdy Polak czuł się w swojej ojczyźnie dobrze. Chcemy państwa prawdziwie przyjaznego. Może nam je zapewnić opcja chrześcijańska, ewangeliczna, która bazuje na prawie naturalnym, na przykazaniu miłości i na szacunku dla życia każdego człowieka, także tego w stadium embrionalnym. Wybór władz należy do obowiązków każdego obywatela. A jasność decyzji musi towarzyszyć wszystkim, dla których Polska jest najważniejsza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-09-01 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Europie i Ameryce więcej aktów wrogości wobec chrześcijan

2026-06-03 15:22

[ TEMATY ]

Europa

Ameryka

akty wrogości

wobec chrześcijan

Vatican Media

W Europie i Amerykach rośnie liczba kościołów, które padły ofiarą ataków lub aktów wandalizmu. Chrześcijanie często nie dysponują jednak odpowiednimi instrumentami prawnymi, by bronić się przed dyskryminacją i prześladowaniami – wynika z raportu stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Statystyki, które opublikowano 27 maja, przedstawił Hiszpan José Luis Bazán, prawnik, politolog i specjalista ds. praw człowieka, który współtworzył raport „Wolność Religijna na Świecie” (ang. Religious Freedom in the World Report) wydawany co dwa lata przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN).
CZYTAJ DALEJ

Beatyfikacja salezjanów, których znał młody Wojtyła

2026-06-03 08:23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

salezjanie

Vatican Media

Dziewięciu salezjanów zamordowanych przez niemieckich nazistów podczas II wojny światowej zostanie 6 czerwca beatyfikowanych w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II. Miejsce uroczystości nie jest przypadkowe – młody Karol Wojtyła był świadkiem aresztowania części przyszłych męczenników, a ich świadectwo wiary i kapłańskiej wierności mogło odegrać ważną rolę w dojrzewaniu jego własnego powołania.

Przyszli błogosławieni byli zaangażowani w działalność duszpasterską i wychowawczą. Po wybuchu II wojny światowej zostali aresztowani wyłącznie dlatego, że byli kapłanami katolickimi. Nie uczestniczyli w działalności politycznej ani wojskowej. Nazistowski reżim uznał jednak ich posługę za zagrożenie.
CZYTAJ DALEJ

Tradycyjny dym wraca na salony, a popkultura znów uczy młodych palić

2026-06-03 21:02

[ TEMATY ]

młodzi

papieros

tradycyjny dym

wraca na salony

popkultura

©freshidea – stock.adobe.com

Jeśli komuś wydawało się, że klasyczny papieros odchodzi do lamusa, najnowsze dane zza zachodniej granicy działają jak kubeł zimnej wody. Z raportów podsumowujących 2025 rok wynika, że niemal co piąty Niemiec (19,1%) tkwi w nałogu. Jednak to nie ogólne liczby są najbardziej alarmujące, a to, co dzieje się wśród najmłodszych dorosłych. W grupie 15–24 lata odsetek palących zauważalnie skoczył z 14,5% do 15,6%. Co więcej, wbrew powszechnemu przekonaniu, że młodzi przerzucili się wyłącznie na elektronikę, to klasyczne papierosy dominują na tamtejszym rynku ze miażdżącym wynikiem 78,5% (podczas gdy e-papierosy to zaledwie 9,2%). Ten sam mechanizm, napędzany przez popkulturę, właśnie uderza w Polskę.

Po latach spychania nałogu na margines, show-biznes i media społecznościowe zafundowały nam potężny krok wstecz. Znowu jest modnie, dekadencko i nonszalancko. Teledyski czołowych gwiazd, viralowe sesje zdjęciowe na Instagramie czy TikTokowe trendy wręcz ociekają estetyką, w której papieros jest niezbędnym atrybutem wielkomiejskiego luzu. Dla starszych to może i niezrozumiała nostalgia, ale dla nastolatków – gotowy wzorzec do naśladowania. Widzą w tym symbol autentyczności, nie dostrzegając realnego zagrożenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję