Reklama

Niedziela Częstochowska

W szkole Maryi

Słowo pasterskie Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego przed koronacją Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce

Niedziela częstochowska 36/2015, str. 1-2

[ TEMATY ]

Maryja

kalwaria

Archiwum sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka!

Na progu nowego roku szkolnego, a zarazem katechetycznego zwracam się do Was, Drodzy: Rodzice i Dziadkowie, Nauczyciele i Wychowawcy, Duszpasterze i Katecheci, Dzieci i Młodzieży ze słowami pasterskiej troski oraz gorącej prośby o wierność Bogu i Jego nauce. O konieczności zachowania Bożego prawa mówi nam dzisiaj sam Pan Bóg, a także na przestrzeni wieków uczy nas historia naszego narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odczytywany dziś fragment Księgi Powtórzonego Prawa przypomina nam, że słuchanie praw i wypełnianie Bożych nakazów, jest warunkiem życia i Bożego błogosławieństwa. Św. Jakub poucza nas ponadto, że słowo Boże ma moc zbawić dusze nasze i zachęca nas do tego, byśmy nie byli słuchaczami oszukującymi samych siebie, ale wprowadzali słowo w czyn. Natomiast Pan Jezus piętnuje obłudę religijną i postawę, która polega na znoszeniu przykazań Bożych, a wprowadzaniu ludzkiej tradycji, niezgodnej z wolą Bożą.

Jestem, pamiętam, czuwam

W czasach antyewangelizacji i laicyzacji, migracji oraz wielokulturowości, ustanawiania niezgodnych z Bożymi przykazaniami praw przez parlamenty wielu państw, wierność Bogu w życiu osobistym, rodzinnym i narodowym nie jest łatwa. Dlatego uciekamy się do Matki Bożej, która w wypełnianiu Bożych nakazów jest nam wzorem i pomocą. To dzięki Niej wielokrotnie w historii Polski i Europy mogliśmy doświadczyć, że Pan Bóg jest Bogiem bliskim, ilekroć go wzywamy w duchu narodowego nawrócenia i pamięci, że Boże prawa i nakazy są nie tylko sprawiedliwe, ale i mądrością narodów. Przypomnijmy tylko niektóre niezwykłe wydarzenia, jak: cudowna obrona Jasnej Góry z 1655 r. w czasach potopu szwedzkiego, zwycięstwo nad Turkami pod Wiedniem 12 września 1683 r. czy Cud nad Wisłą z 15 sierpnia 1920 r. Wszystkie te cudowne wydarzenia są nie tylko militarnymi zwycięstwami nad wojskiem agresorów, ale dzięki wstawiennictwu Matki Bożej zwycięską obroną katolickiej wiary.

Reklama

Również w obecnym czasie nieustannie odkrywamy przez wiarę niezawodną obecność Maryi w tajemnicy Chrystusa i Kościoła, także naszego częstochowskiego Kościoła. Jest to obecność Matki pamiętającej i czuwającej. Maryja pamięta o nas i nieustannie przypomina swoim dzieciom to, co Bóg w Jezusie Chrystusie Odkupicielu uczynił dla człowieka. Czuwa również, aby dziedzictwo dzieci Bożych, dzięki Duchowi Świętemu w nas nie zostało zmarnowane. Jako Wszechpotężna Wspomożycielka jest zawsze po naszej stronie. Wstawia się za nami do Syna, mówiąc Mu o tym, czego nie mamy, a co jest nam konieczne do zbawienia w czasie naszej ziemskiej pielgrzymki.

Za tę obecność Maryi, która o nas pamięta i czuwa nad nami, my jako wspólnota Kościoła i każdy z nas osobiście odwzajemniamy się naszą obecnością przy Niej. Odwdzięczamy się Jej naszą pamięcią o działaniu Jej Syna przez Swojego Ducha w nas. Odpowiadamy na Jej czuwanie naszym czuwaniem nad sobą i nad naszymi siostrami i braćmi. Najpełniej wyrażają to słowa Apelu Jasnogórskiego, które powtarzamy każdego wieczoru: Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam! Słowa te to najwłaściwsza i najpełniejsza synteza naszej czci, miłości i wdzięczności wobec Maryi, która w tajemnicy chrztu Narodu trwa z nami blisko 1050 lat. To najbardziej dziecięca postawa wobec Maryi obecnej ponad 600 lat w Jej częstochowskim Sanktuarium na Jasnej Górze. To wyraz najprostszej wdzięczności za Jej obecność w 90-letnich dziejach naszego częstochowskiego Kościoła.

Koronacja wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia

Cześć, wdzięczność i przywiązanie do Matki Najświętszej jest wyrażana na naszej ziemi na wiele różnych sposobów. Tyle świątyń i kaplic Jej poświęconych, tyle modlitw, pacierzy i różańców wyszeptanych, tyle kroków pielgrzymich wykonanych do Jej jasnogórskiego Sanktuarium i tylu sanktuariów lokalnych. Wśród oznak szczególnej czci wobec Maryi jest akt koronacji Jej wizerunków.

Reklama

I oto w roku 90-lecia od utworzenia naszego częstochowskiego Kościoła przychodzi nam dokonać kolejnego aktu koronacji papieskimi diademami Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Praszce na Ziemi Wieluńskiej. Chociaż powstało ono zaledwie dwadzieścia kilka lat temu na tzw. Makowym Wzgórzu w pobliżu wznoszonego nowego osiedla, to jednak po latach widać, że to sam „Bóg wybrał to miejsce”. Wskazali je pasterze Kościoła, a szczególnie św. Jan Paweł II. To on w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2002 r. poświęcił obraz, będący kopią Cudownego Wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej. Powiedział wówczas: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce”. Opatrznościowe słowa św. Jana Pawła II, decyzje Pasterzy Kościoła częstochowskiego, zaangażowanie i inwencja kustosza tego miejsca zaowocowały, że wielu ludzi pokochało nowe sanktuarium, kalwaryjskie wzgórze i czczony tu wizerunek Matki Bożej. Przybywają tu czciciele Maryi z różnych stron archidiecezji i spoza jej granic. W bogactwie nabożeństw o charakterze pasyjnym, paschalnym i maryjnym odczuwają szczególną obecność Maryi.

Sam św. Jan Paweł II wskazując na obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, powtarzał: „Ona wychowywała moje serce od najmłodszych lat”. Czego zatem uczy nas nasza Kalwaryjska Matka Zawierzenia z Praszki? Jest dla nas przykładem „posłuszeństwa wiary” aż po Krzyż. Maryja pod Krzyżem nie tylko pozostała wierna Swojemu umierającemu Synowi i posłuszna Bogu Ojcu, ale do końca zachowała wiarę, że dla Pana Boga wszystko jest możliwe. Zawierzenie na Kalwarii było dla Maryi bolesnym, ale jednocześnie niezawodnym i zwycięskim, które doczekało się radości Zmartwychwstania.

Dzisiaj, gdy świat chce udowodnić, że Bóg nie istnieje i można życie ułożyć poza Nim, potrzebne jest nam wszystkim takie zawierzenie Bogu na wzór Maryi. Albowiem Bóg nigdy nie jest konkurentem człowieka. On nas nie zawodzi, a jego prawa są „naszą mądrością”. Tylko szkoła zawierzenia może ocalić nasz świat, nasze rodziny, naszą wiarę, wartości moralne, narodowe, prawdziwie ludzkie. Potrzebna nam jest więc Kalwaryjska Matka Zawierzenia. Jej się chcemy zawierzyć. Od Niej chcemy się uczyć. W Jej szkole kształtować nasze sumienia i Ją o ocalenie pragniemy prosić.

Reklama

Nasza obecność na koronacji

Koronacja to nie tylko symboliczna i zewnętrzna uroczystość, ale przede wszystkim akt wiary, ufności i miłości. Koronacja to również akt wdzięczności za wszelkie dobro i przyrzeczenie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi świętemu oraz jego Pasterzom. Tym, czym w pierwszym rzędzie koronujemy obraz Matki Bożej, to nasze oddane Bogu serca. Wspominając cudowną obronę chrześcijańskiej Europy pod Wiedniem pragniemy przez akt koronacji w święto Najświętszego Imienia Maryi zawierzyć wszystko Bogu przez Serce Maryi.

Dlatego serdecznie zapraszam na uroczysty akt koronacji Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, który dokona się w dniu 12 września 2015 r. tj., w sobotę o godz. 11.00. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, który w imieniu Ojca Świętego nałoży papieskie diademy na cudowny wizerunek. Swoją obecność potwierdził współkoronator – nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także wielu przedstawicieli Episkopatu Polski. Nie zabraknie także nas, pasterzy Kościoła częstochowskiego, księży diecezjalnych i zakonnych, a w Roku Życia Konsekrowanego przedstawicieli zakonów żeńskich i męskich oraz, ufam, licznej rzeszy wiernych z naszej archidiecezji oraz sąsiednich diecezji.

Niech nasza obecność na koronacji będzie wyrazem jedności rodziny diecezjalnej i świadectwem miłości do Matki Najświętszej. Dlatego też proszę duszpasterzy o zorganizowanie autokarowych pielgrzymek parafialnych z parafii czy dekanatu. W parafiach, gdzie duszpasterzowi pracującemu w pojedynkę trudno by było zorganizować wyjazd, niech zajmą się tym odpowiedzialni ludzie świeccy, szczególnie z Akcji katolickiej, Żywego Różańca czy innych grup parafialnych.

Reklama

Drodzy Ludzie chorzy i pozostający w domach przy spełnianiu waszych obowiązków, zapraszam Was do współuczestnictwa poprzez przekaz Telewizji Trwam, Radia Maryja i naszego Katolickiego Radia Fiat.

Na ostatni etap przygotowań i udziału w akcie koronacji oraz na błogosławione drogi pielgrzymek, już dzisiaj z serca błogosławię:

W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen!

Częstochowa, 26 sierpnia 2015 r.

2015-09-03 11:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: Nie da się być narzędziem Bożego miłosierdzia w świecie bez ofiary z siebie

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

kalwaria

Ks. Dariusz Kowalczyk

Metropolita wrocławski w ramach Światowych Dni Młodzieży wygłosił dziś w kościele pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej katechezę, której tematyka oscylowała wokół pytania jak stawać się narzędziem Bożego miłosierdzia w świecie?

Nie da się być do końca człowiekiem, myśląc jedynie o sobie i żyjąc tylko dla siebie - mówił do pielgrzymów ksiądz arcybiskup, stawiając słuchaczom na wstępie dwa pytania: Czy są gotowi na to, by spalać się dla innych oraz by być się znakiem dla świata? Następnie przywołał ewangeliczny obraz powrotu syna marnotrawnego zauważając, że w misję ratowania go ojciec zaangażował swoje sługi. - Bóg Ojciec, by działać w tym świecie posługuje się sługami - mówił abp Kupny, dopowiadając: - Ani płaszcz, ani sandały nie były własnością sług. Można powiedzieć - dawali nie ze swojego, ale musieli dać. To znaczy Ojciec dał im to wszystko, jednak nie po to, by zatrzymali te rzeczy dla siebie. Mieli je przekazać młodszemu synowi. Mieli je rozdać. Pasterz Kościoła wrocławskiego tłumaczył przy tym, że kiedy papież Franciszek wzywa do zwrócenia uwagi na ludzi ubogich, potrzebujących oraz do przemyślenia uczynków miłosierdzia jest w tym wezwaniu coś więcej niż tylko prośba o zaangażowanie się w działalność charytatywną. - To przypomnienie, że wszyscy jesteśmy biedni. Nikt z nas nie może powiedzieć, że stworzył samego siebie. Jesteśmy poniekąd żebrakami. Wszyscy pochodzimy od Boga, karmi nas ziemia, żywią nas rośliny, zwierzęta. Jesteśmy zależni od pracy innych. Wszyscy jesteśmy biedni, ale wielu o tym zapomina - tłumaczył abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję