Reklama

Niedziela Rzeszowska

Podsumowanie wakacyjnych kolonii w Myczkowcach

Odnaleźć miłość

– Żyć – to znaczy otworzyć swoje serce drugiemu człowiekowi, oddać się bez reszty potrzebującym, dać im radość swoich oczu, ciepło swych słów, pomoc swoich rąk – mówiły dzieci wypoczywające w Myczkowcach

Niedziela rzeszowska 37/2015, str. 4

[ TEMATY ]

Caritas

kolonie

Ks. Józef Mucha

Inscenizacja "Jak Michałek szukał milości"

Inscenizacja Jak Michałek szukał milości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie trwania ostatniego, czternastodniowego turnusu kolonii w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w Myczkowcach podsumowano wakacyjną akcję Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Spotkanie poprowadził ks. Bogdan Janik, dyrektor ośrodka Caritas w Myczkowcach.

Z tej okazji dla wszystkich zaproszonych gości dzieci przygotowały montaż słowowo-muzyczny pt.: „Jak Michałek szukał miłości”, na podstawie książki Joanny Wilkońskiej. Tej miłości i radości podczas sześciu turnusów nie brakowało w Myczkowcach. Liczby mówią same za siebie. W okresie od czerwca do końca sierpnia we wszystkich turnusach kolonijnych wzięło udział ponad 1000 dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czerwcu do Myczkowiec przyjechało 105 dzieci z Ukrainy – z Koziatynia, Czortkowa, Wołodarska i Lwowa. W drugiej połowie sierpnia przybyła także 52-osobowa grupa dzieci z Żytomierza. W sumie na wszystkich wakacyjnych turnusach opiekę nad dziećmi sprawowało: sześciu kierowników, ośmiu kapelanów, dwóch diakonów, czterech kleryków, trzy siostry zakonne, dwóch lekarzy, osiemnaście pielęgniarek, dziewięćdziesięciu pięciu wychowawców oraz siedemnastu animatorów muzycznych.

Reklama

Kolonie wakacyjne organizowane przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej mogły odbywać się dzięki życzliwości wielu ludzi oraz różnych instytucji, które dofinansowywały pobyt dzieci na kolonii, a wśród nich znalazły się: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenie Etyka i Energia, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Krosna i z Rzeszowa, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z Rzeszowa i z Boguchwały oraz Urzędy Gminy: z Sędziszowa Małopolskiego, ze Skołyszyna, z Biecza, z Ropczyc, z Głogowa Małopolskiego, z Czudca oraz z Niebylca.

Podczas wakacyjnych kolonii odbywały się liczne zajęcia edukacyjne prowadzone przez różne instytucje i organizacje, tj.: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Krosna i z Rzeszowa, Polski Związek Motorowy, Komenda Powiatowa Policji w Lesku (Sekcja Ruchu Drogowego), Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lesku, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego z Rzeszowa, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Państwowa Inspekcja Pracy z Rzeszowa, Stowarzyszenie Etyka i Energia, Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych Karpaty, Bieszczadzki Park Narodowy. Dzieci uczestniczyły w warsztatach sztuki ludowej, poznając sztukę ikebana, bibułkarstwo, tkactwo, pisanie ikon oraz rzeźbę. Koloniści brali udział także w warsztatach Edukacji Ekologicznej, poznając: „Aptekę Natury”, „Dary Natury”, „Ekstremum Natury” oraz „Tropiciela Natury”. Ponadto odbyły się warsztaty z fizyki, chemii, kryminalistyki i robotyki prowadzone przez studentów zrzeszonych w tzw. Projektorze.

Obecny na podsumowaniu bp Jan Wątroba podkreślił: „To jest takie miejsce szczególne, w którym zdecydowana większość otrzymuje miłość, ale jednocześnie nie brakuje tych, którzy dzielą się miłością. Przyłączam się do tych wszystkich słów wdzięczności, które były niczym innym jak zachwytem nad ludzką miłością, nad umiejętnością dzielenia się bogactwem swego serca”.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Władysław Jagustyn – wicedyrektor Caritas, Wojciech Buczak – wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Adam Piątkowski – wójt Gminy Solina, Józef Folcik – prezes Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce SA, Ludwik Sobol – dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji i Administracji Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Urszula Polanowska – dyrektor Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Domu dla Dzieci i Młodzieży „Mieszko” w Rzeszowie oraz kierownicy poszczególnych turnusów, kapelani, wychowawcy i liczni zaproszeni goście.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspieramy potrzebujących

Niedziela podlaska 17/2019, str. 7

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum prywatne

Ks. Łukasz Gołębiewski

Ks. Łukasz Gołębiewski

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ma 25 lat. – Kierowanie tym dziełem uczy pokory i jest najlepszą szkołą życia – mówi w rozmowie z Moniką Kanabrodzką ks. Łukasz Gołębiewski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

MONIKA KANABRODZKA: – Obchodzona 28 kwietnia br. Niedziela Bożego Miłosierdzia jest także patronalnym świętem Caritas. Do czego jesteśmy zaproszeni w tym czasie?
CZYTAJ DALEJ

Jakie były najważniejsze wydarzenia kościelne w 2025 roku? Podsumowanie

2025-12-29 07:17

[ TEMATY ]

podsumowanie

podsumowanie roku

Bożena Sztajner/archiwum Niedzieli

Rok Jubileuszowy 2025 przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, śmierć papieża Franciszka i wybór papieża Leona XIV – to główne wydarzenia kończącego się roku 2025, który podsumowuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu wskazał, że rok 2025 upłynął pod znakiem Jubileuszu 2025, który przeżywany był pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Przypomniał, że w ramach Roku Jubileuszowego odbywały się w Rzymie spotkania jubileuszowe różnych grup społecznych i zawodowych, podczas których uczestnicy Jubileuszu pielgrzymowali do Drzwi Świętych w rzymskich bazylikach większych oraz uczestniczyli w audiencjach jubileuszowych prowadzonych w pierwszej części roku przez papieża Franciszka, a po jego śmierci przez papieża Leona XIV.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany w L4 od 2026 roku. Czego będą dotyczyć nowe reguły?

2025-12-29 10:28

[ TEMATY ]

Zwolnienie lekarskie

Adobe Stock

1 stycznia 2026 roku wchodzą w życie daleko idące zmiany w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić wykonywanie pracy u jednego pracodawcy przy jednoczesnym przebywaniu na zwolnieniu lekarskim u innego, o ile nie będzie to sprzeczne z celem zwolnienia. Dodatkowo od stycznia zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy będzie można uzyskać nie tylko od lekarza, ale i pielęgniarki czy fizjoterapeuty. Zmiany prawne mają także istotnie wzmocnić mechanizmy nadzorcze ZUS.

– Od stycznia 2026 roku wprowadzone będą liczne zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Obejmą one skutki zarówno dla pracowników i pracodawców, jak i dla systemu ubezpieczeń społecznych w zakresie orzeczników oraz uprawnień Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczasowe przepisy, bardzo rozproszone, mają być skonsolidowane i doprecyzowane – wskazuje w rozmowie z agencją Newseria dr Anna Banaszewska, radca prawny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję