Reklama

Niedziela Lubelska

Młodzi z Chrystusem

5 września archidiecezja lubelska pożegnała krzyż i ikonę Salus Populi Romani – znaki Światowych Dni Młodzieży

Niedziela lubelska 38/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

symbole ŚDM

Tadeusz Boniecki

Pożegnanie znaków ŚDM odbyło się z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Stanisława Budzika

Pożegnanie znaków ŚDM odbyło się z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Stanisława Budzika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnią stacją na drodze pielgrzymowania znaków ŚDM był Chełm. W dniach od 3 do 5 września te wyjątkowe symbole gromadziły młodzież na modlitwach w szkołach i parafiach. W bazylice Mariackiej Mszę św. kończącą peregrynację sprawował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański. Eucharystię koncelebrowali także abp Stanisław Budzik oraz kilkudziesięciu kapłanów.

W kościołach i szkołach

Znaki ŚDM dotarły do Chełma z Krasnegostawu. 3 września przed kościołem Ojców Franciszkanów oczekiwała młodzież oraz proboszczowie chełmskich parafii, którzy w uroczystej procesji przenieśli krzyż i ikonę do parafii pw. Świętej Rodziny. – Cieszymy się obecnością każdego młodego człowieka, bo przecież te symbole są szczególnie dla nich. One mają jednak wyjątkowy wymiar dla każdego z nas, bo każdy z nas ma swój udział w krzyżu Chrystusa. Znaki ŚDM są dane młodzieży po to, aby przypomnieć jej, że świat nie może być pustą wyspą, która nie potrzebuje łaski Chrystusa – mówił proboszcz ks. Mirosław Bończoszek podczas Mszy św. Po niej rozpoczęło się modlitewne czuwanie, które zakończyło się Apelem Jasnogórskim. Następnego dnia symbole ŚDM gościły w chełmskich szkołach. – Chcemy, aby Chrystus wraz ze swoją Matką był wśród młodych w miejscu ich codziennej nauki. Będą mieli wyjątkową okazję zbliżenia się do Boga i powierzenia Mu swoich trosk za wstawiennictwem Maryi – mówił ks. Jacek Lewicki, koordynator duszpasterstwa młodzieży w Chełmie, który dbał o sprawny przebieg peregrynacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znaki ŚDM nawiedziły I, II, III i IV Liceum Ogólnokształcące. Podczas wyjątkowego spotkania młodzież m.in. obejrzała film przybliżający historię Światowych Dni Młodzieży oraz adorowała krzyż. – Każdy z nas musi podejmować jakieś decyzje, w tym tę najważniejszą: czy opowiem się za Bogiem, czy też przeciwko Bogu. Proponuję wam drogę pójścia za Chrystusem, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że będzie na niej obecny krzyż – mówił do uczniów ks. Cezary Ścisłowski. – Mamy przed sobą symbole krzyża Chrystusowego i Matki Bożej, bo gdzie krzyż, tam jest i Maryja. Życzę wam, abyście doświadczyli miłości Chrystusa, abyście się nie bali zawierzyć Mu swojej młodości i życia – podkreślał duszpasterz. W odpowiedzi sala gimnastyczna IV LO wypełniła się śpiewem: „Nasz Bóg jest potężny i w mocy swej króluje nad nami”, a jedna z uczennic mówiła w imieniu kolegów: – Panie Jezu, Ty znasz moje intencje, słowa i czyny. Przychodzę do Ciebie, aby powierzyć Ci swoją młodość. Chcę, aby moje życie było dobre. Potrzebuję Twojego światła i Twojej pomocy.

Reklama

Ze szkół symbole ŚDM zostały przeniesione do najstarszej chełmskiej parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Tam wierni zgromadzili się na modlitwie śpiewem i Koronką do Bożego Miłosierdzia. Ostatnią piątkową stacją była bazylika Mariacka na Górze Chełmskiej. Znaki ŚDM w uroczystej procesji wprowadził do świątyni proboszcz ks. Tadeusz Kądziołka. Przez kilka godzin wierni modlili się podczas osobistej adoracji, nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Mszy św. Ustawiali się też w długiej kolejce, aby ucałować wyjątkowy krzyż i ikonę Matki Bożej.

W sobotę 5 września znaki nawiedziły jeszcze parafię pw. Chrystusa Odkupiciela. Przez kilka godzin czuwały przy nich poszczególne grupy parafialne. Stamtąd krzyż i ikona powróciły do bazyliki na Górze Chełmskiej.

Pożegnanie znaków ŚDM

Uroczystej Mszy św. na zakończenie peregrynacji przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Przybyła na nią delegacja młodzieży z diecezji płockiej, która przejęła znaki ŚDM. – Podczas tych dni nauczyliśmy się odkrywać obecność Chrystusa na drogach naszego życia – mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski podkreślił, że znak krzyża jest przede wszystkim znakiem radości, bo w przyszłym roku będziemy gościć młodych z całego świata i dzielić się z nimi naszym entuzjazmem wiary. Abp Budzik wskazał też na obecność znaku Matki Bożej. – Z Chrystusowym krzyżem przybywa ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Najstarszy obraz Kościoła zachodniego spotyka się na Górze Chełmskiej z jednym z najstarszych i najcenniejszych obrazów Kościoła wschodniego – podkreślał. Żegnając te znaki i przekazując je do diecezji płockiej, Ksiądz Arcybiskup zapewniał, że serca mieszkańców archidiecezji lubelskiej wypełnione są radością, bo Chrystus zostaje z nami w naszych sercach, sakramentach Kościoła oraz w siostrach i braciach.

Reklama

W homilii abp Stanisław Gądecki mówił m.in. o cierpieniu wypływającym z Chrystusowego krzyża. – Wszyscy ludzie mają udział w Chrystusowym krzyżu. Mają udział w cierpieniu na różne sposoby: cierpienie fizyczne zachodzi wówczas, gdy boli ciało, natomiast cierpienie moralne jest bólem duszy – mówił Metropolita Poznański. Przewodniczący KEP odwołał się też do Pisma Świętego, będącego w pewnym sensie wielką księgą o cierpieniu. Podał opisane sytuacje, m.in. śmierć własnych dzieci, bezdzietność, prześladowanie i wrogość otoczenia, samotność, wyrzuty sumienia. – Cierpienie jest ceną za miłość i bywa szczególnie bolesne, wtedy gdy kochamy tych, którzy nas nie kochają – mówił abp Gądecki. Nawiązał też do problemu przybywających do Europy uchodźców. Wezwał do tego, aby parafie były przygotowane na przyjęcie tych cierpiących i potrzebujących pomocy ludzi. – Podawanie ręki ludziom cierpiącym jest jedną z naszych najważniejszych powinności – podkreślał. – W obliczu przybywających do Europy uchodźców trzeba się przygotować do tego, jak pomóc ludzkiemu cierpieniu. Trzeba, aby każda parafia przygotowała miejsca dla tych ludzi, którzy są prześladowani i przyjdą do nas, oczekując pomocy i braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują – apelował.

Pod koniec uroczystej Liturgii przedstawiciele młodzieży zawierzyli swoje życie Chrystusowi i Matce Bożej. Później podziękowania wolontariuszom zaangażowanym w organizację peregrynacji znaków złożył ks. Adam Bab, koordynator ŚDM w naszej archidiecezji. – Dziękuję za wszelkie zaangażowanie. Był to czas bardzo owocny. Naszym zadaniem jest teraz wszystkie te owoce rozpoznać i pomnożyć – mówił duszpasterz.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. Pier Giorgia Frassatiego w drodze na ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

bł. Pier Giorgio Frassati

Archiwum rodzinne

Pier Giorgio Frassati

Pier Giorgio Frassati

4 lipca, w liturgiczne wspomnienie bł. Pier Giorgia Frassatiego, wyruszają jego relikwie z katedry w Turynie na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. W lipcu relikwie Człowieka Ośmiu Błogosławieństw nawiedzą także inne miasta w Europie i w Polsce.

W Roku Miłosierdzia, w 1050. rocznicę chrztu Polski, w miejscu, z którego płynie na cały świat przesłanie o Bożym Miłosierdziu, odbędzie się spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach XXXI Światowych Dni Młodzieży. Ich patronem jest młody Włoch, bł. Pier Giorgio Frassati (1901-1925), którego relikwie towarzyszyły młodym już w Sydney w 2008 r., a tym razem zostaną sprowadzone do Krakowa. Wcześniej jednak odwiedzą kilka innych polskich miast.

Postać bł. Pier Giorgia Frassatiego jest dla młodych inspiracją w świadomym podchodzeniu do kwestii wiary otrzymanej na chrzcie, którą student z Turynu łączył z każdym swoim działaniem, aby jak najlepiej służyć Chrystusowi. Wiara dla Frassatiego była czymś bardzo naturalnym, co sam wyraził w słowach „Życie bez wiary, bez bronienia dziedzictwa, bez nieustannej walki, by wspierać prawdę, nie jest życiem, lecz wegetacją. Nigdy nie powinniśmy wegetować, lecz żyć” (List do I. Boniniego, 27 lutego 1925 r.). I te właśnie słowa Pier Giorgio wypełniał w stu procentach. Nie przegapił żadnej okazji, aby świadczyć o wierze katolickiej w czynach miłosierdzia dla ubogich i zepchniętych na margines społeczny.

Życie Frassatiego pełne entuzjazmu stawiali za przykład młodym uprzedni papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI, a obecnie razem z nimi Ojciec Święty Franciszek, który w swoim Orędziu wskazuje Frassatiego jako człowieka żyjącego prawdziwie Ewangelią, po czym dodaje: (…) „miłosierdzie nie jest «postawą na pokaz», nie jest też zwykłym sentymentalizmem. Jest sprawdzianem autentyczności naszej postawy jako uczniów Jezusa, naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie”.

Trasa pielgrzymki relikwii bł. Piotra Jerzego Frassatiego:

11 Lipca 2016, Rybnik
16.00 Przejazd do bazyliki św. Antoniego (na rogatkach miasta dołączają motocykliści, przy PKP – rolkarze)
16.45 Wprowadzenie relikwii do wnętrza bazyliki
17.00 PRZED ROZPOCZĘCIEM MODLITWY: Pier Giorgio Frassati (film 4,5 minuty) Modlitwa różańcowa: tajemnice radosne 17.30 Przygotowanie do Mszy św.
18.00 Uroczysta Msza św. za miasto i młodzież pod przewodnictwem abpa Wiktora Skworca, z towarzyszeniem chóru i orkiestry PSM im. Braci Szafranków
19.30 Śpiew: Schola Cantorum Minorum Chosoviensis
Śpiew i modlitwę różańcową w różnych porach czuwania prowadzić będą różne grupy
20.30 PRZED ROZPOCZĘCIEM MODLITWY: Papież Jan Paweł II (krótki film – 2,5 minuty) Modlitwa różańcowa: tajemnice światła
21.00 Modlitwa uwielbienia (ks. Marek Bernacki); śpiew: zespół chrześcijański (Paweł Swinka)
22.00 PRZED ROZPOCZĘCIEM MODLITWY: Papież Benedykt XVI (film 2 minuty) Modlitwa różańcowa: tajemnice bolesne
22.30 Śpiew: Schola Bytkowska
23.30 PRZED ROZPOCZĘCIEM MODLITWY: Papież Franciszek (film 1 minuta) Modlitwa różańcowa: tajemnice chwalebne
24.00 Msza św. w intencji wszystkich członków Towarzystwa Ciemnych Typów
1.00 Film: Historia współczesnego cudu
1.30 Modlitwa z Koronką do Miłosierdzia Bożego PROWADZONA PRZEZ PARAFIĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W PSZCZYNIE
2.30 Śpiew
3.00 Nabożeństwo Drogi Światła
Towarzystwo Ciemnych Typów/ redaktorzy kaliskiego Radia Rodzina
4.00 Śpiew
5.00 Adoracja w ciszy
7.00 Uroczysta jutrznia na zakończenie czuwania
7.40 Pożegnanie relikwii i ich przejazd do Wrocławia

CZYTAJ DALEJ

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Rozważanie 5

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję