Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek” – te słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie w 1979 r. zostały umieszczone na jubileuszowych świecach 1050-lecia Chrztu Polski, które znajdują się w każdej parafii diecezji rzeszowskiej. Otwarcie roku jubileuszowego odbyło się 28 listopada w katedrze rzeszowskiej podczas uroczystych nieszporów.
Chrześcijańska kreatywność
Zanim rozpoczęły się nieszpory, księża z wszystkich parafii w diecezji rzeszowskiej wysłuchali konferencji na temat kapłańskiej drogi do dojrzałej wiary, którą wygłosił diecezjalny ojciec duchowny – ks. Wiesław Rafacz. Wyraził nadzieję, że jubileusz ożywi pragnienie doświadczenia owoców chrztu. Przypomniał, że w czasach, kiedy chrzest znajdował się w centrum życia chrześcijańskiego, chrześcijanie byli niezwykle kreatywni i pełni życia, gdyż głęboko pojmowali znaczenie łaski, która się w nich pojawiła. Jako wspólnota Kościoła powinniśmy zadbać o pogłębienie chrześcijańskiej tożsamości, ponowne odkrycie wartości chrztu oraz świadome przeżywanie chrześcijańskiego powołania. Po konferencji ks. Artur Progorowicz, również diecezjalny ojciec duchowny, przewodniczył adoracji Najświętszego Sakramentu. W czasie modlitwy zebrani odnowili przyrzeczenia chrzcielne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duchowość chrzcielna
Nieszporom, które rozpoczęły się punktualnie o godz. 15, przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W modlitwie uczestniczyli również biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski. Razem z duchownymi modliły się osoby konsekrowane oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Na początku nabożeństwa Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej uroczyście zapalił świecę, którą razem z wszystkimi biskupami z Polski otrzymał z rąk przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze 25 listopada. Po odśpiewaniu psalmów i odczytaniu słowa Bożego Biskup Rzeszowski wygłosił homilię. Zwrócił uwagę na hasło jubileuszowego roku: „Nowe życie w Chrystusie”. Kaznodzieja przypomniał, że oparty na tych słowach program zachęca między innymi do ożywiania duszpasterstwa, prowadzenia rozszerzonej i pogłębionej katechezy, dążenia do dojrzałości w wierze przez nawrócenie w wymiarze osobistym i społecznym. Celem podstawowym programu jest podjęcie działań zmierzających do ukształtowania w wiernych duchowości chrzcielnej, która winna dojrzewać przez całe życie.
Chrzest a nowa ewangelizacja
Po modlitwie „Ojcze nasz” bp Jan Wątroba wręczył zapalone świece dwudziestu pięciu księżom dziekanom. Następnie do dziekanów podchodzili księża proboszczowie, zapalając wcześniej otrzymane świece. Od jednego płomienia zostało zapalonych blisko 250 świec. Przekazywanie światła przypominało o związku rocznicy chrztu Polski z nową ewangelizacją. Odkrywanie chrześcijańskich korzeni, z których wyrastamy, wzywa do dzielenia się wiarą. Wielkim wyzwaniem jest taki jej przekaz, który będzie zrozumiały dla współczesnych ludzi. Jak przekazać dzisiejszemu człowiekowi to, o czym mówił Jan Paweł II w 1979 r.: „Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”?