Reklama

Niedziela w Warszawie

Odszedł świadek prawdy i nauki

Z głębokim żalem żegnamy dr. hab. Janusza Czyża, wybitnego matematyka i współpracownika „Niedzieli”. Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek wielkiej wiedzy i niezwykłej skromności, który w swojej pracy i życiu harmonijnie łączył naukę z wiarą.

2026-05-07 10:48

[ TEMATY ]

Politechnika Warszawska

matematyka

Katolicki Uniwersytet Lubeski

Archiwum WB

Janusz Czyż (1950-2026)

Janusz Czyż (1950-2026)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dr hab. Janusz Czyż był cenionym profesorem nauk matematycznych, naukowcem o niezwykle szerokich horyzontach i humanistycznej wrażliwości. W swojej podstawowej pracy naukowej, której oddawał się do ostatnich tygodni ziemskiego życia, podejmował skomplikowane problemy z wielu dziedzin matematyki. Jego najważniejszym dziełem ciągle cytowanym była rozprawa habilitacyjna zatytułowana Paradoxes of Measures and Dimensions Originating in Felix Hausdorff's Ideas. W ostatnich latach życia zajmował się geometrią wielościanów.

Poza matematyką Janusz Czyż interesował się historią cywilizacji, nauką oraz językiem polskim. Poziom jego erudycji w tych dziedzinach doskonale znają czytelnicy „Niedzieli”, ponieważ to na naszych łamach z pasją wyjaśniał procesy kształtowania się fundamentów cywilizacji. Tropił drogi, jakimi liczby dotarły do Europy, analizował ich fonetyczne podobieństwa oraz przybliżał początki używania liczb mówionych na terenach dzisiejszej Polski. Rzucał także nowe światło na tajemnice rewolucji kopernikańskiej, ukazując polskiego astronoma jako wizjonera, który „zbudził ze snu” przedstawicieli nauk ścisłych, dając im impuls do nowego spojrzenia na ład wszechświata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego postawa życiowa była świadectwem tego, że wiara i rozum wzajemnie wspierają się w drodze do prawdy.

To z wartości chrześcijańskich czerpał siłę do pracy oraz formował swoją postawę wobec świata. Po jego śmierci byli studenci przypomnieli również o jego niezłomności – w latach 70. i 80. był aktywnym uczestnikiem działań środowisk niezależnych związanych z Politechniką Warszawską. Współpracował z KOR, KSS „KOR” i SKS, a później działał w strukturach „Solidarności”. - Zapamiętamy go jako człowieka oddanego sprawie niepodległości Polski, zawsze gotowego do wspierania innych - napisali.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się jutro, w piątek 8 maja, w Warszawie. Msza święta żałobna zostanie odprawiona o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jozafata (ul. Powązkowska 90), po czym nastąpi złożenie prochów do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło ważną zmianę w organizacji egzaminu ósmoklasisty. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, czas przeznaczony na rozwiązanie poszczególnych części egzaminu zostanie wydłużony, co ma na celu umożliwienie uczniom dokładniejszego sprawdzenia swoich odpowiedzi i upewnienia się, że odpowiedzi zostały poprawnie przeniesione na kartę egzaminacyjną.

Wprowadzone zmiany obejmują wszystkie trzy przedmioty, które uczniowie muszą zdawać podczas egzaminu ósmoklasisty:
CZYTAJ DALEJ

Rocznica urodzin Jana Pawła II: od „jakiegoś Polaka” do Papieża

2026-05-18 13:13

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Vatican Media

W 106. rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypominamy wydarzenia, które ukształtowały jego drogę do kardynalskiej purpury i ostatecznie doprowadziły go na Stolicę Piotrową. Podczas Soboru Watykańskiego II młody biskup z Krakowa był dla wielu jedynie „jakimś Polakiem”, jednym z setek Ojców Soborowych. Zaledwie kilka lat później najwybitniejsi teologowie i hierarchowie Kościoła widzieli w nim już jedną z najbardziej fascynujących postaci katolicyzmu - przyszłego papieża Jana Pawła II.

Papieżem powinien być Wojtyła. Niestety, to niemożliwe. On jest bez szans - tak myślał jezuita Henri de Lubac, jeden z najwybitniejszych teologów XX wieku, słuchając wystąpień bpa Karola Wojtyły podczas Soboru Watykańskiego II. Historia okazała się jednak przewrotna. To, co wydawało się niemożliwe, spełniło się po latach. Doświadczenia soborowe Karola Wojtyły nadały kształt pontyfikatowi Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które zachowuje w sercu

2026-05-18 20:58

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Nie wszystko trzeba od razu komentować. Nie wszystko trzeba publikować. Są rzeczy, które dojrzewają tylko w ciszy. Maryja nie reaguje impulsywnie. Ona przechowuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję