Reklama

Niedziela Podlaska

Spotkanie ludzi kultury u Biskupa Drohiczyńskiego

7 kwietnia do Drohiczyna przybyli ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej na spotkanie, którego gospodarzem był bp Tadeusz Pikus. Obecni byli na nim dyrektorzy placówek kultury z różnych miejscowości. Zaprezentowali oni swoje ośrodki oraz czym jest Stowarzyszenie „Podlaskie Dziedzictwo Kultury” scalające działania przedstawicieli środowisk, instytucji i organizacji kulturalnych, artystów oraz osób działających na rzecz kultury w regionie historycznego Podlasia w celu kształtowania i wzmacniania jego tożsamości historyczno-kulturowej

Niedziela podlaska 17/2016, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

kultura

Ks. Artur Płachno

Ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej przybyli na spotkanie z bp. Tadeuszem Pikusem

Ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej przybyli na spotkanie z bp. Tadeuszem Pikusem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pasterz diecezji podziękował za gościnność, jakiej doświadcza od przedstawicieli tego środowiska podczas różnych spotkań i uroczystości. Złożył również świąteczne życzenia zarówno katolikom, którzy mają już okres Wielkanocny, jak i obecnym na spotkaniu prawosławnym, którzy się do niego przygotowują. Powiedział również, odnosząc się do korelacji cywilizacji, kultury i religii, że cywilizacja to jest praca człowieka na naturze, czyniąc sobie ziemię poddaną. Kultura to jest uprawa samego siebie, żeby wydobyć talenty, rozwinąć i dzielić się nimi. Religia zaś to „uprawianie na Bogu”. – Kult i kultura mają jedno pochodzenie tego słowa. Elementy kultury są obecne w przypadku religii. Widać to podczas nabożeństw, gdy występują zespoły, wyglądają one bogato, daje to radość ludziom, a jeżeli jest w tym kult, również stanowi chwałę Boga – mówił Ksiądz Biskup.

Poświęcił on też wiele uwagi bieżącym sprawom życia Kościoła w Polsce oraz w diecezji drohiczyńskiej. Poruszając zagadnienie przeżywania Roku Miłosierdzia, powiedział że pokazuje on potrzebę rozwijania miłości Bożej, która przekracza i pokonuje miłość ludzką, która bywa ułomna. Podkreślił jednak, że miłosierdzia nie można nigdy rozumieć jako tolerancji jakiegokolwiek zła. Przypominając o 1050. rocznicy Chrztu Polski, podkreślił, że powinna ona być inspiracją do przeżywania tajemnicy własnego chrztu jako początku naszej drogi do życia wiecznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W diecezji drohiczyńskiej obchody jubileuszowe będą trwać od 5 do 10 czerwca i zakończą się w Dniu Podlasia, który w tym roku upamiętnia również 17. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie. W niedzielę 5 czerwca we wszystkich parafiach diecezji drohiczyńskiej podczas Mszy św. będzie przypominanie wiernym o powołaniu diecezji drohiczyńskiej, odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” oraz zbiórka do puszek na dzieła Caritas w Roku Miłosierdzia. W Drohiczynie tego dnia o godz. 18 będzie celebrowana przez bp. Tadeusza Pikusa Eucharystia, po której procesja uda się na lądowisko papieskie, gdzie zostanie poświęcona kaplica – pomnik Jezusa Miłosiernego.

Reklama

W pozostałe dni do 10 czerwca w organizację obchodów jubileuszowych włączą się Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie, wspólnoty neokatechumenalne, Odnowa w Duchu Świętym, kółka Żywego Różańca, Ruch Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz inne wspólnoty i organizacje. Główne uroczystości 25-lecia diecezji drohiczyńskiej odbędą się w piątek 10 czerwca przy Krzyżu św. Jana Paweł II w Drohiczynie. Program ich będzie następujący: o godz. 15 rozpocznie się program artystyczny przygotowany przez KSM, w tym występy laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” i finał konkursu religijnego „Jan Paweł II – Apostoł Miłosierdzia”. O godz. 17 będzie wjazd na plac motocyklistów i zabytkowych aut, po nim przygotowanie modlitewne Koronką do Miłosierdzia Bożego, zaś o godz. 18 Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Celestino Migliorego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, z udziałem biskupów z kilku diecezji Polski, z zagranicy oraz kapłanów z homilią bp. Antoniego Dydycza. Na zakończenie odbędą się koncert Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej i młodzieżowy Apel Jasnogórski.

Ksiądz Biskup powiedział, że ta uroczystość stanowić będzie bliższe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej, które mają być przeżywane przez naszą młodzież nie tylko w roli gospodarzy, ale także uczestników. Do organizacji obchodów jubileuszowych zostaną przygotowane pomoce liturgiczne, w tym szczególne rozważanie na nabożeństwa majowe.

Obecny na spotkaniu dyrektor administracyjny WSD w Drohiczynie ks. Piotr Jurczak podziękował za włączenie się samorządów i innych instytucji w przygotowanie obchodów 25. rocznicy diecezji drohiczyńskiej oraz prosił o przekazanie zaproszenia wytwórcom i artystom do zaprezentowania się podczas uroczystości 10 czerwca w Drohiczynie.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dawni i nowi mistrzowie w Krzeszowie

Niedziela legnicka 28/2014, str. 1

[ TEMATY ]

kultura

Ks. Piotr Nowosielski

Czas wakacyjny w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie znów wypełnia się muzyką mistrzów organowych. Pod hasłem: „Muzyka dawnych Mistrzów”, kryje się cykl codziennych wakacyjnych koncertów na krzeszowskich organach w bazylice i kościele pw. św. Józefa

Koncerty zaplanowano na lipiec i sierpień, a wykonywane będą na instrumentach organowych znajdujących się w tamtejszych świątyniach.
Najbardziej reprezentatywnym instrumentem są organy w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Określane są jako najwspanialszy instrument epoki baroku nie tylko w Pol­sce, ale i w Europie. Wybudowane zostały w XVIII wieku przez śląskiego organmistrza Michaela Englera z Wrocławia. Instrument ma 50 głosów, a o jego unikalnej wartości decydują m.in.: duże rozmiary instrumentu, precyzja oraz kunszt wykonania wszystkich jego elementów oraz dobry stan zachowania większości elementów z okresu budowy. Prospekt organowy jest dziełem sztuki barokowej, wykona­ny z drewna, polichromowany o marmoryzowanej powierzchni. Do tego dochodzą rzeźby figuralne i złocona snycerka, które potęgują wrażenia wzrokowe. Autorem prospektu jest Antoni Dorazil. Od chwili powstania diecezji legnickiej, dzięki owoc­nej współpracy w dziele ratowania i konserwacji zabytków diecezji i instytucji partnerskich, przeprowadzono pełną konserwację instrumentu. Prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne przy organach wykonała firma Jehmlich z Drezna w latach 2007-08 pod merytorycznym nadzorem prof. An­drzeja Chorosińskiego i ks. Piotra Dębskiego. Konserwację prospektu wykonał zespół konserwatorów pod kierownictwem Marii Lelek w la­tach 2006-07. Dzięki temu udało się przywrócić pełną sprawność techniczną, estetycz­ną i brzmieniową, co sprawia, że można wykonywać na instrumencie pochodzącym z tej epoki bogaty repertuar muzyki epoki baroku. Potrafią to szczególnie docenić znawcy muzyki i uczestnicy koncertów, którzy wychodzą z nich pod wielkim wrażeniem.
Instrument w znajdującym się obok bazyliki kościele brackim pw. św. Józefa jest skromniejszy. Te organy mają 10 głosów. Składają się z ok. 500 piszczałek. Ich fundatorem był opat B. Rosa, który był też założycielem Bractwa św. Józefa i inicjatorem powstania tej świątyni. Organy pochodzą z XVII wieku i wybudowane zostały przez Jacoba Ulricha. W 1841 r. zostały przebudowane przez Johanna Lesera, a w 1874 r. instrument wyremontowała firma Schlag ze Świdnicy. W zwieńczeniu prospektu organowego i po jego bokach znajdują się figury grających aniołów, a poniżej piszczałek umieszczono herb opactwa krzeszowskiego. Niemniej jednak instrument we wnętrzu tego kościoła wypełnia przestrzeń wokół słuchających, dając im możliwość osobistych przeżyć.
To właśnie na tych instrumentach przez okres wakacji koncertują młodzi – miejmy nadzieję przyszli mistrzowie muzyki organowej. Są nimi studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W tej grupie znaleźli się: Tomasz Gładszy, Agnieszka Hyla, Jakub Tarka, Anna Szczędzina, Antoni Pokora, Jacek Pupka, Filip Presseisen, Zbigniew Gach i Jakub Stefek.
Koncerty odbywają się w bazylice Wniebowznięcia Najświętszej Maryi Panny codziennie o godz. 11, a w kościele pw. św. Józefa o godz. 15.30.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję