Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Nowi kanonicy

Niedziela sosnowiecka 19/2016, str. 3

[ TEMATY ]

kanonicy

Piotr Lorenc

Nowi kanonicy z bp. Grzegorzem Kaszakiem

Nowi kanonicy z bp. Grzegorzem Kaszakiem

To że Sosnowiecka Kapituła Katedralna ma nowych kanoników wiadomo było od Wielkiego Czwartku, kiedy bp Grzegorz Kaszak ogłosił nazwiska kapłanów podniesionych do tej zaszczytnej godności. Natomiast instalacja nowych kanoników odbyła się 27 kwietnia w bazylice katedralnej w Sosnowcu. Nabożeństwu przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, zaś nowych kanoników przedstawił i przyjmował ks. kan. Jan Gaik – prepozyt Sosnowieckiej Kapituły Katedralnej.

Do godności kanonika gremialnego zostali podniesieni ks. Janusz Rakoczy i ks. Andrzej Stępień, natomiast tytuł kanonika honorowego otrzymali: ks. Tadeusz Grodek, ks. Józef Handerek, ks. Piotr Pilśniak i ks. Paweł Rozpiątkowski. – Ksiądz Biskup powołał księży kanoników darząc ich swoim zaufaniem oraz nagradzając za pracę duszpasterską i inne osiągnięcia w pracy kapłańskiej. Powinniśmy o tym pamiętać nosząc zaszczytny tytuł kanonika katedralnego – powiedział ks. Gaik. Wszyscy kanonicy gremialni mają obowiązek m.in. uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych w kościele katedralnym przez biskupa lub przez członka kapituły w następujących dniach: w Zwiastowanie Pańskie, w Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek, w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, rocznicę prekonizacji biskupa sosnowieckiego, w nabożeństwie wspólnotowym przed świętem Bożego Narodzenia oraz w nabożeństwie żałobnym za zmarłych biskupów. Prepozyt zachęcił także wszystkich kanoników do uczestnictwa w nabożeństwach ogólnodiecezjalnych sprawowanych przez biskupa.

Podczas instalacji bp Grzegorz Kaszak poświęcił dystynktoria – czyli specjalny, ozdobny kanonicki krzyż, a każdy z nowych kanoników złożył wyznanie wiary i ślubowanie wierności Kościołowi i posłuszeństwa biskupowi. Następnie krótką konferencję na temat miłosierdzia Bożego wygłosił ks. kan. Paweł Rozpiątkowski.

Uroczystość zakończyło błogosławieństwo Pasterza naszej diecezji. Zanim to jednak nastąpiło, nowi kanonicy przekazali księdzu prepozytowi dar serca – kielich mszalny i patenę.

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski odpust

Niedziela lubelska 11/2017, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

kanonicy

Tadeusz Boniecki

Instalacji nowych kanoników, od lewej ks. Andrzeja Sternika i ks. Andrzeja Majchrzaka, dokonał bp Artur Miziński

Instalacji nowych kanoników, od lewej ks. Andrzeja Sternika
i ks. Andrzeja Majchrzaka, dokonał bp Artur Miziński

W święto Katedry św. Piotra 22 lutego w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, miał miejsce obrzęd instalacji nowych kanoników gremialnych Kapituły Kolegiackiej. Do tego grona dołączyli ks. Andrzej Sternik, proboszcz parafii Mariackiej i dziekan dekanatu Chełm-Wschód, oraz ks. Andrzej Majchrzak, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję