Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

25. rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum autora

Bieg Papieski rozpoczęty

Bieg Papieski rozpoczęty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubaczów w tym roku przygotował bogaty program obchodów 25. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w tym mieście. 1 czerwca 2016 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej połączona z panelem dyskusyjnym pt. „Organizacja pobytu Jana Pawła II w Lubaczowie – wspomnienia znane i te wypowiedziane po raz pierwszy”.

Eucharystia w konkatedrze

2 czerwca uroczystej dziękczynnej Mszy św. w konkatedrze przewodniczył Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. – Dzień to szczególny dla naszego miasta. W tym dniu – była to niedziela – w tej świątyni, w której się znajdujemy, 25 lat temu był Ojciec Święty Jan Paweł II. Dla nas, starszego pokolenia, to wydarzenie stoi przed oczyma. Dla młodego pokolenia, tego, które dziś przyjmie sakrament bierzmowania, to dzieje historii. Chcemy uroczyście świętować ten dzień, aby wam, młodzi, powiedzieć, że było to bardzo ważne wydarzenie. Tak ważne, że do Lubaczowa dziś przyjechali znakomici goście: Pasterz naszej diecezji bp Marian Rojek, bp Marian Buczek z Ukrainy, który 25 lat temu był odpowiedzialny za przygotowanie wizyty Papieża Polaka, ks. Józef Dudek, ówczesny proboszcz lubaczowskiej prokatedry, ks. oficjał Ryszard Mazurkiewicz, dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Krystian Bordzań, ks. Józef Barycki z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, ks. Stanisław Kolano, wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk. Są obecni: wicestarosta Wiesław Huk, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt z małżonką, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Hadel wraz z radnymi, rodzice i świadkowie bierzmowanych, mieszkańcy Lubaczowa – powiedział dziekan i proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra, witając zebranych i zapraszając do wspólnej modlitwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ordynariusza diecezji powitali także rodzice, prosząc o naznaczenie ich dzieci Duchem Świętym. – Stoi przed tobą, Ekscelencjo, młody Kościół ziemi lubaczowskiej. Nie chcemy niszczyć swojego sumienia, godności i człowieczeństwa i dlatego pragniemy zbliżyć się do Boga, źródła wszelkiego dobra i piękna. Prosimy o dary Ducha Świętego, aby opierać się pokusie świata, by nie ulec rezygnacji, obojętności i zwątpieniu. Chcemy być apostołami dobra, prawdy i miłości. Trwamy w Kościele i kochamy swój Kościół. Cieszymy się z obecności w naszej wspólnocie bp. Mariana Buczka, świadka pielgrzymki Jana Pawła II do Lubaczowa – powiedzieli kandydaci do bierzmowania.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup prosił: – „Niech zstąpi Duch Święty i odnowi oblicze ziemi lubaczowskiej”. Dziękujemy Bogu za wydarzenie sprzed 25 lat, jakim był pobyt papieża Jana Pawła II w Lubaczowie. Hierarcha przypomniał niektóre myśli wypowiedziane wówczas w tym mieście, a zwłaszcza że „nieodzowny jest w naszym życiu wymiar świętości” oraz „ważniejszym jest «być» niż «mieć». Ważniejszym jest, kim się jest, niż to, ile się posiada”. Zachęcał młodych, by byli odpowiedzialnymi i prawymi ludźmi, gdyż „prawda niesie dobro, gdy wypowiadana jest z miłością”.

Biskup poświęcił krzyże dla bierzmowanych. – Idźcie dawać piękne świadectwo dojrzałego chrześcijanina – powiedział Biskup do młodych na zakończenie dziękczynnej Eucharystii. Po niej odmówił z wiernymi Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i na zakończenie oktawy Bożego Ciała wraz z bp. Marianem Buczkiem poprowadził z Najświętszym Sakramentem procesję do czterech ołtarzy wokół kościoła. Istotnym wydarzeniem tego dnia było także odsłonięcie przez Biskupów postumentu, w jakim znalazły się: kropidło (którym 2 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II poświęcił nowo zbudowaną prokatedrę) oraz papieski pierścień, piuska i różaniec, podarowane przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Pamiątki te umieszczono przy ołtarzu św. Jana Pawła II. W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w posadzce umieszczono płytę z herbem papieskim, na której widnieje napis: „Tu modlił się sw. Jan Paweł II. W XXV rocznicę 2 VI 2016”.

Reklama

Spotkanie na stadionie

3 czerwca 2016 r. o godz. 10 przed obeliskiem i krzyżem upamiętniającym pobyt papieża Jana Pawła II zgromadzili się mieszkańcy Lubaczowa, zwłaszcza młodzież lubaczowskich szkół, by wspominać i modlić się w dniu jubileuszu. W skupieniu wysłuchano przemówienie Ojca Świętego wygłoszone za stadionem na błoniach 3 czerwca 1991 r. w Lubaczowie, odtworzone z archiwalnych nagrań. W hołdzie wdzięczności przed krzyżem i obeliskiem delegacje złożyły wiązanki kwiatów. – Na tych błoniach za stadionem było ponad 250 tys. wiernych z kraju i z zagranicy, by spotkać się z papieżem Janem Pawłem II, wysłuchać jego nauczania, uczestniczyć we Mszy św. To wydarzenie było wielką promocją naszego miasta w świecie. Większe miasta nam zazdroszczą. U was był Papież, u nas nie. To drugi raz się nie powtórzy. Godnie przyjęliśmy Papieża. Lubaczów pamięta. Ufundował kościół, pomnik, tablicę i ołtarz w konkatedrze. Doceńcie to, co było nam dane. Zachowajcie pamięć o tym wydarzeniu – mówił burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt. – Nasze pokolenie pamięta to wydarzenie. Wyście dopiero byli w planach Bożych. „Taka mała mieścina, a tyle rozmodlonych ludzi. Pięknie przygotowana wizyta” – mówił wtedy Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Papież w Lubaczowie

Miasteczko 12-tysięczne wzięło wówczas na siebie wielki obowiązek, przyjąć tak Wielkiego Człowieka. Myśmy wtedy nie myśleli, co nas czeka, jaki obowiązek wzięliśmy na siebie. 25 lat temu byliśmy młodsi. Mieliśmy więcej siły, wytrwałości, by to podjąć. Robili to wszyscy. Pielgrzymka wyzwoliła entuzjazm. Ludzie porządkowali otoczenie, elewacje swoich domów, upiększali miasto, powstawały nowe ulice itp. Miasto było na oczach całego świata. Przemówienie papieskie z Lubaczowa było najczęściej powtarzane przez różne rozgłośnie radiowe i telewizyjne. Dziś dziękujemy Panu Bogu za to wszystko. To musi zostać na zdjęciach, w publikacjach, na filmach. Gromadźcie te pamiątki. To miasto miało człowieka całego świata. Pierwszego Człowieka XX i XXI wieku. Papież jest już święty. Tu stały stopy świętego papieża. Tu lądował z nim helikopter na płycie stadionu, Ojciec Święty rozmawiał z nami, szedł po tej murawie. Skoro jest święty, to jest pośrednikiem dla nas u Boga, przedstawia nasze prośby. Pomódlmy się do niego słowami zapisanymi na tym obrazku, który otrzymacie –mówił bp Marian Buczek, który 25 lat temu jako kapłan był odpowiedzialny za przygotowanie wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie. Po wspólnej modlitwie Burmistrz Lubaczowa, Ksiądz Biskup i przedstawicielka młodzieży wypuścili z swoich rąk gołębie, następnie z klatek wyfrunęły gołębie ich właściciela Marka Górskiego. Młodzież z Gimnazjum nr 2 pod kierownictwem Andrzeja Kindrata przedstawiła montaż poetycko-muzyczny o św. Janie Pawle II. Sportowcy Biegiem Papieskim uczcili jubileuszową pielgrzymkę Papieża Polaka. Pobiegli ulicami miasta, którymi przejeżdżał Ojciec Święty podczas wizyty w Lubaczowie, a pilotował ich na motocyklu proboszcz ks. Roman Karpowicz. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych na płycie stadionu startowali w biegu sztafetowym. Na ostatniej zmianie pobiegł bp Marian Buczek i dziekan ks. kan. Andrzej Stopyra. Dla wszystkich uczestników papieskiego biegania czekały papieskie kremówki, przygotowane przez cukiernie z Lubaczowa i Oleszyc.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uhonorowani w 80. rocznicę ustanowienia Pięciu Prawd Polaków

Niedziela szczecińsko-kamieńska 13/2018, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica

wyróżnienie

PięćPrawd Polaków

Archiwum prywatne Pawła Majewicza

Laureaci, trzecia od lewej: Krystyna Waleria Holly, obok Katarzyna Pechman i dr Krzysztof Szczur, i Kapituła

Laureaci, trzecia od lewej: Krystyna Waleria Holly, obok Katarzyna Pechman i dr Krzysztof Szczur, i Kapituła

Na początku marca minęła 80. rocznica ustanowienia na Kongresie Związku Polaków w Niemczech słynnych Pięciu Prawd Polaków. Prawdy te, wciąż aktualne, są patriotycznym drogowskazem dla kilku już pokoleń Polaków. Berliński Kongres był ukoronowaniem społecznej działalności ks. dr. Bolesława Domańskiego. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” nieustannie kultywuje pamięć o osobie Księdza Patrona oraz jego spuściźnie. Jedną z form ukazywania dorobku tego niezwykłego proboszcza z Zakrzewa jest przyznawana już od trzydziestu trzech edycji Nagroda jego imienia. Przyznając Nagrodę, zawsze kierowano się słowami ks. Bolesława Domańskiego wygłoszonymi podczas berlińskiego Kongresu: „Bądźmy Bogu wierni, ale dajmy i narodowi naszą miłość i nasze czyny”.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

[ TEMATY ]

Wilno

Litwa

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Polski przemarsz w sercu Wilna stał się już piękną tradycją, organizowaną od dwudziestu lat przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Święta Konstytucji 3 Maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję