Reklama

Polska

Sercanie rozpoczęli XII Kapitułę Prowincjalną

„Zjednoczeni we wspólnocie życia i misji dla Kościoła”, pod takim hasłem rozpoczęła się w poniedziałek w Krakowie XII Kapituła Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego. Obrady potrwają do soboty.

[ TEMATY ]

zakon

kapituła

BOŻENA SZTAJNER

Kapituła, która jest powoływana raz na sześć lat, zajmie się przede wszystkim oceną minionego okresu, po uprzednim sprawozdaniu prowincjała Artura Saneckiego SCJ z wszystkich dziedzin życia i apostolatu księży sercanów w Polsce. Podczas obrad zostaną wytyczone nowe zadania dla prowincji na następne sześć lat oraz zostaną wybrani delegaci na Kapitułę Generalną.

Podczas obrad Kapituły obecny jest przedstawiciel Generała Zgromadzenia ks. John van den Hengel SCJ. Nad sprawnym funkcjonowaniem Kapituły czuwa sekretariat, natomiast nowością jest powołanie biura prasowego, które codziennie będzie informować o przebiegu obrad Kapituły. Całość obrad poprzedzi kilkugodzinne skupienie, a każdy dzień Ojcowie Kapitulni rozpoczną wspólną Liturgią Godzin i Eucharystią. Obrady będą podzielone na dwie sesje (dopołudniową i popołudniową), a dzień zakończy wspólna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Na Kapitule zgromadziło się ponad trzydziestu uczestników. Obrady potrwają do soboty.

Obecnie Polska Prowincja Księży Sercanów liczy w sumie 252 członków (230 księży, 2 diakonów, 7 braci zakonnych, 12 kleryków; sercaninem jest także biskup Józef Wróbel). Średnia wieku w prowincji wynosi nieco ponad 50 lat. Prowincja posiada kilkanaście domów zakonnych, m.in. w Warszawie (kuria), Krakowie, Zakopanem i Lublinie, prowadzi duszpasterstwo w kilkunastu parafiach i kapelaniach w rożnych diecezjach kraju oraz zajmuje się duszpasterstwem specjalistycznym (młodzieży, przedsiębiorców i pracodawców, praca na uczelniach, wydawnictwo Dehon, radio i portal ewangelizacyjny Profeto.pl, Centrum Zdrowia Rodziny, Naprotechnologia i Transplantacja „Tak” w Domus Mater w Krakowie, Ośrodek Krzewienia Kultu Serca Jezusowego i Fundacja Jana Pawła II w Lublinie).

Sercanie polscy pracują na misjach m.in. w Indonezji, Kongo, RPA, na Filipinach, a także na Ukrainie, Białorusi, w Mołdawii, Finlandii i innych krajach Europy. Prowadzą pracę rekolekcyjno-misyjną w parafiach i swych domach rekolekcyjnych. Posiadają własne Wyższe Seminarium Misyjne w Stadnikach (Małopolska).

2014-11-17 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedyktynki z Drohiczyna

Niedziela podlaska 51/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

zakon

benedyktynki

Archiwum zakonu

m. Magdalena Mortęska

m. Magdalena Mortęska

Życie w klasztorach benedyktyńskich toczy się według głównej myśli zawartej w regule św. Benedykta: „Aby Bóg był we wszystkim uwielbiony” (RB57). Realizowane to było prze wieki poprzez całą wychowawczo-oświatową działalność zakonu benedyktyńskiego. Nauczanie w tradycji benedyktyńskiej miało istotne znaczenie. Choć można by raczej mówić o pracy wychowawczej, gdyż pierwotna szkoła benedyktyńska uczyła postawy życiowej i nie miała nic wspólnego ze zwykłym widmem współczesnej szkoły. Była to praktyka oddawania dzieci na wychowanie do klasztorów. Tam zdobywały potrzebne im wykształcenie czy raczej umiejętności i wracały do swoich domów lub też wybierały życie zakonne i pozostawały w klasztorze. Przykładem mogą być tutaj święci Maur i Placyd czy też św. Gertruda, św. Mechtylda czy wreszcie św. Hildegarda. Od wczesnego średniowiecza kto chciał się kształcić, uczęszczał do szkoły benedyktyńskiej. Z biegiem czasu benedyktyni założyli wiele szkół, które były prowadzone wzorowo.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję