Reklama

Niedziela Łódzka

Zgierz

Akcja Katolicka dzieciom

Niedziela łódzka 30/2016, str. 5

[ TEMATY ]

dzieci

wakacje

Marianna Strugińska-Felczyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Atrakcje, wycieczki i zabawy – tak spędziło dwa tygodnie półkolonii ponad pięćdziesięcioro dzieci. Pokazaliśmy im, że i w mieście nie trzeba się nudzić. Oprócz spotkań i zajęć przygotowanych w świetlicy środowiskowej były wyjścia do miejscowego muzeum, urzędu, biblioteki, sąsiednich parafii, sali zabaw i na basen.

Dzięki uprzejmości ks. Krzysztofa Basztabina dzieci dowiedziały się, z jakimi sprawami mogą zgłosić się do kancelarii, co to są księgi parafialne, a także przejrzały najstarszą księgę parafialną z 1948 r. Po najstarszym kościele w naszym mieście, kościele farnym, oprowadził nas ks. Andrzej Chmielewski. Młodzi poznali neogotycki styl w architekturze, zobaczyli zabytkowe drewniane ołtarze, relikwie św. Franciszka, szaty liturgiczne, a także piękne witraże. Wyjechaliśmy także poza Zgierz – m.in. do łódzkiej archikatedry, kościoła św. Faustyny, po którym oprowadził nas proboszcz ks. Wiesław Potakowski, i prawosławnej cerkwi św. Olgi w Łodzi. Spotkaliśmy się też z historią Łodzi, m.in. przy pomnikach Armii Łódź i Ofiar Komunizmu. Niezapomniana była wycieczka do Wolborza. Tu dzieci podziwiały kolegiatę pw. św. Mikołaja Biskupa, a także Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej. W muzeum atrakcją okazały się ponadstuletnie wozy strażackie, sztandary czy elementy ubioru, jak hełmy. Na dzieci również czekała miła niespodzianka w postaci pompy strażackiej ręcznej, którą koloniści sami uruchamiali. Zawitaliśmy także do Piotrkowa Trybunalskiego. Tutaj spacerowaliśmy po Starym Rynku i zwiedziliśmy zabytkowe sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów. Koloniści zostali serdecznie przyjęci przez ojców franciszkanów w ich sanktuarium w podłódzkich Łagiewnikach.

Półkolonie, dzięki wsparciu wielu ofiarodawców i instytucji, zorganizowała już po raz piętnasty Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Matki Bożej Dobrej Rady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-07-21 10:10

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokłady empatii i dobra

Od trzydziestu lat klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi organizują letni wypoczynek dla niepełnosprawnych dzieci. Od dwóch lat dzięki wsparciu łódzkiej Caritas AmaDeum, czyli „kochaj Boga” – to już nie tylko zwykłe kolonie, ale turnus rehabilitacyjny, bez którego wiele chorych dzieci i ich rodziców nie wyobraża sobie wakacji.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: „Czy i wy chcecie odejść?”

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Bóg nie zatrzymuje na siłę. Pozwala odejść. Miłość zakłada wolność. Konieczna jest wiara w Słowa Boga. Ona daje głębsze poznanie Boga i ona przenika nasze ludzkie myślenie Światłem z góry tak, że za św. Piotrem możemy powiedzieć: „A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga”.
CZYTAJ DALEJ

ONZ: chrześcijanie najbardziej prześladowaną grupą religijną

2026-03-06 15:35

[ TEMATY ]

prześladowania chrześcijan

prześladowanie

Vatican Media

Blisko 400 milionów chrześcijan na świecie doświadcza prześladowań lub przemocy z powodu swojej wiary – alarmuje Stolica Apostolska. W 2025 roku prawie 5 tysięcy wiernych zostało zabitych tylko dlatego, że byli chrześcijanami. „W istocie trzynastu dziennie” – mówił w Genewie abp Ettore Balestrero, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Watykański dyplomata zabrał głos podczas spotkania „U boku prześladowanych chrześcijan: bronić wiary i wartości chrześcijańskich”, zorganizowanego przez Zsófię Havasí, stałą przedstawiciel Węgier przy ONZ w Genewie. W swoim wystąpieniu wskazał, że chrześcijanie pozostają dziś najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję