Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziękczynienie za plony

11 września dla parafii w Jastrzębiu w dekanacie porajskim był dniem jedynym w swoim rodzaju. Tej niedzieli bowiem dziękowano Panu Bogu za plony ziemi

Niedziela częstochowska 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Jacek Molka

Ks. Marek Latos z bliskimi

Ks. Marek Latos z bliskimi

Od roku 2012 proboszczem jest tutaj ks. Marek Latos. – Tradycja organizowania dożynek połączonych z festynem na stałe wpisała się w kalendarz liturgiczny naszej parafii. Z roku na rok rodzi się coraz więcej pomysłów, jak najlepiej uczcić święto plonów, jak podziękować Panu Bogu za to, czym nas obdarowuje oraz zrobić coś dobrego dla naszej wspólnoty parafialnej – mówi „Niedzieli” Ksiądz Proboszcz, który zaprosił przedstawicieli naszego pisma na to niecodzienne wydarzenie.

Eucharystia i festyn

Koncelebrowanej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Mariusz Bakalarz, wicekanclerz częstochowskiej Kurii. Mówił m.in. o tym, by szanować chleb, „który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich”. Przytoczył wiele przykładów związanych z podziękowaniem Stwórcy za to, że się o nas nieustannie troszczy. – Zawsze i wszędzie trzeba nam Panu Bogu dziękować. Nie wolno nam zapominać, że od Niego wszystko bierze swój początek i do Niego zmierza – podkreślił ks. Bakalarz i wskazał też na biblijne korzenie dziękczynienia za plony ziemi.

Reklama

Oczywiście, na jastrzębskich dożynkach nie zabrakło wielkiego bochenka chleba i wieńca dożynkowego. Słowa podziękowania wypowiedział ks. Latos – kapłańską posługę w konfesjonale pełnił ks. Paweł Lesiakowski, proboszcz sąsiedniej parafii w Osinach. Po Mszy św. licznie zgromadzeni wierni wzięli udział w festynie parafialnym połączonym z loterią fantową. Były także m.in. występy przedszkolaków, ludowego zespołu śpiewaczego, prezentacja sprzętu radiowego z okresu międzywojennego i powojennego, atrakcje dla dzieci i młodzieży oraz wiele wiktuałów.

Tegorocznym novum dożynek były tzw. cudaki. Otóż na rogatkach parafii oraz przed świątynią zbudowano specjalne artystyczne instalacje, które przypominały i zapraszały wiernych na święto plonów. Największą popularnością wśród parafian i gości cieszył się... kot. Była też m.in. atrapa ciągnika i policjanta, który wskazywał kierowcom drogę do kościoła.

Z historii parafii

Parafię powołał do istnienia 1 lutego 1985 r. bp Stanisław Nowak. Powstała ona z części terytorium parafii Poraj i Kamienica Polska. W Jastrzębiu już od 13 sierpnia 1982 r. istniał wikariat terenowy. Posługę pełnił w nim ks. Idzi Stacherczak, który następnie został pierwszym proboszczem nowej parafii.

Kościół wraz z plebanią zaprojektował architekt Zygmunt Fagas. 10 listopada 1991 r. bp Nowak poświęcił świątynię. Obecnie na bieżąco jest ona odnawiana i upiększana. Również po tegorocznym dożynkowym festynie można spodziewać się kolejnych materialnych inwestycji. Jakich? Póki co Ksiądz Proboszcz jeszcze nie chce uchylić rąbka tajemnicy. Z pewnością będzie to coś, co posłuży wszystkim wiernym.

2016-09-22 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynkowe uroczystości w Czańcu

„Rolniku! Tyś równy królom, w czas wojny i w czas pokoju. Przez twoje ręce spływa na nas łaska sytości!” – cytował poetę wójt gminy Porąbka Czesław Bułka, otwierając tegoroczne diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki w Czańcu. Mszy św. polowej będącej dziękczynieniem za tegoroczne plony przewodniczył biskup ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel

W okolicznościowej homilii bp Roman Pindel, w nawiązaniu do Listu św. Pawła do Tymoteusza, zachęcał do „poprzestawania na tym, co wystarczy” i apelował, by podczas dziękczynienia za plony pomyśleć o własnym stosunku do stanu posiadania. – Wcale nie musimy mieć najlepszego samochodu, najlepiej wyposażonego domu, najbardziej egzotycznych wycieczek – mówił Biskup i cytował św. Pawła: „Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat. Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni!”. Biskup zachęcał jednocześnie, by ci, którzy posiadają więcej, poczuli się zobowiązani do pomocy drugiemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Agatka leci do Stanów! Walczymy dalej...

2021-12-03 12:45

Archiwum rodziny

Udało nam się dotrzeć Dr Andrew Changa - specjalisty zajmującego się od 20 lat tylko guzami mózgu u dzieci, który zdecydował się PRZYJĄĆ AGATĘ NATYCHMIAST! Jego Klinika - California Protons Therapy Center w San Diego dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do protonoterapii a co najważniejsze - tam Agata będzie mogła nadal być poddana hospitalizacji z niezbędnymi lekami - czytamy w informacjach udostępnionych przez rodzinę.

WSPARCIE FINASOWE DLA AGATKI: Waleczna Agatka

CZYTAJ DALEJ

Abp Hieronim do papieża: przeżywamy przełomowy okres dla całego świata

2021-12-04 15:52

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

Przyjmujemy Waszą Świątobliwość w przełomowym okresie nie tylko dla naszej ojczyzny, ale dla całego świata. Kryzys pandemiczny zmienił życie osób na całej planecie i nadal to czyni – powiedział prawosławny arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim II, witając 4 grudnia w siedzibie Synodu Kościoła Grecji Franciszka i towarzyszące mu osoby.

Na wstępie przypomniał, że jest to już drugie ich spotkanie po wspólnym pobycie jego, papieża i patriarchy Bartłomieja na wyspie Lesbos [w 2016 r.]. Celem tamtej wizyty, „ciągle świeżej w naszej pamięci”, było „obudzenie świadomości globalnej w obliczu wyzwania sprawy migrantów i uchodźców” – stwierdził zwierzchnik prawosławnego Kościoła Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję