Reklama

Niedziela Świdnicka

Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków

13 września w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Ogólnopolskiego Zjazdu Towarzystwa Teologów Dogmatyków

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 8

[ TEMATY ]

zjazd

ks. Daniel Marcinkiewicz

Prelegenci

Prelegenci

Współczesny Kościół winien płakać nad śmiercią duchową swoich synów i córek, w których umarła wiara i miłość, w których grzech uśmiercił Boże życie. W żarliwej modlitwie powinien prosić Pana Boga o ich duchowe wskrzeszenie – podkreślał w homilii bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

W homilii bp Dec mówił o połączeniu rozumu i serca, a jednocześnie pokory i modlitwy, wskazując, że jest to prawdziwy model bycia teologiem. – Naszą misję powinniśmy pełnić w postawie rozumu i serca. Postawa rozumu to dbanie o kompetencje w dziedzinie teologii, którą uprawiamy. Chodzi tu o ciągłe dokształcanie się w swojej dyscyplinie. Chodzi tu także o poprawność metodologiczną, właściwą dla danej dziedziny wiedzy teologicznej. Dzisiaj jest tyle nierozumności nie tylko w życiu publicznym, zwłaszcza politycznym i dziennikarskim, ale zdarzają się także przypadki nierozumności w dziedzinie teologii – mówił hierarcha.

Reklama

– Teologię winniśmy uprawiać na klęczkach. Teologia od „mówienia o Bogu” winna zawsze przechodzić do „mówienia do Boga”. Abp Alfons Nossol często zwracał na to uwagę. Preferował teologię nie tyle dyskutującą, co modlącą się. W teologii, jak i w życiu każdego człowieka potrzebna jest pokora i jej powinniśmy się na co dzień uczyć – podkreślał Biskup Świdnicki.

Na zakończenie bp Dec zachęcał do żarliwej modlitwy. – Módlmy się o potrzebne dary do pełnienia misji jako kapłanów i teologów. Prośmy o dar rozumu i serca, o dar modlitwy i pokory. Niech w tym proszeniu wesprze nas św. Jan Chryzostom, Złotousty, gorliwy pasterz i teolog – zakończył kaznodzieja.

– To coroczne spotkanie profesorów i wykładowców teologii i dogmatyki daje możliwość nie tylko bliższego spotkania, ale także wymiany doświadczeń oraz przekazania informacji, jakie projekty badawcze są w obecnym czasie prowadzone i realizowane. W tym roku zastanawialiśmy się nad tym, co jest nadzwyczajne i nadprzyrodzone w Kościele. Spoglądaliśmy na to z perspektywy dogmatycznej, bowiem w ostatnim czasie, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II, mamy ogromny rozkwit przeróżnych ruchów charyzmatycznych, które czasem budzą pytania. Na te pytania staraliśmy się szukać trafnych odpowiedzi – stwierdził ks. prof. dr hab. Ignacy Bokwa, prof. zw. UKSW (Radom).

Reklama

Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków trwał w dniach 12-14 września w Świdnicy i Wałbrzychu. Spotkaniu towarzyszyło hasło: „Nadzwyczajne i nadprzyrodzone. Systematyczna perspektywa teologiczna fenomenów religijnych”. Wśród prelegentów znaleźli się: ks. dr hab. prof. KUL K. Guzowski, który przedstawił nadzwyczajność i nowość w ruchach odnowy charyzmatycznej. Pytając, co jest darem Ducha, a co kreacją człowieka. Z kolei o. prof. dr hab. J. Salij mówił o egzorcyzmach. W kolejnym dniu ks. prof. dr hab. B. Ferdek mówił o duchowości jako interioryzacji dogmatu, a ks. dr hab. G. Barth, prof. KUL, poświęcił swój wykład zbawieniu, uzdrowieniu i uwolnieniu.

W trakcie zjazdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić sanktuarium maryjne i opactwo w Krzeszowie.

– Zjazd odbywa się w stałym terminie od poniedziałku do środy we wrześniu, jeszcze przed rozpoczęcie roku akademickiego. W tym roku po raz drugi diecezja świdnicka była gospodarzem tegorocznego zjazdu. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w 2013 r. – tłumaczył ks. dr hab. Jarosław Lipniak.

Towarzystwo Teologów Dogmatyków liczy 212 członków z wszystkich 11 ośrodków akademickich w Polsce. W dorocznym zjeździe wzięło udział ok. 70 osób.

2016-09-22 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nysa: V Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

[ TEMATY ]

rodzina

zjazd

Christin Lola/fotolia.com

W Nysie zakończył się V Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. „Rozmawialiśmy w sposób obywatelski z władzami lokalnymi i centralnymi. Cieszę się, że w takim klimacie dialogu i przyjaźni możemy się spotykać, debatować i dochodzić do ważnych wniosków” – podsumowała trzydniowe spotkanie Joanna Krupska, prezes Stowarzyszenia Dużych Rodzin „Trzy plus”. W trzydniowym Zjeździe uczestniczyło ponad 1100 osób, tworzących 200 rodzin, wśród których jest 800 dzieci.

Prezes Stowarzyszenia Dużych Rodzin „Trzy plus” Joanna Krupska zaznaczyła, że rodziny zrzeszone w stowarzyszeniu mają poczucie wartości. „Już od 10 lat stowarzyszamy się i pracujemy wspólnie nad tym, aby polityka prorodzinna w naszym kraju była dobrze rozumiana i kształtowana” – wyjaśniła i przyznała, że 10 lat temu praktycznie nie było żadnej polityki prorodzinnej w Polsce. Krupska stwierdziła także, że świadczenie „Rodzina 500 plus” w sposób przełomowy zmienia pozycję rodzin wielodzietnych, przez co żyje się im dużo lżej i wiele z nich wychodzi z obszaru ubóstwa.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest akolitat?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2017, str. 3-4

[ TEMATY ]

akolita

akolitat

Kl. Kamil Siuta

Nieszpory ekumeniczne w archikatedrze, październik 2014 r.

Nieszpory ekumeniczne
w archikatedrze, październik 2014 r.

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie rozmowy prowadzone ze współposługującymi przy ołtarzu, wskazujące, iż nie jest łatwo w obecnej rzeczywistości Kościoła osobom świeckim rozróżnić posługi akolity i szafarza nadzwyczajnego Komunii św. Kościół katolicki dość precyzyjnie określa funkcje każdego z nich. W tym jednak artykule pragnę pochylić się nad istotą służby akolity.

CZYTAJ DALEJ

Górnicy obchodzili swoje święto

2021-12-04 15:47

Ks. Wojciech Kania

We wspomnienie św. Barbary, tarnobrzescy górnicy i przedstawiciele przemysłu siarkowego obchodzili swoje święto.

Uroczystą liturgię w kościele pw. św. Barbary odprawił bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją proboszcz parafii ks. prałat Stanisław Bar i kapłani z dekanatu. We wspólnej modlitwie uczestniczył pan Dariusz Bożek - prezydent miasta wraz przewodniczącym Rady Miejskiej, górnicy, przemysłowcy oraz przybyli parafianie. Przed rozpoczęciem Eucharystii przedstawiciele górników oraz miasta złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej wszystkich, którzy zginęli wykonując ten trudny zawód. Podkreślając ich zasługi dla rozwoju Tarnobrzega, bp. Nitkiewicz zachęcił do modlitwy w intencji zmarłych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję