Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowi kanonicy kapituły Olkusko-Pilickiej

Niedziela sosnowiecka 50/2016, str. 1

[ TEMATY ]

kanonicy

Agnieszka Raczyńska

Nowi kanonicy Kapituły Olkusko-Pilickiej

Nowi kanonicy Kapituły Olkusko-Pilickiej

O fakcie, że Kapituła Olkusko-Pilicka ubogacona została o nowych kanoników wiadomo było już wcześniej, kiedy bp Grzegorz Kaszak ogłaszał nazwiska kapłanów podniesionych do tej zaszczytnej godności. Instalacja, czyli uroczyste wprowadzenie nowych kanoników, odbyła się w olkuskiej bazylice św. Andrzeja Apostoła podczas uroczystości odpustowej 30 listopada. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił Biskup Ordynariusz. Do godności kanonika gremialnego zostali podniesieni: ks. Henryk Chmieła, ks. Jacek Furtak, ks. Leszek Kołczyk, ks. Zbigniew Luty, ks. Jan Radzik, ks. Paweł Sobierajski i ks. Wojciech Tkacz, zaś tytuł kanonika honorowego otrzymali: ks. Artur Przybyłko, ks. Jan Wieczorek, ks. Grzegorz Gołuszka i ks. Kazimierz Szczęsny.

Każdy z nowych kanoników złożył wyznanie wiary i ślubowanie wierności Kościołowi oraz posłuszeństwo biskupowi. Z rąk bp. Kaszaka otrzymali dystynktoria – łańcuch z krzyżem. Uroczystość zakończyła Litania do św. Andrzeja Apostoła oraz błogosławieństwo Pasterza diecezji. Zanim to nastąpiło Ksiądz Biskup pobłogosławił i poświęcił łańcuszki dzieciom, które w bieżącym roku szkolnym przystąpią do I Komunii św.

Tytuł kanonika przyznawany jest przez biskupa diecezji w celu podkreślenia uznania dla zaangażowania danego kapłana w życie lokalnego Kościoła. Historycznie kanonicy byli księżmi stanowiącymi grupę skupioną wokół biskupa miejsca, których zadaniem było pomaganie biskupowi w zarządzaniu lokalnym Kościołem, diecezją. Obowiązani byli ponadto określoną regułą, kanonem praw, stąd właśnie pochodzi nazwa kanonik. Obecnie kolegium kapłanów, czyli kapituła złożona z kanoników, przeznaczone jest przede wszystkim do sprawowania szczególnie uroczystych funkcji liturgicznych, np. w czasie ważnych świąt lub podniosłych wydarzeń w diecezji. Kanonicy zakładają wtedy specjalne szaty złożone z obszytego fioletowym sznurkiem mucetu w kolorze czarnym lub popielatym. Ponadto kanonicy zobowiązani są do uczestnictwa w sesjach kapitulnych zwoływanych w zależności od potrzeb w trybie zwyczajnym bądź nadzwyczajnym. Biskup powołał kanoników darząc ich zaufaniem oraz nagradzając za pracę duszpasterską i inne osiągnięcia w pracy kapłańskiej. Wszyscy kanonicy gremialni mają obowiązek m.in. uczestniczyć w nabożeństwach z udziałem Księdza Biskupa lub przez członka kapituły w następujących dniach: w Zwiastowanie Pańskie, w Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, rocznicę prekonizacji biskupa sosnowieckiego, nabożeństwie wspólnotowym przed świętem Bożego Narodzenia oraz nabożeństwie żałobnym za zmarłych biskupów.

2016-12-07 13:52

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy Kapituły Myśliborskiej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

kanonicy

Ks. Robert Gołębiowski

Chrystusowe kapłaństwo jest nieustanną służbą Bogu i powierzonym sobie wiernym. Służba ta naznaczona jest wiernym wypełnianiem woli Boga i całkowitym oddaniem, by móc być wszystkim dla całego Ludu Bożego. Choć posługa wszystkich kapłanów jest nacechowana tym samym poświęceniem i zaangażowaniem, to jednak biskup diecezjalny obdarowuje niektórych z nich za wzorową służbę kościelnymi tytułami, wynosząc do godności kanoników poszczególnych kapituł. W archidiecezji istnieje obecnie 5 kapituł: Katedralna w Szczecinie oraz Kapituły Kolegiackie w Kamieniu Pom., Myśliborzu, Stargardzie Szcz. i Wolinie. W wigilię uroczystości Narodzin św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu miała miejsce podniosła ceremonia instalacji nowych kanoników tejże kapituły.

CZYTAJ DALEJ

Barbara Stefańska: świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych

2023-01-26 13:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych, tymczasem święty to ten, w którym możemy dostrzec oblicze Boga – powiedziała sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy" Barbara Stefańska na konferencji połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

2023-01-27 12:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję