Reklama

Niedziela Podlaska

W służbie cierpiącemu

Tegoroczny, 25. Światowy Dzień Chorego jest okazją do głębszej refleksji nad naszą relacją z chorymi. 11 lutego zaistniał w kalendarzu nieprzypadkowo. Nasz rodak św. Jan Paweł II do głębi rozumiał Ewangelię, a także był bacznym obserwatorem rzeczywistości

Niedziela podlaska 6/2017, str. 1, 4

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrystus nie przyszedł na świat tylko po to, by uświęcać i zbawiać, ale także leczyć. W kręgu Jego misji znalazł swoje wyjątkowe miejsce człowiek chory. Jezus, jako najlepszy Lekarz duszy i ciała, przyszedł do cierpiących: „Lekarz nie jest potrzebny zdrowym, lecz chorym” (por. Łk 5,31). W kręgu Jego oddziaływania znalazł szczególne miejsce człowiek cierpiący. Takiemu człowiekowi Chrystus nie szczędził czasu i wysiłku.

Św. Jan Paweł II zachwycał się poziomem i możliwościami współczesnych technik medycznych. Z naciskiem jednak wypowiadał słowa krytyki i oburzenia pod adresem tych, którzy wpisywali się i wpisują swoją postawą i działalnością w rozwój cywilizacji śmierci. Nie dziwi więc nikogo fakt, że 25 lat temu Papież Polak, ustanawiając Światowy Dzień Chorego, upomniał się o to, by cierpiący człowiek był w świecie zauważony i otoczony należną opieką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezusowa misja pomocy choremu

Istnienie i działanie Kościoła dzisiaj nie opiera się wyłącznie na naszych ludzkich możliwościach. W Kościele żyje, działa i przewodzi Chrystus. Po swoim wniebowstąpieniu Jezus nie stracił absolutnie niczego ze swojej mocy. Nasz Pan nadal leczy, uświęca i zbawia. Kościół, świadom swojej misji, podejmuje wiele konkretnych działań, by nie pominąć w duszpasterstwie ludzi chorych.

Jedną z kościelnych instytucji, która działa na rzecz ludzi chorych, jest Caritas. Wystarczy wspomnieć jej niektóre działania na terenie naszej diecezji. Caritas prowadzi Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego, Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz istniejące w kilku miastach naszej diecezji Warsztaty Terapii Zajęciowej. Są to wymierne działania Caritas na rzecz ludzi chorych.

Od długiego już czasu w publicznych szpitalach i w domach pomocy społecznej pełnią swoją urzędową posługę księża kapelani. Wiąże się z tym faktem nie tylko doraźna możliwość dotarcia chorego do kapłana, ale szeroko pojęta posługa duszpasterska. Mam tu na myśli duszpasterstwo chorych, duszpasterstwo służby zdrowia oraz duszpasterstwo rodzin, których krewni i bliscy znaleźli się w szpitalu. Wachlarz zadań duszpasterskich kapelana jest różnorodny. Są to rozmowy na tematy religijne, spotkania i rozmowy ekumeniczne, rozmowy teologiczno-katechizmowe. Prowadzą one zwykle do udzielenia sakramentów świętych.

Reklama

Szpitale powiatowe w służbie chorym

Na terenie naszej diecezji pomoc chorym i cierpiącym niesie pięć szpitali powiatowych. W Bielsku Podlaskim szpital udziela świadczeń w 10 oddziałach i zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Realizuje opiekę dzienną w zakresie rehabilitacji, onkologii i chemioterapii oraz terapii uzależnień. W Ogólnopolskim Rankingu Szpitali w 2016r. zajął I miejsce w województwie podlaskim i 30. miejsce w kraju. Uhonorowany został tytułem Szpitala Przyjaznego Dziecku i Przyjaznego Kombatantom. Posługę duszpasterską pełni ks. Zbigniew Karolak – proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim.

Szpital Powiatowy w Hajnówce stanowią 2 zakłady opieki długoterminowej, 28 poradni specjalistycznych i 14 oddziałów. W rankingu Bezpieczny Szpital 2015 uplasował się na 25. miejscu w kraju, a w województwie podlaskim dwukrotnie zajął 1. miejsce. W 2016 r. w Złotej Setce najlepszych szpitali zajął 31. miejsce w kraju. Posiada tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku i Szpitala z Sercem. Kapelanem jest ks. Sandro Barbieri.

Kolejnym placówką jest Szpital Powiatowy w Siemiatyczach. Wciągu ostatnich paru lat został wyposażony w cyfrowy aparat RTG i USG, szesnastorzędowy tomograf komputerowy, nowoczesny aparat RTG z ramieniem C do bloku operacyjnego. Otworzono Oddział Intensywnej Terapii, Pododdział Ortopedyczny, Pracownię Fizjoterapii i Rehabilitacji. W 2016 r. podjęto udzielanie świadczeń w zakresie rehabilitacja lecznicza – fizjoterapia ambulatoryjna dla dzieci w Bacikach Średnich. Duchową pieczę nad szpitalem sprawuje ks. Jarosław Kuźmicki.

Reklama

Kapelanem Szpitala Powiatowego w Sokołowie Podlaskim jest salezjanin ks. Henryk Woźnowski. Szpital udziela świadczeń w 10 oddziałach i 20 poradniach specjalistycznych. W 2016 r. został wyremontowany i powiększony Oddział Intensywnej Terapii. Od 2 listopada 2016 r. działalność rozpoczął Dzienny Dom Opieki Medycznej przeznaczony dla 15 osób.

W strukturze Szpitala Powiatowego w Węgrowie znajdują się oddziały: Internistyczno-Kardiologiczny, Ginekologiczno-Położniczy, Chirurgiczny, Neonatologiczny, Pediatryczny i Intensywnej Terapii. O jakości diagnostyki decydują nowo zakupione aparaty USG, RTG, Echo, tomograf komputerowy, mammograf, aparaty do badań endoskopowych. Posługę duszpasterską w tej placówce pełni ks. Romuald Kosk – proboszcz parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie.

Przy tej okazji warto również wspomnieć przynajmniej o trzech domach pomocy społecznej. Jest to DPS w Brańsku, gdzie opiekę duszpasterską pełni ks. Janusz Łoniewski, proboszcz brańskiej parafii; DPS w Siemiatyczach – kapelanem jest ks. Jarosław Kuźmicki oraz DPS w Jabłonnie Lackiej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Posługę kapłańską zapewniają tam kapłani z parafii w Jabłonnie Lackiej.

Wszelkie starania dyrektorów i pracowników naszych szpitali oraz domów pomocy służą temu, by otoczyć opieką człowieka cierpiącego i przywrócić mu upragnione zdrowie. Bóg zapłać wszystkim osobom niosącym ulgę w cierpieniu, czy to w formie fizycznej, czy duchowej.

2017-02-01 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uzdrowienie to proces

Bp Tadeusz Lityński 10 lutego spotkał się z pacjentami i personelem szpitala w Nowej Soli. Wizyta Pasterza diecezji w nowosolskiej placówce wpisywała się w diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego

Spotkanie w szpitalu w Nowej Soli rozpoczęło się w kaplicy od wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie Biskup Zielonogórsko-Gorzowski spotkał się z personelem tamtejszej placówki, dziękując za trud podejmowanej wśród pacjentów posługi. W dalszej części uroczystości w kaplicy odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. – Dzień Chorego skłania nas do zobaczenia, że wśród nas są ludzie chorzy i cierpiący; skłania nas do zatrzymania się przy takich osobach i refleksji, że dzisiaj jestem zdrowy, ale już jutro taki mogę nie być i również mogę doświadczać różnej choroby i cierpienia. Ma nas to prowadzić przede wszystkim do otwarcia siebie, naszego człowieczeństwa na człowieka chorego, bo ten drugi człowiek, który znajduje się w szpitalu, najbardziej potrzebuje takiego zwykłego ludzkiego towarzyszenia – mówi ks. Tomasz Duszczak. – Cierpienie jest w stanie człowiek godnie przeżywać tylko wtedy, kiedy jest z Panem Bogiem. Człowiek, który jest chory i przyjmuje sakramenty, zupełnie inaczej przeżywa chorobę. Mało tego – tak jak sami lekarze mówią – leczenie pacjenta, który jest zjednoczony z Bogiem, przebiega wtedy zupełnie inaczej – dodaje kapelan szpitala w Nowej Soli. Podczas spotkania Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że uzdrowienie to proces, na który składają się różne czynniki. – Uzdrowienie to nieraz proces wielu dni, tygodni i miesięcy; na ten proces składają się łaska Boża, a także znajomość sztuki medycznej, dobroć serca i ciężka praca ludzi, którzy odkryli w sobie powołanie bycia lekarzem czy pielęgniarką i którzy poprzez swoją pracę również wydobywają wartości, jakimi są zdrowie, radość i pragnienie, by wielbić Boga – mówił do zgromadzonych w kaplicy chorych bp Lityński. – Myślę, że takich ludzi, którzy z radością opuszczali czy opuszczają ten szpital, jest bardzo wielu – składają się na to zarówno modlitwa, jak i systematyczna praca tych, którzy codziennie spalają się, by inni mogli odzyskiwać zdrowie – kontynuował Ksiądz Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny. Lekarze orzekli, że jest zdrowa. Następnie niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znaleziono w oknie życia w Borowej Wsi.

CZYTAJ DALEJ

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Lubi grać w tenisa i biegać. Wziął nawet udział w biegu w Wiecznym Mieście. Doświadczenie i codzienne życie w Gwardii Szwajcarskiej są według Jana Wettera bardzo zróżnicowane. "Jestem bardzo wysportowany, kiedy jestem poza domem", mówi Radiu Watykańskiemu. Wieczorem lubi wyjść "na posiłek, z przyjaciółmi, do baru, klubu".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję