Reklama

Niedziela Częstochowska

Jeszcze raz o ks. Janie Długoszu

Niedziela częstochowska 7/2017, str. 4

[ TEMATY ]

konferencja

Jan Długosz

Archiwum Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Jan Długosz Herbu Wieniawa (1415-1480)” to tytuł kolejnej publikacji poświęconej naszemu kronikarzowi. To pokłosie ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu 24 czerwca 2015 r. w ramach obchodów ustanowionego przez Sejm RP 5 grudnia 2014 r. – roku 2015 – Rokiem Jana Długosza. „Decyzję dotyczącą uhonorowania w ten sposób wybitnego kronikarza w 600. rocznicę jego urodzin – czytamy w publikacji – podjęto na prośbę Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wsparły tę inicjatywę m.in.: senat Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Akademia Umiejętności, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Geograficzne, Polskie Towarzystwo Heraldyczne oraz Polskie Towarzystwo Teologiczne. W realizację bogatego programu obchodów Roku Długoszowskiego włączyły się także Urząd Miejski w Wieluniu i Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Włączając się do projektu uczczenia postaci i dokonań ks. Jana Długosza, Muzeum Ziemi Wieluńskiej pragnęło utrwalić pamięć o powiązaniach kronikarza z ziemią wieluńską, a losy rodu Długoszów z tym regionem Polski datowane są na wiek XV, kiedy to byli właścicielami m.in. Niedzielska, Czernic, Grabowej, Kocina, Łyskorni, Parzymiechów, Popowa oraz Przedmościa”.

Książka, której promocja odbyła się 27 stycznia br. w MZW, jest zbiorem materiałów zaprezentowanych na konferencji. Znalazły się w niej prelekcje: „Rok Długoszowski na ziemi wieluńskiej” (Marek Gogola, Jan Książek – Muzeum Ziemi Wieluńskiej), „Nad grobem Długoszów w kolegiacie wieluńskiej – z okazji 600. rocznicy urodzin ojca historyków polskich ks. Jana Długosza” (ks. Jan Związek – Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), „Wystąpienie Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy otwierające konferencję” (Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia), „Jan Długosz – ojciec historiografii polskiej” (Jerzy Wyrozumski – Polska Akademia Umiejętności), „Związki Jana Długosza i jego rodziny z Polską centralną” (Tadeusz Nowak – Uniwersytet Łódzki), „Herb Wieniawa w świetle manifestacji i opisów Jana Długosza – na tle heraldyki polskiej późnego średniowiecza” (Marceli Antoniewicz – Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), „Działalność dyplomatyczna Jana Długosza” (Janusz Smolucha – Akademia Ignatianum w Krakowie), „Związki Jana Długosza z kanonikami regularnymi (na przykładzie fundacji klasztoru w Kłobucku)” (Anna Pobóg-Lenartowicz – Uniwersytet Opolski).

Publikacja zawiera bogaty materiał ikonograficzny obrazujący wszystkie działania rocznicowe oraz materiały z wystawy wieluńskiej „Jan Długosz i jego czasy”. Jej wydawcą jest Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Dzieło to wsparli: Gmina Wieluń i Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Promocji towarzyszył wykład dr. hab. Tadeusza Grabarczyka (Uniwersytet Łódzki) pt. „Polska w czasach Jana Długosza”.

2017-02-08 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na UKSW międzynarodowa konferencja „Humanae vitae – w trosce o życie ludzkie”

[ TEMATY ]

konferencja

UKSW

Magdalena Kowalewska

Z okazji 50-lecia ogłoszenia encykliki przez papieża Pawła VI encykliki „Humane vitae” prelegenci z różnych państw na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod patronatem „Niedzieli” uczestniczą w międzynarodowej konferencji „Humanae vitae – w trosce o życie ludzkie”.

– Jest krótka, ale jej przesłanie jest głębokie i zdecydowane – powiedział dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną ks. prof. Mieczysław Ozorowski, podkreślając, ponadczasowe przesłanie encykliki „Humane vitae”.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję