Wypierają Kurdów
Wieści dochodzące z Iraku nie są pewne, ale jedno wiadomo: iracka armia wspierana przez proirańskie siły paramilitarne wypiera Kurdów z terenów, które nie są objęte autonomią, a były kontrolowane przez kurdyjską zbrojną Peszmergę. Kurdowie na ogół wycofywali się bez walki, a skłóceni kurdyjscy liderzy z Patriotycznej Unii Kurdystanu (PUK) i Partii Demokratycznej Kurdystanu (KDP) zarzucali sobie zdradę, w tym układ z Bagdadem, przewidujący wycofanie się ze spornych terenów, by zapobiec rozlewowi krwi. Tak jak politycy podzielone są też oddziały Peszmergi.
Bagdad chce odzyskać pozycje w rejonie Kirkuku, które zostały utracone w 2014 r. Wówczas Peszmergowie przejęli kontrolę nad pozycjami irackich sił rządowych, które wycofały się pod naporem ofensywy dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Kurdowie zapobiegli dostaniu się pól naftowych Kirkuku w ręce islamistów. Ale Bagdad chciałby też kontrolować fragment kurdyjskiej prowincji Dahuk, co umożliwiałoby dostęp do tureckiej granicy i kontrolę rurociągu z Kirkuku do tureckiego portu Ceyhan. Oznaczałoby to jednak odcięcie irackiego Kurdystanu od terenów zajętych przez syryjskich Kurdów z Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Premier Iraku Hajdar al-Abadi zapowiedział wycofanie armii z prowincji Kirkuk (mają tam pozostać siły antyterrorystyczne i policja, co umożliwi powrót do domów uchodźcom), ale jest to traktowane jako element gry. Konflikt między Bagdadem a Irbilem (stolica autonomii) nasila się po referendum sprzed miesiąca w irackim Kurdystanie, w którym Kurdowie opowiedzieli się za niepodległością.
Wojciech Dudkiewicz
***
Austria na prawo
Najpewniej centroprawicowy rząd będzie rządził Austrią. To efekt wyborów wygranych przez Austriacką Partię Ludową (ÖVP). Koalicję, rządzoną przez zaledwie 31-letniego Sebastiana Kurza, ÖVP stworzy najpewniej z populistyczną Wolnościową Partią Austrii (FPÖ), która zajęła 3. miejsce, o włos tylko przegrywając z rządzącą dotychczas i skompromitowaną Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPÖ). Jeśli Kurz – co prawdopodobne – zostanie kanclerzem, będzie najmłodszym szefem rządu w Europie.
jk
***
Ostrzegają Liban
Wezwanie libańskiego rządu do rozbrojenia proirańskiego Hezbollahu jest głosem wołającego na puszczy. To jedna z najsilniejszych instytucji w tym kraju, często zastępująca część jego struktury. Władze w Bejrucie, nawet jakby chciały, nie są w stanie jej zneutralizować, dlatego ostrzeżenie, że Liban będzie odpowiedzialny za wszelkie działania podejmowane przeciwko Izraelowi przez Hezbollah, nie ma sensu. Naftali Bennett, lider partii Żydowski Dom – ugrupowania współtworzącego rząd Beniamina Netanjahu – ostrzegł, że na wypadek ataku Hezbollahu na celowniku armii Izraela znajdą się libańska infrastruktura, lotnisko i budynki rządowe.
jk
***
Uwaga na dzieci
Reklama
Niemiecki kontrwywiad – Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) spodziewa się nowych wyzwań w walce z islamistami: chodzi o dzieci i młodzież. – Widzimy niebezpieczeństwo powrotu do Niemiec dzieci dżihadystów, którzy przeszli islamską socjalizację i zostali poddani indoktrynacji – powiedział szef BfV Hans-Georg Maaßen. Do Syrii i Iraku udało się z Niemiec prawie tysiąc islamistów i islamistek. W związku z porażkami tzw. Państwa Islamskiego należy oczekiwać powrotów młodych dżihadystów.
wd
***
Największy obóz
Bangladesz zbuduje największy obóz na świecie, mogący pomieścić nawet... 800 tys. osób. Takie w każdym razie są zapowiedzi. Sprawa jest paląca, a miejsca są potrzebne dla muzułmańskich uchodźców z plemienia Rohingya, uciekających przed prześladowaniami w Birmie.
jk
***
Dzień bez mięsa
Wprowadzenie bezmięsnych poniedziałków w Pałacu Prezydenckim w Buenos Aires ma zachęcić obywateli Argentyny do zdrowego odżywiania się. Kraj boryka się z problemem otyłości, szczególnie wśród dzieci. Odpowiedzialne za to ma być m.in. duże spożywanie czerwonego mięsa. Wegetariański lunch zjada również prezydent Mauricio Macri. W kraju uważanym za producenta najlepszej wołowiny na świecie inicjatywa nie mogła spodobać się rzeźnikom, którzy uważają, że prezydent w ten sposób szuka poparcia.
wd
***
Komuniści zwolnieni
Radykalne cięcie przeprowadził Sher Bahadur Deuba – premier Nepalu. Usunął z rządu wszystkich ministrów, którzy są związani z frakcją maoistów: 10 ministrów z rządu centralnego oraz 10 z rządów w prowincjach. Pozbawienie ich stanowisk nastąpiło wkrótce po tym, jak 2 komunistyczne partie w Nepalu: marksistowska i maoistowska postanowiły wspólnie startować w wyborach do parlamentu, które mają się odbyć w listopadzie br.
wd