Reklama

Święto polskiej geografii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2018 r. przypada 100. rocznica utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego, które zostało założone w Warszawie w styczniu 1918 r. i jest jednym z najstarszych stowarzyszeń naukowych na ziemiach polskich. Geografowie, zwłaszcza Eugeniusz Romer, który był w oficjalnej polskiej delegacji na paryskiej konferencji pokojowej, odegrali ważną rolę w ustalaniu granic niepodległej Polski. W dwudziestoleciu międzywojennym swoimi pracami angażowali się w proces integracji ziem polskich, mieli znaczący udział w tworzeniu koncepcji okręgów gospodarczych, byli pionierami planowania przestrzennego i regionalnego. Członkowie Towarzystwa zapisali również piękną kartę i dowiedli swojego patriotyzmu w okresie okupacji hitlerowskiej.

Liczne zasługi polskich geografów zostaną przypomniane podczas obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego w 2018 r., które zainauguruje 27 stycznia 2018 r. uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego PTG połączone z seminarium naukowym pt. „Polskie Towarzystwo Geograficzne w dziejach polskiej geografii”. W marcu br. w Sejmie RP zostanie otwarta wystawa „Geografia polska – tradycja i współczesność”, odbędzie się również sesja naukowa „Wkład geografii w budowę niepodległej Polski: wczoraj – dzisiaj – jutro”. 100-lecie PTG będzie jednym z tematów Kongresu Geografii Polskiej, który odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia br. w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Collegium Maius w Krakowie od 16 kwietnia do 15 lipca br. będzie można oglądać wystawę „Geografia polska i geografowie w latach II wojny światowej”. Na czerwiec natomiast planowana jest w Krakowie konferencja naukowa pt. „Rola geografii w utrwalaniu Niepodległej Polski i w Jej rozwoju”.

W całej Polsce odbędzie się blisko 100 imprez naukowych i popularnonaukowych organizowanych przez oddziały terenowe i merytoryczne lub przez komisje tematyczne Towarzystwa. Wszyscy organizatorzy starają się, aby 100-lecie PTG było świętem całej polskiej geografii. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: https://ptgeo.org.pl .

Autorem artykułu o historii Polskiego Towarzystwa Geograficznego, który zamieszczamy, jest prof. Antoni Jackowski – wybitny polski geograf, przez wiele lat dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i twórca Zakładu Geografii Religii na UJ. Prof. Jackowski należy do wąskiego grona polskich geografów, którzy wytyczyli nowe, oryginalne pole badawcze w zakresie geografii turyzmu i geografii religii. Należy do grupy najbardziej twórczych geografów w Polsce – zarówno pod względem badawczym, jak i organizacyjnym.

2018-01-24 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych/ Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy

2025-07-27 07:51

[ TEMATY ]

Robert Bąkiewicz

Monika Książek

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy, która odbywała się w sobotę w Wałbrzychu. Wylegitymowano uczestników tego zgromadzenia; będą wobec nich kierowane wnioski do sądu – powiedziała PAP asp. szt. Monika Kaleta z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Pikieta, której przewodniczył Robert Bąkiewicz, odbywała się na Placu Magistrackim w Wałbrzychu. W zgromadzeniu brało udział kilkadziesiąt osób.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Młodzież z diecezji bydgoskiej na Jubileuszu Młodych we Włoszech

2025-07-27 19:11

Diecezja bydgoska

Grupa młodych pielgrzymów z diecezji bydgoskiej wyruszyła w niezwykłą podróż, by wziąć udział w Jubileuszu Młodych we Włoszech - wydarzeniu gromadzącym młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się, dzielić wiarą i doświadczać wspólnoty Kościoła. Pielgrzymka rozpoczęła się z wtorku 22 na środę 23 lipca.

- Z niecierpliwością i modlitwą w sercach wyruszyliśmy w kierunku pierwszego przystanku - urokliwej Werony. Zaraz po przyjeździe uczestniczyliśmy w Eucharystii, powierzając Bogu całą naszą drogę oraz intencje, które zabraliśmy ze sobą z Polski - mówi ks. Henryk Stippa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję