Od 28 kwietnia do 1 maja w Krzydlinie Małej niedaleko Wołowa odbywało się XV Ogólnopolskie Sympozjum Teologii Życia Konsekrowanego pod hasłem „Otrzymaliśmy w darze Ducha Świętego. Młode wino, nowe bukłaki”. Przedstawiciele ponad 20 zgromadzeń zakonnych zastanawiali się nad obecnością Ducha Świętego w życiu codziennym. – Hasło sympozjum nawiązuje do roku duszpasterskiego, który przeżywamy aktualnie w Kościele, a zatem do trzeciej osoby Trójcy Świętej, do osoby Ducha Świętego – podkreśla ojciec Aleksander Bober, klaretyn, dyrektor Instytutu Teologii Życia Konsekrowanego.
Czterodniowe spotkanie było okazją do głębokiej refleksji nad stylem życia osób konsekrowanych. W tym wszystkim pomagali prelegenci reprezentujący różne ośrodki naukowe, m.in. z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Był to także czas na osobiste spotkania i dyskusje, ale nie zabrakło również konserwatoriów tematycznych, podejmujących ciekawe tematy: „Uczyć się modlitwy od Jezusa modlącego. Jak łączyć działanie z kontemplacją?”, „Peryferie świata, peryferie wspólnoty – jak tam docierać z Ewangelią?” czy „Macierzyństwo duchowe. Jak być matką wielu dzieci?”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ważny podczas sympozjum był także wymiar modlitewny. Bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, przewodniczył poniedziałkowej Eucharystii. W homilii zwrócił uwagę na sześć etapów formacji, którymi osoby konsekrowane powinny się kierować w swoim życiu. – Pierwszym ważnym etapem jest poznanie przykazań. Następnie należy zachować je w sercu. Później kolejno: przychodzić, zamieszkiwać, rozeznawać i wreszcie świadczyć – mówił kapłan, tłumacząc: – W Ewangelii poznajemy Jezusa. Poznajemy go po słowie, czynach, znakach i zachowujemy to z miłością w sercu. Odpowiadamy na doświadczenie miłości Jezusa – miłością. Doświadczyliśmy, zobaczyliśmy i przychodzimy. Stajemy się świątynią Trójcy Przenajświętszej. Trójca Święta zamieszkuje w nas. Jeśli już znamy naukę Jezusa, jeśli mamy świadomość, że jesteśmy świątynią Trójcy Przenajświętszej, jeśli wchodzimy w proces rozeznawania, przypominania i otwierania, to stajemy się świadkami. Zaczynamy świadczyć. Jesteśmy powołani do tego, aby poznawać Słowo Boże. Niech więc te etapy pozostaną w naszym sercu – puentował bp Jacek Kiciński.
W sympozjum udział wzięło ponad 70 osób, w tym bardzo duża reprezentacja instytutów świeckich. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polską Prowincję Misjonarzy Klaretynów oraz Podyplomowe Studia Teologii Życia Konsekrowanego PWT we Wrocławiu.