Spotkania odbywają się pod hasłem: „Z Kujaw do Panamy” i służą wzajemnemu poznaniu, integracji, duchowemu przygotowaniu, a przede wszystkim odkrywaniu tego, jak św. Jan Paweł II i jego nauczanie mogą być inspiracją i wsparciem w umacnianiu jedności mieszkańców województwa. Młodzież i duszpasterze czynią także plany, jak być dobrymi ambasadorami ziemi kujawsko-pomorskiej w Panamie wobec młodzieży całego świata.
W dniach 18-19 maja część grupy spotkała się w Toruniu przy sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy (redemptoryści), by zapoznać się, dzielić się świadectwem przeżycia poprzednich ŚDM w Krakowie w 2016 r. i wspólnie modlić o dobre przeżycie następnych w Panamie oraz ich piękne owoce. Osią spotkania były słowa Ewangelii o Zwiastowaniu Maryi, które powrócą do młodych w Panamie, ostatnie orędzie papieża Franciszka na ŚDM w 2017 r. (przeżywane w diecezjach w Niedzielę Palmową) oraz program formacyjny dla młodzieży „Oto ja”, proponowany przez Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Grupa zwiedzała także toruńską Starówkę, modliła się w katedrze Świętych Janów oraz w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Spotkanie zwieńczył wyjazd do Bydgoszczy na koncert ewangelizacyjny „Pełna łaski” w Artego Arenie, w związku z rozpoczęciem peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w tej diecezji. Nauczanie o Duchu Świętym wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, a modlitwie towarzyszył zespół Nie ma GO tu.
Z inicjatywą ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem województwa wyszedł w 2016 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a sprawa ta zyskała aprobatę biskupów diecezji należących do województwa. Jesienią 2016 r. ówczesny ordynariusz toruński bp Andrzej Suski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa, na co udzielono zgody.
Kolejne spotkania grupy „Z Kujaw do Panamy” zaplanowane są na jesień tego roku.