Reklama

Watykan, Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niespodziewana wizyta

Papież odwiedził staruszkę

Wieczorem 28 lipca br. papież Franciszek złożył niespodziewaną wizytę znajomej staruszce, która nie może już wychodzić z domu. Ich spotkanie trwało ok. godziny. Wizyta Ojca Świętego w centrum Wiecznego Miasta była okazją do spontanicznych spotkań z mieszkańcami Rzymu. Służby bezpieczeństwa, które w tym dniu pracowały w cywilnych ubraniach, pozwoliły, by ludzie mogli swobodnie dojść do Franciszka i z nim porozmawiać. Papież przy tej okazji pobłogosławił dzieci i chorych. „To zwyczajne gesty papieża Bergoglio” – komentowali dziennikarze.

KAI

Włochy

Po pielgrzymce skazanego sąd odstąpił od kary

Włoski sąd odstąpił od wydania wyroku skazującego na młodego oskarżonego po odbyciu przez niego pieszej pielgrzymki do Santiago de Compostela. 22-letni mężczyzna z Afryki Północnej miał odpowiadać za popełnienie różnych czynów karalnych w związku z zażywaniem przez niego narkotyków. Sąd uznał jednak, że nie wymierzy mu kary, gdyż oskarżony odbył liczącą 1,5 tys. km pieszą pielgrzymkę do hiszpańskiego sanktuarium w Santiago de Compostela i to było dla trybunału środkiem wychowawczym służącym poprawie oskarżonego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest to pierwszy taki przypadek we włoskim wymiarze sprawiedliwości. Mężczyzna szedł przez 85 dni Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela. Towarzyszył mu 68-letni opiekun ze stowarzyszenia pomocy młodzieży w Mestre na północy Włoch.

KAI

50 lat „Humanae vitae”

Paweł VI szedł pod prąd, ale ufał małżonkom

Mija 50 lat od ogłoszenia encykliki „Humanae vitae”. Dokument ten, jak podkreślił Paweł VI, nie jest prawem negatywnym, opartym na zakazie, lecz pozytywną prezentacją moralności życia małżeńskiego. Papież Montini zachęcał małżonków do odpowiedzialnego rodzicielstwa i otwarcia na życie. Wyjaśniał zarazem, dlaczego nie można się uciekać do sztucznych metod kontroli płodności.

Encyklika „Humanae vitae” to jeden z najbardziej kontestowanych papieskich dokumentów. Jego publikacja zbiegła się w czasie ze studenckimi rewoltami 1968 r. i początkiem rewolucji seksualnej. Paweł VI świadomie szedł pod prąd. Podczas pierwszej audiencji generalnej po ogłoszeniu encykliki przedstawił genezę tego dokumentu. Podzielił się duchowymi zmaganiami, które towarzyszyły jego przygotowaniu. Dodał jednak, że jako następca św. Piotra musiał się wypowiedzieć w tej kwestii i przedstawić zawarte w encyklice prawdy.

Reklama

Dziś, po 50 latach, encyklika „Humanae vitae” jest na nowo odkrywana – przede wszystkim przez samych małżonków. Na to właśnie liczył Paweł VI, co wyraził też na audiencji 28 lipca 1968 r., gdy przedstawiał ten dokument wiernym.

KAI

Rzym

Liturgiczna służba ołtarza

W dorocznej międzynarodowej pielgrzymce ministrantów do Rzymu wzięło udział ok. 60 tys. członków liturgicznej służby ołtarza. W programie mieli spotkanie z papieżem Franciszkiem, udział w spotkaniach i modlitwach zorganizowanych w 300 różnych miejscach w Wiecznym Mieście. „Szukaj pokoju, idź za nim!” – te słowa zaczerpnięte z Psalmu 34, 15 były mottem pielgrzymki chłopców i dziewcząt służących do Mszy św., którzy przybyli z 18 krajów: Antigui i Barbudy, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chorwacji, Luksemburga, Austrii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Szwajcarii, Serbii, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Jak wyjaśniają organizatorzy, pielgrzymka jest inicjatywą młodych ludzi na rzecz pokoju na świecie i ma być okazją do dawania przez nich świadectwa, że dążą do wspólnej przyszłości budowanej na Chrystusie. – W ostatnich miesiącach i latach polityczna zawierucha pokazała, że młodzież w Europie musi przede wszystkim doświadczyć, na osobistym przykładzie, wspólnych wartości i więzów, aby wspólnie budować przyszłość – podkreślają.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Modlitwa nigdy nie jest bezwartościowa: zawsze wyrośnie z niej coś nowego, co wcześniej czy później przyniesie owoce.

Krótko

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że o braku poparcia Senatu dla prezydenckiego wniosku o referendum zdecydował jego termin – 10 i 11 listopada 2018 r., który został uznany za niesprzyjający. Z tego powodu w głosowaniu mogłoby wziąć udział niewielu obywateli, co byłoby wykorzystane przeciwko Prezydentowi RP.

Reklama

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw m.in. o ustroju sądów, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Chodzi w niej m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym gremium.

Caritas Polska przekazała 100 tys. zł ofiarom pożarów w Grecji. Poszkodowanym można pomóc, wysyłając SMS o treści „GRECJA” pod numerem 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT), a także przez przelew na konto Caritas z dopiskiem: „Pożary w Grecji”.

Turyści z Polski: matka i syn zginęli w wyniku tragicznych pożarów w Grecji – prawdopodobnie w czasie ewakuacji jednego z hoteli. Wraz z innymi osobami uciekającymi przed pożarem znaleźli się na łodzi, która zatonęła. Stacja RMF FM podała, że ofiary pożaru pochodziły z Wadowic.

Polscy dominikanie powiadomili, że rozpoczynają się prace przygotowujące procesy beatyfikacyjne o. Joachima Badeniego OP i br. Gwali Torbińskiego OP.

W Kielcach na placu Artystów jest dostępna wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, prezentująca Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym, z wyszczególnieniem masowych mordów dokonanych na Polakach na Wołyniu. Wystawę można oglądać do 5 września 2018 r.

2018-08-01 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję