Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 35/2018, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymki rosną

Dotarło 123,5 tys. pielgrzymów

Na odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasną Górę przybyła kolejna fala pielgrzymów.

W sumie w dniach od 16 do 25 sierpnia br. do Maryi Jasnogórskiej dotarło 86 pielgrzymek pieszych, w których przyszło 32 tys. osób. W tym czasie przyjechało także 15 pielgrzymek rowerowych, a w nich prawie 1,2 tys. osób. Dotarła także pielgrzymka na rolkach, w której z Warszawy-Bemowa przybyły 102 osoby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najliczniejsze piesze pielgrzymki, które dotarły do Częstochowy na imieniny Matki Bożej, to: 36. Pielgrzymka Tarnowska, licząca 7,1 tys. osób; 42. Piesza Pielgrzymka Opolska, w której przyszło ponad 2,6 tys. pątników; i 93. Pielgrzymka Łódzka, licząca 2 tys. osób.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, ogółem od 29 kwietnia br., czyli od początku sezonu pielgrzymkowego, do jasnogórskiego sanktuarium przybyło 123,5 tys. osób. To znaczący wzrost w stosunku do ubiegłego roku – a to jeszcze nie koniec pieszego pielgrzymowania. Statystyką nie zostały objęte m.in. grupy, które docierają najpóźniej: 407. Piesza Pielgrzymka Żywiecka, 12. Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej i 23. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych z Olsztyna k. Częstochowy.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Nosimy w sobie dziedzictwo, któremu na imię Polska

Reklama

Centralnym punktem uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzonych 26 sierpnia, była Suma Pontyfikalna, odprawiana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego. Odpustową Eucharystię koncelebrowali licznie księża biskupi. Mimo niesprzyjającej pogody w jasnogórskich uroczystościach wzięło udział ok. 60 tys. wiernych.

Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Przypomniał za kard. Stefanem Wyszyńskim, jak mocno historia Polski i Polaków zespolona jest z cudownym wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej. Sięgnął też do słów św. Jana Pawła II, który powiedział: „Ten wizerunek jest symbolem mojej ojczystej ziemi”.

Abp Polak podkreślił w kazaniu, że „wszyscy nosimy w sobie całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska, i na nas wszystkich ciąży wielki i święty obowiązek budowania sprawiedliwej jedności”. Zauważył, że nie można jedynie dziękować za wolność i poprzestać na wspominaniu chwalebnej przeszłości, ale trzeba odważnie i mądrze angażować się w nasze teraz. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że „wolność jest darem i zadaniem”. Podkreślił, że „budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny musi odbywać się w zjednoczeniu wokół wspólnego dobra, w duchu pokory i otwarcia serca, nawrócenia i wzajemnej miłości, przebaczenia i pojednania”. – Trzeba zaniechania wzajemnych uprzedzeń i niechęci, które tak bardzo ranią, wyzbycia się zawiści i chęci zemsty – powiedział abp Polak. Zauważył, że „obecność w tym świętym miejscu, w polskiej Kanie, u tronu naszej Matki i Królowej, zobowiązuje nas do dobrego użycia wolności, do budowania, a nie niszczenia”.

Reklama

Podczas Sumy ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa kard. Stefana Wyszyńskiego. Wiele osób podjęło duchową adopcję dziecka poczętego.

Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury, grała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Sumę poprzedziło misterium „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”, które prowadzili: o. Nikodem Kilnar, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

2018-08-28 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aleksander Miszalski odwołany z urzędu prezydenta miasta Krakowa

2026-05-25 08:41

[ TEMATY ]

Kraków

referendum

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Aleksander Miszalski (KO) został odwołany w niedzielnym referendum z urzędu prezydenta miasta Krakowa. Za odwołaniem go zagłosowało 171 581 mieszkańców. Rada Miasta Krakowa nie została odwołana z powodu braku wystarczającej frekwencji.

Zgodnie z protokołami wyników, wywieszonymi w poniedziałek rano przez Miejską Komisję ds. Referendum w budynku urzędu miasta, w głosowaniu uczestniczyło 176 228 Krakowian. Aby referendum w sprawie odwołania prezydenta było wiążące, do urn musiało pójść co najmniej 158 555 mieszkańców. Procentowo frekwencja wyniosła 29,99 proc. przy progu ważności 26,98 proc.
CZYTAJ DALEJ

Będzie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez działaczki proaborcyjne

2026-05-25 12:36

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W ostatnich dniach temu jedna z aktywistek z organizacji Aborcyjny Dream Team i Aborcja bez Granic „pochwaliła się” w mediach społecznościowych, że działaczki Aborcji bez Granic pomogły parze w zabiciu swojego nienarodzonego dziecka. Chociaż stale przyzwyczajani jesteśmy do podobnych wystąpień aktywistek aborcyjnych – które z niezrozumiałych powodów nie spotykają się z żadną reakcją organów ścigania – niektóre przejawy ich skandalicznej działalności szczególnie poruszają opinię publiczną. Tak było w przypadku wypowiedzi aktywistki o udzielonej przez organizację aborcyjną pomocy w tzw. selektywnej aborcji na życzenie, której ofiarą jest jedno z bliźniąt. W związku z tym, Instytut Ordo Iuris przygotowuje zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez działaczki proaborcyjne.

Najprościej rzecz ujmując, terminem tym określa się zabicie w drodze aborcji wybranego albo wybranych (kilkoro) dzieci w ciąży mnogiej. W sprawie, o której mowa, doszło do poczęcia dwójki dzieci zamiast – jak to przedstawiła aktywistka w swoim nagraniu – planowanego jednego. Rzecz wydawałoby się normalna – przypuszczać można, że niewiele jest małżeństw albo par, które planują posiadanie na raz dwójki lub większej liczby dzieci, a to, że takie sytuacje się zdarzają zwyczajnie jest kwestią biologii. Ale nie tym razem. Rodzice zaplanowali sobie jedno dziecko i koniec, natura musi ustąpić, a w to miejsce wkracza Aborcja bez Granic ze swoją śmiercionośną „pomocą”… Organizują parze dostęp do aborcji selektywnej, czyli zabicia jednego z dzieci, tak aby plany życiowe rodziców mogły zrealizować się za wszelka cenę. Nawet za cenę życia ich własnego dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Do Edmunda i przyjaciół

2026-05-25 22:13

Archiwum prywatne

Uczestnicy wyjazdu w Grabonogu

Uczestnicy wyjazdu w  Grabonogu

Pod takim hasłem dzieci, rodzice i nauczyciele z trzech wrocławskich przedszkoli Wielkiej Wyspy wyruszyli do Podrzecza, Grabonoga i na Świętą Górę.

Wyjazd stał się okazją do poznania postaci bł. Edmunda Bojanowskiego oraz budowania relacji między najmłodszymi. Była to pionierska inicjatywa Przedszkola nr 54 „Pod Kasztanami”, która stała się czasem wspólnego odkrywania miejsc związanych z życiem i działalnością Edmunda Bojanowskiego, ale przede wszystkim czasem integracji i budowania dziecięcych przyjaźni. Inicjatorami wydarzenia były: Irena Młyńczak, dyrektor przedszkola, s. M. Laureta – Joanna Turek, katechetka oraz Daniela Ilnicka, zastępca dyrektora, nauczycielka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję