Reklama

Niedziela Sandomierska

Panama i co dalej?

Nasi młodzi pielgrzymi w Panamie uczestniczyli w katechezach formacyjnych czy polskim koncercie, ale niewątpliwie najważniejsze było spotkanie z papieżem Franciszkiem

Niedziela sandomierska 6/2019, str. VI

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

Archiwum autora

Uczestnicy wyjazdu organizowanego w Stalowej Woli wraz z ks. Mariuszem Kozłowskim

Uczestnicy wyjazdu organizowanego w Stalowej Woli wraz z ks. Mariuszem Kozłowskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drugi dzień naszego pobytu w Panama City rozpoczęliśmy od katechezy w kościele św. Łukasza Ewangelisty, którą wygłosił dla nas abp Wojciech Polak. Ksiądz Prymas mówił nam o odkrywaniu naszego powołania, potrzebnej do tego cierpliwości i konsekwencji, by później je realizować. W trakcie katechezy nie tylko animował wspólny śpiew, ale także podzielił się osobistym doświadczeniem odkrywania i wytrwania w swoim powołaniu – relacjonowała Maria Gorycka.

Wieczorem młodzi całą sandomierską grupą uczestniczyli we Mszy św. dla wszystkich Polaków, biorących udział w Światowych Dniach Młodzieży, przy centrum handlowym Albrook Mall, gdzie w 1983 r. Mszę św. odprawił św. Jan Paweł II. Potem młodzi wzięli udział w koncercie uwielbienia z udziałem polskich artystów. Wystąpili m.in. Olga Szomańska i Dariusz Malejonek. Kolejny dzień w Panama City upłynął pielgrzymom pod hasłem służby. W tematykę tę na porannej katechezie wprowadził młodych bp Piotr Turzyński. Następnie młodzi uczestniczyli we Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Razem z papieżem

– Ten dzień był szczególny również dlatego, że po raz pierwszy spotkaliśmy się z tak bardzo oczekiwanym przez nas papieżem Franciszkiem. Podczas popołudniowego spotkania na Campo Santa Maria la Antigua delegacje młodych z całego świata przywitały papieża. Młodzież przedstawiła sylwetki świętych patronów ŚDM: św. Jana Pawła II, abp. Oscara Romero i męczennika meksykańskiego Jose Sancheza del Rio. Ojciec Święty w inaugurującym spotkanie słowie przywitał pielgrzymów z każdego kontynentu i wyraził ogromną radość z obecności każdego z nas. Razem za Ojcem Świętym wszyscy powtarzaliśmy, że chrześcijaństwo to Chrystus i tym dobrym słowem pragniemy dzielić się z naszą diecezją – zaznacza Karolina Trębacz.

– Wieczorne sobotnie czuwanie z papieżem Franciszkiem na Campusie św. Jana Pawła II było niesamowitym doświadczeniem. Ojciec Święty wygłosił do nas słowo, po którym nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Wielkie pozytywne wrażenie zrobiło na mnie to, że tysiące młodych osób zgromadzonych na czuwaniu zamilkło, by przez jakiś czas w ciszy adorować Pana Jezusa. W trakcie adoracji kilka osób – kapłani, siostry zakonne i rodzina śpiewali pieśni – wszyscy klęcząc. Ze słów, które papież do nas powiedział, zapamiętałam, że każdy człowiek jest godny miłości i żadna jego słabość czy niepełnosprawność tego nie przekreśla. Mamy nie lękać się przyjmować życia takiego, jakim jest. Uderzyło mnie też to, że bez pracy, bez edukacji, bez wspólnoty i bez rodziny nie mamy korzeni. Brak korzeni nas zabija. Być osobą wpływową dzisiaj to być stróżem korzeni. Tylko miłość czyni nas bardziej ludzkimi – mówiła Maria.

Reklama

Po zakończonym czuwaniu wszyscy młodzi zostali na Campusie, by pod gwiazdami spędzić noc, a rano uczestniczyć w Mszy św. posłania.

Posłanie młodzieży

– W porannej Eucharystii, której przewodniczył papież Franciszek, wzięło udział mnóstwo biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych oraz cała rzesza młodych ludzi. Papież w swojej homilii podkreślił, że żaden z nas – młodych – nie jest przyszłością, że nie tkwimy w żadnym międzyczasie, ale jesteśmy Bożym „teraz”. Z tej prawdy wypływa wiele refleksji, ale przede wszystkim to, że każdy z nas wezwany jest osobiście, i to już teraz, do głoszenia Chrystusowej Ewangelii. Nie możemy czekać na warunki idealne, wygodne dla nas – „teraz” jest odpowiednim ku temu czasem. Papież zachęcił nas jednocześnie do odkrycia powierzonej nam misji i do zakochania się w niej pomimo tego, że wymaga ona nieraz ofiarności i złożenia daru z siebie. Musimy mieć nieustannie w głowie „tak” wypowiedziane przez Maryję i próbować naśladować doskonałą Służebnicę – relacjonowała Karolina.

Msza św. posłania zakończyła się ogłoszeniem miejsca następnych ŚDM. W 2022 r. młodych z całego świata będzie gościć Portugalia.

Reklama

Czas świadectwa

– Wyjazd był dla mnie cudownym czasem łaski. Na każdym kroku działał Duch Święty, prowadził, dawał siłę, natchnienia, a także radość, pokój i nadzieję. Problemy mnie nie dołowały, a umacniały w wierze i zaufaniu Jezusowi, a także budowaniu bliższych relacji z ludźmi, od których otrzymałam morze miłości. Czas oderwania od codzienności pozwolił zobaczyć, jak żyją inni, zastanowić się nad swoim życiem, a wszystko było tak bardzo omodlone. Chwała Panu za ten czas, ludzi i Jego obecność – mówi Ewa Baciur.

– ŚDM w Panamie są drugim tego typu wydarzeniem w moim życiu. Pierwsze miało miejsce w 2016 r. w Krakowie, kiedy to my gościliśmy młodych z całego świata w naszym kraju. Pozytywnie naładowana tym spotkaniem z Bogiem i drugim człowiekiem już na Mszy św. posłania z Papieżem Franciszkiem w Krakowie miałam myśl, żeby przeżyć kolejny ŚDM trochę dalej od domu. Panama wydawała się wtedy bardzo odległym miejscem, zupełnie nieznanym, małym państwem gdzieś po drugiej stronie Ziemi. A teraz? Przyznam szczerze, że na ten czas stała się moim drugim domem, wypełnionym po brzegi ludzką życzliwością, niegasnącym uśmiechem, entuzjazmem, radością, otwartością, dobrocią serca. I tak można by wymieniać bardzo wiele. Już pierwsze spotkanie z panamską rzeczywistością w diecezji Chitré pokazało, jak bardzo ten kraj i ci ludzie czekali na pielgrzymów. Rodziny przyjęły nas pod swoje dachy, jak byśmy byli im bardzo bliscy. Wspólne wieczorne posiłki, uczenie się słówek w swoich językach, poznawanie zainteresowań, rodzinnie spędzona niedziela – to wszystko bardzo zbliżyło nas do siebie i do tej pory ogromnie wzrusza. Wydarzenia centralne i pobyt w stolicy także był niesamowitym czasem. Spotkania z papieżem Franciszkiem podczas Mszy św., Drogi Krzyżowej, nocnego czuwania dały nam wszystkim poczucie jedności całego świata i koncentracji setek tysięcy młodych na Tym, który jest najważniejszy – Jezusie Chrystusie. Ojciec Święty w swojej homilii na Mszy św. posłania kilkukrotnie podkreślał, że każdy z nas jest Bożym TERAZ i z tą prawdą chciałabym wrócić do swoich codziennych obowiązków, mając świadomość swojej misji i powołania, które chce wypełniać – tu i teraz. To całe piękne wydarzenie, którego dzięki Bożej dobroci i ludzkiej życzliwości mogłam stać się uczestnikiem, pewnie długo nie pozwoli o sobie zapomnieć. Ze stanowczością i pewnością w sercu mogę powiedzieć, że ŚDM w Panamie był jednym z najpiękniejszych momentów w moim życiu – dzieli się Karolina Trębacz.

Reklama

– Nasza wspaniała panamska przygoda, niestety, dobiega już końca. Był to cudowny czas, który zapamiętam do końca życia. Niesamowita atmosfera, nowe doświadczenia i codzienne wyzwania sprawiły, że każdy dzień był wyczekiwany i niósł ze sobą ogromną ilość pozytywnej energii. Głównymi celami pielgrzymki było oczywiście zbliżenie się do Pana Boga, spotkanie z papieżem i wysłuchanie słów kierowanych specjalnie do młodzieży. Papież Franciszek mówił m.in. o tym, że my, młodzi ludzie, nie jesteśmy przeszłością, ani przyszłością, ale teraźniejszością. Dlatego nie powinniśmy czekać, tylko działać już teraz, aby szerzyć królestwo Chrystusowe. Niemniej jednak to nie koniec korzyści wynikających z wyjazdu na ŚDM. Dzięki temu wydarzeniu mieliśmy możliwość poznania innej kultury, zawarcia nowych znajomości z młodymi z całego świata czy też zwiedzenia drugiego końca świata. Był to mój pierwszy ŚDM, ale na pewno nie ostatni! Do zobaczenia w Lizbonie! – podsumowuje Gabriela Janik

– ŚDM w Panamie były dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Pierwszy raz uczestniczyłam w ŚDM jako pielgrzym. Zarówno podczas dni w diecezji, jak i w samym Panama City spotkałam się z ogromną życzliwością i otwartością innych ludzi. Miałam okazję poznać bliżej kulturę mieszkańców Panamy i zachwycić się jej bogactwem. W różnorodności spotykanych ludzi z krajów całego świata miałam okazję doświadczyć różnorodności Kościoła powszechnego, ale także była to okazja, by zachwycić się jego pięknem. Ważne były dla mnie także słowa papieża Franciszka skierowane do nas młodych ludzi. Ojciec Święty mówił, że jesteśmy Bożym TERAZ. Nie możemy czekać na przyszłość, by nieść Chrystusa innym, ale mamy dzielić się Dobrą Nowiną z innymi w danej chwili – zwierzyła się Maria Gorycka.

2019-02-06 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panama: zakończyło się czuwanie młodych z Franciszkiem na Polu św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

czuwanie

ŚDM w Panamie

Franciszek w Panamie

Miguel Villarreal/flickr.com

Piękną Modlitwą z Maryją, odmówioną przez Franciszka w intencji młodych zakończyło się jego czuwanie modlitewne z ich udziałem wieczorem 26 stycznia na Polu św. Jana Pawła II (Campo San Juan II) w Metro Parku w stolicy Panamy. Przed opuszczeniem tego miejsca Ojciec Święty przez chwilę modlił się przed tzw. pielgrzymującą figurą Matki Bożej Fatimskiej, którą następnie przekazał młodzieży, aby towarzyszyła im przez całą noc w ich wypoczynku i modlitwie. Był to ostatni punkt programu 34. Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w tym dniu.

To modlitewne spotkanie młodych pielgrzymów z całego świata z papieżem rozpoczęło się przy śpiewie hymnów poprzednich Światowych Dni Młodzieży - przejechał on papamobilem w towarzystwie arcybiskupa Miasta Panama José Ulloa Mendiety wzdłuż sektorów, witany owacyjnie przez zebranych. Gdy zajął przygotowane dlań miejsce, na wielkich ekranach pokazano młodych ludzi z całego świata, którzy w różnych językach wypowiadali słowa Maryi ze Zwiastowania: "Niech mi się stanie według słowa twego".

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję