Zgodnie z zapowiedziami, w dzisiejszym artykule zapraszamy do poznania kolejnych szczegółów dotyczących Obecnie w placówce przebywa 54 osoby. Specjalistyczne leczenie i opiekę nad chorymi sprawuje wysoce wykwalifikowana kadra. W jej skład wchodzą: lekarze różnych specjalizacji (interniści, kardiolodzy, psychiatra, ortopeda, chirurg, neurolog, anestezjolog, pulmonolog, laryngolog), pielęgniarki, sanitariusze, opiekunowie medyczni, którzy zapewniają opiekę nad pacjentem od strony medycznej, opiekuńczej, a także pielęgnacyjnej. W kierowanej przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej placówce zatrudniony jest również psycholog udzielający pacjentom specjalistycznej pomocy w formie konsultacji, porad, terapii, diagnozy, jak również wsparcia dla rodzin pacjentów. Chorzy mogą także liczyć na pomoc ze strony fizjoterapeutów wykonujących systematyczną rehabilitację. Pacjenci są także uczestnikami codziennej terapii zajęciowej, która konstruktywnie zagospodarowując czas pobytu w palcówce, przyczynia się do poprawy psychofizycznej kondycji chorych. W ZOL-u o profilu ogólnym zapewniona jest również terapia logopedyczna dla osób będących np. po wylewach, udarach (terapia ma na celu usprawnianie i rozwój mowy).
Reklama
Jednostka współpracuje przede wszystkim z Narodowym Funduszem Zdrowia (podpisane kontrakty na świadczenie działalności), a także z różnymi placówkami medycznymi (szpitale, przychodnie). Dodatkowo, placówka współdziała z innymi zakładami opiekuńczo-leczniczymi, z których pacjenci często zostają przekierowani do Przemyśla. Prowadzone działania, a zwłaszcza poznawanie historii choroby pacjentów, stwarzają szansę optymalnego zapewnienia opieki, leczenia i obsługi chorych oraz ich rodzin. Zdarza się, że w wyniku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta korzystamy z fachowej pomocy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, która mieści się w tym samym budynku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z racji na szeroki zakres prowadzonych działań, nieunikniona jest także współpraca z instytucjami świadczącymi pomoc na rzecz osób najbardziej potrzebujących, zagrożonych wykluczeniem społecznym (MOPS, GOPS itp.). Niezbędna jest także współpraca z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Jak zauważa Kierownik Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas: „zapotrzebowanie na tego rodzaju instytucje jest ogromne, czego dowodem jest bardzo szybkie wypełnienie miejsc przez pacjentów. Placówka odpowiada w zakresie zabezpieczenia opieki, kontynuacji leczenia, pielęgnacji, zapewnienia specjalistycznej opieki rehabilitacyjnej, terapeutycznej, a także duchowej dzięki systematycznej posłudze kapłana. Z uwagi na fakt zjawiska starzejącego się społeczeństwa, zapotrzebowanie na tego rodzaju charakter działalności ma tendencję rosnącą. Osoby chore pozostawione bez pomocy bliskich, nie są w stanie zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb. Umieszczając chorego w takiej placówce, niesiemy mu konkretną pomoc, bo zapewniamy mu opiekę, leczenie, rehabilitację, pomoc ze strony psychologa oraz opiekę duszpasterską”.
Dodatkowe informacje na temat funkcjonowania Centrum Medycznego im. św. Józefa w Przemyślu można uzyskać na stronie internetowej Caritas Archidiecezji Przemyskiej (www.przemysl.caritas.pl), gdzie istnieje również możliwość pobrania dokumentów obowiązujących przy przyjęciu pacjenta do placówki. Wszelkie informacje o Centrum można uzyskać pod numerami telefonów, ZOL o profilu psychiatrycznym: 513 830 798 oraz ZOL o profilu ogólnym: 501 734 997.
Ks. Paweł Konieczny – zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej; Joanna Tomczyk – kierownik Centrum Medyczno-Charytatywnego w Przemyślu