Audiencja generalna
Prawdziwe bogactwo chrześcijanina
Nie ufajmy środkom, które są, owszem, przydatne, ale ufajmy prawdziwemu bogactwu, którym jest relacja ze Zmartwychwstałym – zachęcił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 7 sierpnia br. Kontynuując cykl katechez na temat księgi Dziejów Apostolskich, Papież mówił o przyzywaniu Imienia Boga, które wyzwala Jego obecność żywą i czynną.
Na wstępie Franciszek zauważył, że głoszenie Ewangelii opiera się w Dziejach Apostolskich nie tylko na słowach, lecz także na „znakach i cudach”, które świadczą o prawdzie tego, co jest przepowiadane. Nawiązując do przedstawionego w Dziejach Apostolskich (3, 3-6) uzdrowienia chromego, przez apostołów Piotra i Jana, którzy przyzywali imienia Jezusa, Ojciec Święty zaznaczył, że dokonany przez nich cud miał miejsce w godzinie śmierci Pana na krzyżu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Franciszek zauważył, że żebrak, który spotyka Apostołów, nie znajduje pieniędzy, lecz Imię, które zbawia człowieka: Jezusa Chrystusa z Nazaretu. – Tutaj pojawia się wizerunek Kościoła dostrzegającego osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji, niezamykającego oczu, potrafiącego spojrzeć ludzkości w twarz, aby tworzyć relacje znaczące, mosty przyjaźni i solidarności w miejsce barier – powiedział Ojciec Święty.
RV
Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną
Korekta czy nowa wizja?
Reklama
Co będzie dalej z Papieskim Instytutem Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie? Czy nowe porządki wprowadzone w ostatnim czasie oznaczają odejście od wizji, którą nadał uczelni Papież Polak, czy to tylko konieczne aggiornamento, korekta dostosowująca profil uczelni do obecnych uwarunkowań? Tak twierdzą obrońcy zmian. Mówią, że chodzi o kontynuację wizji założyciela, a zmiany mają na celu rozszerzenie pola badawczego o studia nad rodziną z perspektywy nauk społecznych i w kontekście adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Krytycy nie wierzą tym zapewnieniom i wskazują, że ograniczenie roli teologii moralnej w studyjnym curriculum wskazuje na odejście od idei Jana Pawła II, w myśl której instytut właśnie temu miał służyć. Do tego krytykują zmiany w gronie wykładowców i podejrzewają, że chodziło głównie o to, aby wykluczyć osoby uznawane za konserwatystów, wierne encyklikom „Humanae vitae” i „Veritatis splendor”. W ich miejsce ma zostać zatrudniony nowy, progresywny moralista – ks. Maurizio Chiodi, któremu zarzuca się dopuszczanie antykoncepcji oraz usprawiedliwianie aktów homoseksualnych.
W każdym razie znaczące jest to, że w czasie tej gorącej polemiki papież senior Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji jednego ze zwolnionych dotychczasowych profesorów – ks. Livia Melinę, co uznano za wyraz wsparcia dla jednej ze stron tego sporu.
RV
Ojciec Święty do Polaków
Życzenia na wakacje
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, życzę wam dobrych wakacji. Niech będą dla was nie tylko możliwością odpoczynku, ale również okazją do ożywienia więzi miłości z Bogiem i z ludźmi. Nie zaniedbujcie codziennej modlitwy, uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i dzielenia czasu z innymi. Kontemplujcie piękno stworzenia, wielbiąc wszechmoc, mądrość i miłość Stwórcy. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Audiencja generalna, 7 sierpnia 2019 r.
RV
Irak
Chrześcijan coraz mniej
Zdaniem abp. Bashara Wardy, w niedalekiej przyszłości może nie być w Iraku chrześcijan. 15 lat temu wyznawców Chrystusa było tu 1,5 mln. Dziś nikt nie wie dokładnie, ilu ich zostało, ale co najwyżej 250 tys. Mimo militarnego pokonania ISIS sytuacja nadal jest niepewna, a wyznawcy Chrystusa muszą się liczyć z męczeństwem.
RV
Kard. Parolin do młodych
Odnówmy Europę
Wspólnota Europejska została zbudowana na fundamencie chrześcijańskim. Jeżeli dziś jesteśmy świadkami kryzysu Europy, to dlatego, że o tej tożsamości się zapomina – powiedział watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, który był gościem letniej szkoły młodych diecezji rzymskiej na temat formacji politycznej.
RV
Z twittera papieża Franciszka
W Przemienieniu Jezus ukazuje nam chwałę Zmartwychwstania: otwarcie nieba na ziemię.