Reklama

Niedziela Małopolska

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Czas spotkań z kulturą

Niedziela małopolska 37/2019, str. 7-8

[ TEMATY ]

festiwal

Monika Kosakowska

Festiwal łączy ludzi reprezentujących różne kultury

Festiwal łączy ludzi reprezentujących różne kultury

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Górale z całego świata i Państwo, którzy na ten Festiwal przychodzili, pokazali, jak powinno się zachować: jak współczuć, jak być prawdziwą wspólnotą, jak się wzajemnie w każdej sytuacji w życiu wspierać. Zakopane zdało ten egzamin wspólnie z wami, bo potrafiliśmy wczoraj z otwartym sercem pomagać tym, którzy potrzebowali tej pomocy – powiedział do zgromadzonych na zakończenie Festiwalu Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, nawiązując do tragicznego zdarzenia, do którego doszło w Tatrach w przeddzień finału 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

W trakcie zakończenia Festiwalu górale z całego świata na deskach sceny namiotu festiwalowego wykonali żałobne utwory ludowe, aby oddać cześć osobom, które nie przeżyły wypadku w górach. Ceremonia rozpoczęła się modlitwą w intencji ofiar i poszkodowanych, a na scenie zabłysnęło symboliczne światło świec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystym finale wzięli udział posłowie Barbara Bartuś oraz Edward Siarka, przedstawiciele Związku Podhalan oraz dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Komar-Morawska, która odczytała list od wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Z kolei Jan Piczura, radny Sejmiku Wojewódzkiego, wręczył burmistrzowi Zakopanego medal Polonia Minor, przyznawany za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski.

Uczestnicy i jurorzy

Wśród uczestników popularyzujących góralski folklor znalazły się zespoły z Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Turcji, Włoch, Bułgarii, Macedonii, Serbii i Nepalu. Zostały one ocenione w trzech kategoriach: w formie tradycyjnej, w formie artystycznie opracowanej oraz w formie stylizowanej. W jury zasiedli: przewodnicząca dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog z Instytutu Muzykologii UJ (Polska), a także członkowie: mgr Miklós Braun (Węgry), mgr Jozef Burić (Słowacja), dr Mircea Cimpeanu (Rumunia), dr Evgenia Grancharova (Bułgaria), doc. Bülent Kurtişoglu (Turcja), prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Przerembski, prof. IS PAN (Polska), mgr Didier Bernard (Francja), Juan Luis Unzurrunzaga (Hiszpania), mgr Halina Maciata Lasak (Polska) oraz sekretarz komisji Ewa Piszczek.

Reklama

Przewodnicząca jury dr Bożena Lewandowska w rozmowie z „Niedzielą” informuje: – Niektóre zespoły trafiły na swój dzień i zdobyły bardzo wysoką ocenę, ponieważ świetnie zatańczyły oraz zaśpiewały. Inne miały słabszy dzień i wypadły gorzej. Nie wynika to z braku umiejętności, gdyż prawie zawsze są to bardzo dobre zespoły, którym ciężko jest cokolwiek zarzucić. Po prostu inni w danym momencie byli lepsi – stwierdza przewodnicząca jury i dodaje z uśmiechem: – Dla mnie ten festiwal jest spotkaniem z różnymi tradycjami muzycznymi. Bardzo lubię tu przyjeżdżać również z tego względu, że uwielbiam spotkania z ludźmi, którzy są zaangażowani w festiwal: górale, koledzy z jury i wszyscy uczestnicy.

Zwycięzcy

Zdobywcami złotych ciupag zostały zespoły: „Breznichanki” z Bułgarii oraz „Śwarni” z Nowego Targu (kat. tradycyjna), a także „Muzsla Folk Dance Ensemble” z Węgier (kat. stylizowana). Srebrne ciupagi powędrowały do zespołów: „Wierchy” z Milówki i „Skalnik” z Kamionki Wielkiej (kat. tradycyjna) oraz „Oćovan” ze Słowacji (kat. stylizowana). Brązowe ciupagi otrzymały zespoły: „Kyczera” z Legnicy (kat. artystycznie opracowana), a także „Kalkedon Dance and Sports Club Association” z Turcji i „Prykarpattia” z Ukrainy (kat. stylizowana). Parzenice Góralskie będące wyróżnieniem regulaminowym powędrowały do dwóch zespołów. Pierwszym z nich był Zespół „Studio Folklor” z Republiki Macedonii Północnej – za żywiołową prezentację tańców swojego regionu. Drugie wyróżnienie otrzymał Zespół „Le Tradizioni” z Włoch – za prezentację tradycyjnych instrumentów muzycznych.

Reklama

Przydzielone zostały również nagrody specjalne. Jedną z nich była nagroda im. prof. Romana Reinfussa oraz Statuetka Żelaznego Kohuta, którą za autentyzm, wierność tradycji oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej otrzymał zespół „Skalnik” z Polski. Nagrodę, która wynosiła 5 tys. zł, zainicjowało i ufundowało Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wręczona została przez córkę prof. Romana Reinfussa – Krystynę Reinfuss-Janusz oraz dyrektora MCK Sokół, Antoniego Malczaka. Kolejną nagrodę specjalną, która trafiła w ręce zespołu z Nepalu, przyznał burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Ogłoszono także wyniki głosowania dziennikarskiego. Jego rozstrzygnięcie zagwarantowało zespołowi z Węgier nagrodę im. Kazimierza Strachanowskiego „Ciupagę ze Zbyrkadłami” za żywiołowy i pełen ekspresji taniec. Wręczyli ją Klaudia Majerczyk z TVP Kraków oraz kierownik Biura Prasowego Anna Karpiel-Semberecka. Najpiękniejszą Góralką i Najśwarniejszym Góralem tegorocznego Festiwalu zostali Katarzyna Pazgan i Jan Dobosz. Najlepszym Zespołem Góralskim okrzyknięto Zespół Regionalny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej.

Gospodarze i organizatorzy

Specjalne podziękowania otrzymały Zespoły „Giewont” i „Klimki” jako gospodarze Festiwalu oraz zespoły, które przygotowały Dni Narodowe, a także Zarząd Główny Związku Podhalan i zakopiański oddz. Związku Podhalan, będące organizatorami Dnia Górali Polskich. W skład tegorocznej Rady Artystycznej, pracującej nad przygotowaniem oraz przebiegiem wydarzenia, wspólnie z dyrektor Festiwalu Joanną Staszak, weszli: Maria Frączysta, Katarzyna Stachoń-Groblowy, Tomasz Galica, Zofia Kubiniec-Stanuch i Szymon Bafia.

Honorowy patronat nad cyklicznym międzynarodowym wydarzeniem objęli: prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Głównym partnerem organizatorów był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Festiwal został także dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2019-09-10 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy Targ: Podhalański Festiwal Młodzieży

W sobotę, 19 września, w Nowym Targu pod hasłem „Kościół potrzebny młodym? Młodzi potrzebni Kościołowi?” odbędzie się Podhalański Festiwal Młodzieży. Rozpocznie się on o 9:00 Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył będzie ks. bp Damian Muskus. Po Eucharystii na nowotarskim Rynku do wieczora trwały będą koncerty i konferencje. Na scenie wystąpią m.in.: zespół W Miłości Zwycięstwo i o. Łukasz Buksa OFM, a swoje świadectwo wygłosi pochodzący w Nowego Targu raper B.A.K.U. Festiwal zakończy Koncert Uwielbienia prowadzony przez wspólnotę Dziewiczy Orszak Baranka (Ap 14, 1-5). Podhalański Festiwal Młodzieży odbędzie się pod patronatem Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, a gośćmi festiwalu będą ks. Paweł Mielecki i Katarzyna Kucik z Komitetu Organizacyjnego ŚDM oraz Młodzi Ambasadorzy ŚDM. Przez cały czas trwania imprezy na Rynku rozstawione będą namioty ze stoiskami grup i wspólnot młodzieżowych, działających na Podhalu, a także kilku zgromadzeń męskich i żeńskich oraz Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Dzięki temu, młodzi uczestnicy festiwalu będą mogli przekonać się, jak wiele mają różnych możliwości zaangażowania się w życie Kościoła. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w festiwalu młodzież z całego Podhala. Udział w Podhalańskim Festiwalu Młodzieży jest bezpłatny, a więcej informacji na jego temat znaleźć można na stronie: www.parafianowytarg.pl

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Fascynacja Słowem Bożym

2024-04-25 17:41

Paweł Wysoki

Laureaci ze swoimi katechetami. Od lewej: ks. Grzegorz Różyło, Łucja Bogdańska, Izabela Olech-Bąk, Karina Prokop i Paweł Wawer

Laureaci ze swoimi katechetami. Od lewej: ks. Grzegorz Różyło, Łucja Bogdańska, Izabela Olech-Bąk, Karina Prokop i Paweł Wawer

Łucja Bogdańska z „Biskupiaka” wygrała etap diecezjalny 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję