Reklama

Niedziela Rzeszowska

25 lat Ośrodka Caritas w Myczkowcach

Niedziela rzeszowska 37/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Uroczystość zgromadziła licznych gości, przyjaciół i sympatyków

Uroczystość zgromadziła licznych gości, przyjaciół i sympatyków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach funkcjonuje od 1994 r. Wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku służył jako osiedle pracownicze dla budowniczych Zespołu Elektrowni Wodnych na Sanie w Myczkowcach i Solinie. Po zakończeniu tych inwestycji zmienił swój charakter na jednostkę wojskową, a w kolejnym etapie funkcjonował jako ośrodek wypoczynkowy dla rodzin wojskowych. Od 1989 r. w ramach restrukturyzacji armii pozbywano się zbędnego majątku.

Z propozycją przejęcia tego obiektu zwrócono się do bp. Kazimierza Górnego z młodej diecezji rzeszowskiej. W 1994 r. podjęto próbę zagospodarowania tego terenu przez Caritas. Początki były trudne. Wojsko, opuszczając obiekt, pozbawiło go całkowicie podstawowego wyposażenia. Ośrodek udało się wstępnie wyremontować i zmodernizować dzięki wielu ludziom dobrej woli i różnym instytucjom. Z biegiem lat rozszerza się jego działalność i oddziaływanie na środowisko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misją Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach jest prowadzenie charytatywnej działalności opiekuńczo-wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, świadczenie ambulatoryjne i turnusowe zabiegów rehabilitacyjnych, organizacja rekolekcji, promocja turystyki, kultury i dziedzictwa narodowego oraz współpraca ekumeniczna krajowa i międzynarodowa.

Od 1994 r. do chwili obecnej z wypoczynku skorzystało 38 645 dzieci z rodzin biednych, wielodzietnych i przeżywających trudności, dzieci niepełnosprawnych, z ośrodków specjalnych i Domów Dziecka. Dodatkowo w turnusach kolonijnych uczestniczyło 3620 dzieci polonijnych ze Wschodu: z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Mołdawii. Tegoroczna kolonia mogło zaistnieć dzięki dofinansowaniu z: Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Caritas Polskiej, Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Fundacji PGE oraz Miejskiego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Sercem ośrodka jest kaplica pw. Królowej Matki Pięknej Miłości, którą 26 października 2002 r. poświęcił bp Edward Białogłowski.

Reklama

Ponadto:

• Od roku 2007 działa tu Centrum Kultury Ekumenicznej, dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, orędownikowi pojednania między chrześcijanami. Na obszarze ok. 80 arów wybudowano prawie 160 makiet (w skali 1:25) najstarszych drewnianych kościołów oraz cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Rocznie odwiedza ją ponad 80 000 osób

• W maju 2010 r. otwarty został Ogród Biblijny, który nie tylko zaciekawia roślinnością pochodzącą z Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny, przyrodniczy zapis teologii biblijnej, zawierając równocześnie usystematyzowaną katechezę o historii zbawienia. Budowa tego ogrodu zrealizowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach polsko-słowackiego Programu Współpracy Transgranicznej. Cieszy się również dużym zainteresowaniem.

• Przy współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w ośrodku organizowane są konferencje naukowe o tematyce historycznej, etniczno-etnograficznej, ekumenicznej (październik), a w maju i listopadzie konferencje biblijne.

• We wrześniu 2013 r. w przebudowanym budynku powstało Centrum Promocji Obszarów Natura 2000, gdzie prowadzona jest na szeroką skalę edukacja ekologiczna.

• Ośrodek myczkowiecki troszczy się także o promowanie kultury i sztuki ludowej. Służą temu warsztaty rzemiosła artystycznego, powstałe w roku 2008 w ramach projektu „Nasza przeszłość jest naszą przyszłością – szkoła tradycji w Myczkowcach”. Obejmują: rzeźbę, pisanie ikon, tkactwo, ikebany i bibułkarstwo.

• Na terenie ośrodka funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy, Dzienny Dom Opieki Medycznej oraz Domowe Usługi Opiekuńcze świadczone w powiecie leskim na terenie czterech gmin – łącznie dla 90 osób.

Reklama

• Świadczone są również zabiegi rehabilitacyjne – ambulatoryjnie i turnusowo w zarejestrowanym Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

• Swoistą atrakcją ośrodka jest stadnina koni funkcjonująca jako Ośrodek Jeździecki Eden oraz zwierzyniec, w którym można zobaczyć różne zwierzęta i ptaki.

• Ośrodek wspiera nadto promocję turystyki i krajoznawstwa, wydając m.in. przewodniki i foldery, uczestnicząc w wyznaczaniu tras turystycznych i spacerowych.

Daje on zatrudnienie dla ok. 40 osób z powiatu leskiego i bieszczadzkiego. Współpracuje z wieloma instytucjami samorządowymi, w tym szczególnie z Gminą Solina i Olszanica oraz powiatem Leskim, także uczelniami, Centrami Pomocy Społecznej, PFRON, WFOŚiGW, szkołami, Policją, Strażą Pożarną, Inspekcją Transportu Drogowego, PZMot., WORD Krosno i Rzeszów, IPN Oddział w Rzeszowie, itd.

Obecnie ośrodek dysponuje 300 miejscami noclegowymi, stołówką, licznymi miejscami parkingowymi. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia tego urokliwego miejsca, a naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie.

28 sierpnia br. zakończenie wakacyjnej akcji Caritas Diecezji Rzeszowskiej połączone zostało z jubileuszem 25-lecia Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach. Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, który w homilii podkreślał: – Ośrodek to przede wszystkim ludzie […] Ludzie, którzy mieli ćwierć wieku temu wyobraźnię i odwagę, by w tym miejscu, które służyło zupełnie innym celom, stworzyć tak piękny ośrodek pod patronatem Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Na spotkanie przybyli liczni goście. W tym dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki oraz dyrektorzy Caritas kilku diecezji, wielu kapłanów, przedstawiciele Kurii rzeszowskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich z wicewojewodą Lucyną Podhalicz, a także Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty z osobami towarzyszącymi, przedstawiciele władz lokalnych ze starostą Leska i wójtem Soliny, przedstawiciele Policji, PSP, PZMOT, WORD, IPN, ZUS, WITD, darczyńcy i dobrodzieje oraz liczni przyjaciele i sympatycy ośrodka.

Reklama

Po Eucharystii rozpoczęła się druga część spotkania. W auli słowa powitania wypowiedział ks. Bogdan Janik, który kieruje placówką od 25 lat. Aktualny turnus zaprezentowała jego kierowniczka Anna Szlęzak, następnie grupa dzieci z Ukrainy, biorąca udział w wypoczynku, zaśpiewała kilka piosenek po polsku i ukraińsku, a po nich koloniści przedstawili refleksyjny program o owocach Ducha Świętego. Duchową opiekę tradycyjnie na ostatnim turnusie pełnili profesorowie – ks. Jacenty Mastej i ks. Janusz Miąso.

Uroczyste świętowanie jubileuszu ośrodka zakończyło błogosławieństwo księdza biskupa oraz poświęcenie zmodernizowanej kuchni i jadalni, która zabezpiecza 230 miejsc oraz nowopowstałego baru „Smaczne jadło u Gospy”.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej składa gorące podziękowania urzędom, instytucjom, darczyńcom z kraju i z zagranicy za każdą ofiarę i formę wsparcia. To dzięki Wam ośrodek funkcjonuje, pokonuje trudności i rozwija się. Ośrodek to ludzie tu pracujący i niezliczona liczba wolontariuszy przez ćwierć wieku.

2019-09-10 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas diecezjalne organizują wielkanocne śniadania dla najuboższych

[ TEMATY ]

Caritas

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji świąt Wielkanocnych Caritas diecezjalne zgodnie z tradycją organizują w całym kraju w Wielką Sobotę lub Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego świąteczne śniadania dla najuboższych. Weźmie w nim udział kilka tysięcy osób w całym kraju - powiedział PAP Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Zaznaczył, że "mimo pomocy humanitarnej dla Ukrainy i uchodźców, diecezjalne ośrodki Caritas przygotowały dla najuboższych łącznie kilka tysięcy świątecznych paczek.

CZYTAJ DALEJ

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

[ TEMATY ]

Licheń

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

MARYJA I PASTERZ MIKOŁAJ

<...> Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Znający go osobiście literat Julian Wieniawski tak pisał o nim: „Był to człowiek wielkiej zacności i dziwnej u chłopów słodyczy. Bieluchny jak gołąb, pamiętał dawne przedrewolucyjne czasy. Pamiętał parę generacji dziedziców i rodowody niemal wszystkich chłopskich rodzin we wsi. Żył pobożnie i przykładnie, od karczmy stronił, w plotki się nie bawił, przeciwnie – siał dookoła siebie zgodę, spokój i miłość bliźniego”.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję