Reklama

Wiadomości

Polskie szkoły pomagają szkołom w Aleppo

W nowym roku szkolnym Caritas Polska uruchamia program „Szkoła szkole”, który umożliwia przekazanie wsparcia finansowego dla pięciu placówek edukacyjnych w zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście Aleppo

Rodzice uczniów gdańskiej Katolickiej Szkoły im. św. Kazimierza, poruszeni dramatyczną sytuacją na Bliskim Wschodzie, zgłosili w połowie 2018 r. chęć regularnego wspierania wybranej placówki oświatowej w Syrii. Dzięki ich hojności Szkoła Podstawowa Asz-Szark w Aleppo mogła sprawić swoim uczniom nieco radości i dać im chwilę wytchnienia w tym ogarniętym wojną mieście. Tak rozpoczął się projekt „Szkoła szkole”, który umożliwia wsparcie syryjskich placówek przez polskie środowiska szkolne.

W tym roku w programie weźmie udział 5 placówek oświatowych w Aleppo. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa Bani Taghlib, którą zniszczyła bomba.

Reklama

Zbiórki na rzecz szkół w Syrii mogą być prowadzone np. podczas festiwalu kultur lub przez szkolne koła wolontariatu. Tak się stało w Jaśle, gdzie w maju br. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 2, sprzedając serca z masy solnej, zebrali ponad 2,3 tys. zł. Za pośrednictwem Caritas Polska fundusze trafią do syryjskich placówek i zostaną przeznaczone na cele zgodne z ich potrzebami, w tym na zakup materiałów szkolnych, odmalowanie pomieszczeń i organizację aktywności dla uczniów.

Stan edukacji w Syrii

– Podczas pobytów w Syrii często spotykamy dzieci, które muszą pracować, aby pomóc swoim rodzicom lub rodzeństwu. Skala zjawiska jest trudna to oszacowania – mówi Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska. – A jeszcze kilka lat temu Syryjczycy uchodzili za jeden z najlepiej wykształconych narodów bliskowschodnich, do szkoły podstawowej chodziło tam 97 proc. dzieci.

Dziś, według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), aż 2,1 mln dzieci w wieku szkolnym w Syrii pozostaje poza systemem edukacji. Co trzecia szkoła została zniszczona lub przeznaczona na schronienie dla uciekinierów. Duży problem stanowią braki w kadrze pedagogicznej, bo wielu syryjskich nauczycieli uciekło za granicę.

Reklama

Trudne przejścia wojenne odbijają się na psychice uczniów, a niewiele placówek dysponuje odpowiednimi środkami terapeutycznymi. Czasem luki w wiedzy i brak zaufania wobec instytucji szkoły skutkują niechęcią do ponownego podjęcia edukacji.

Znów mogą uczyć

– Projekty wspierające infrastrukturę szkolną to kluczowe działania służące przywróceniu normalności syryjskim dzieciom i młodzieży – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Dlatego tak ważne są projekty edukacyjne, obok nie mniej ważnej pomocy humanitarnej i rozwojowej. Obecnie stanowią one sporą część działań Caritas Polska na terenie Syrii.

W 2019 r. część funduszy zebranych w ramach XXV edycji akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, której symbolem jest świeca Caritas, została przeznaczona na odbudowę Szkoły Al-Kalima w Aleppo. 16 września br. placówka ta ponownie powitała uczniów po trwającej 7 lat przerwie, gdy ze względów bezpieczeństwa dyrekcja musiała zawiesić działalność edukacyjną. Dzięki wsparciu naszej Caritas również inna szkoła w tym syryjskim mieście – ormiańskie Liceum im. Karen Jeppe – znów może uczyć.

Więcej informacji o programie – w tym historie szkół objętych wsparciem i ich potrzeby – znajduje się na stronie: www.szkolaszkole.caritas.pl .

Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice mogą zainicjować przystąpienie placówki do programu, kontaktując się z koordynatorką projektu Marianną Chlebowską pod adresem: mchlebowska@caritas.org.pl .

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska z pomocą humanitarną na Ukrainie

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Tomasz Lewandowski

Caritas Polska wspiera mieszkańców wschodniej Ukrainy. W ramach trwającego od września projektu pomoc trafia do 5 tys. osób potrzebujących, w formie 20 tys. paczek. Od 20 do 22 grudnia delegacja Caritas przebywała z wizytą na Ukrainie kontrolując dystrybucję pomocy humanitarnej.

Caritas Polska we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (Departament Pomocy Humanitarnej) od września tego roku uruchomiła kolejny projekt pomocy mieszkańcom z terenów Doniecka i Ługańska. Działania zaplanowano w okresie od 15 września do 31 grudnia 2018 r. Projekt przewiduje poprawę sytuacji materialnej obywateli Ukrainy zamieszkujących w pobliżu strefy rozgraniczenia pomiędzy Republiką Ukrainy a Doniecka i Ługańską Republiką Ludową wzdłuż linii: Mariupol, Wołnowach, Pokrowsk, Konstantyniwka, Bachmut, Szczastia, Stanica Ługańska.

CZYTAJ DALEJ

Neurolog: najmłodszy pacjent z udarem po przebyciu COVID-19 miał kilkanaście miesięcy

2021-12-03 11:30

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

SilentObserver / Foter / CC BY

SARS-CoV-2 ma działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu po przebyciu COVID-19 zdarzają się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem miał kilkanaście miesięcy, dwoje kolejnych - 2 i 3 lata - mówi neurolog dr Łukasz Przysło z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

"Wirus Sars-CoV-2 ma w swojej naturze działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu mogą zdarzać się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem niedokrwiennym po przebytym COVID-19 miał zaledwie kilkanaście miesięcy, poza nim mieliśmy jeszcze dwa przypadki udaru pocovidowego u 2- i 3-latka. Wszystkie te trzy historie miały happy end, ale już sam incydent ostrego naczyniowego zaburzenia w obrębie mózgu każe nam myśleć o tej chorobie - w perspektywie dzieci - w zupełnie inny sposób" - powiedział PAP dr Łukasz Przysło, szef Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Miedziowa Barbórka w Lubinie

2021-12-04 16:11

[ TEMATY ]

barbórka

KGHM

ks. Waldemar Wesołowski

Modlitwie przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, homilię zaś wygłosił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję