Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Czyńcie sobie ziemię poddaną

W Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się 7 października br. konferencja naukowa, która wpisała się w 20. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Zamościu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

konferencja

św. Jan Paweł II

Joanna Ferens

Podczas konferencji w Biłgorajskim Centrum Kultury

Podczas konferencji w Biłgorajskim Centrum Kultury

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Motywem przewodnim konferencji były słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane 12 czerwca 1999 r. w Zamościu: „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!”.

Konferencja rozpoczęła się od przemówień gości honorowych, wśród których znaleźli się m.in. Małgorzata Kamińska-Wawryszczuk, kierownik działu ochrony środowiska Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA oraz Grzegorz Grzywaczewski, zastępca prezesa WFOŚiGW w Lublinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By chronić przyrodę

Organizator konferencji ks. Krystian Bordzań w rozmowie wyjaśniał, czemu ma służyć organizacja tak wyjątkowego wydarzenia. – Przede wszystkim chcemy pokazać i przypomnieć nauczanie Jana Pawła II. Dwadzieścia lat temu w Zamościu papież bardzo mocno mówił o tym, aby chronić przyrodę, poza tym nasza przyroda roztoczańska bardzo go zachwyciła, stąd też pochodzą jego słowa, że „to piękno zachwyca”. Wołał też o to, aby zachować tę przyrodę, dlatego my chcemy na to wołanie odpowiedzieć i przez naszych prelegentów przybliżyć temat ekologii i jej miejsce w nauczaniu św. Jana Pawła II. Poprzez tę konferencję chcemy wejść w te głębokie treści, a także zobaczyć i bliżej poznać to, co Papież nam zostawił – wskazał ks. Bordzań.

Nauka o ekologii

Meritum wydarzenia stanowiły wykłady, prelekcje i wystąpienia. Jako pierwszy na temat „Ekologia ludzka – między naukami przyrodniczymi a humanistycznymi” mówił prof. dr hab. Michał Wyrostkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W rozmowie wyjaśniał, czym jest ekologia ludzka. – To jest taka koncepcja, która korzystając z paradygmatu ekologicznego, wchodzi nie tylko w nauki społeczne, ale także humanistyczne, dotykając również teologii. Mówię to, aby pokazać pewną rzecz. Teraz po pontyfikacie Jana Pawła II mówi się dużo o ekologii ludzkiej, bo on to „wylansował” w teologii, ale nie wszyscy właściwie to rozumieją, gdyż dziś utożsamia się ekologię ludzką z ekologią człowieka. Ja chcę pokazać, w jaki sposób takie prawdziwe myślenie ekologiczne, a także mentalności recyklingowej i mentalności zrównoważonego rozwoju, wpływa na myślenie o człowieku. A wiec jest to przetransponowanie paradygmatu ekologicznego do antropologii. To, co ekologiczne, to znaczy zgodne z naturą – wskazał prelegent.

Reklama

Z kolei o ekologii w naukach św. Jana Pawła II mówił ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz. Podkreślał, że człowiek ma czynić sobie ziemię poddaną, gdyż dostał ją we władanie od Pana Boga, ale musi też o nią dbać i zabiegać. – Nie da się tego zrobić bez właściwego rozumienia Pana Boga, tego kim On jest, a jest Stwórcą kosmosu i stworzył kosmos w sposób doskonały, wszystko co w nim jest, wszystkie gatunki istot żywych, ludzi, zwierzęta, rośliny – to wszystko jest stworzone w sposób perfekcyjny, czyli absolutnie doskonały powołane do istnienia. I jeżeli chcemy troszczyć się o środowisko powinniśmy najpierw pracować nad tym, aby prawdę o Bogu mieć po prostu do dyspozycji i to na każdym etapie naszego życia. Tutaj Jan Paweł II mówi, że potrzebna nam jest rzetelność i solidność, aby nie manipulować ziemią, jej zasobami i poszczególnymi gatunkami, ale przyjąć je jako dar Boskiego Kreatora – podkreślił ksiądz profesor.

Przyrodnicze dobra

„Zrozumieć przyrodę i rolę człowieka w świetle koncepcji zrównoważonego rozwoju” to temat prelekcji prof. dr. hab. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska. – Temat mojej prelekcji to nic innego jak „Czyńcie sobie ziemię poddaną”, a przecież Polska jest wzorem dla takiej działalności, a jedyną miarą stanu środowiska przyrodniczego są dziko występujące gatunki. Polska posiada ich całą gamę i użytkuje dobrze te wszystkie dobra przyrodnicze. Musimy je wszystkie użytkować mądrze, aby służyły nam, a im nie szkodziły. Człowiek nie jest wrogiem zasobów przyrodniczych, człowiek ma prawo i obowiązek je użytkować dla swojego dobra. I o tym mówią ekologia integralna, Jan Paweł II i encyklika „Laudato sí” Papieża Franciszka – tłumaczył Jan Szyszko.

Reklama

Głos zabrała także Agata Koszarna, kierownik Działu CSR i Zrównoważonego Rozwoju Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA, która rozwinęła temat „Zrównoważony rozwój kopalni – dobre praktyki LW «Bogdanka» SA”. O ekologii lasu na przykładzie audycji radiowych „Leśne Radio”, czyli jak promować to, co ważne dla środowiska, mówiła mgr lic. Małgorzata Sobczuk, zaś temat „Młodzież a kwestia ekologii i zrównoważonego rozwoju na przykładzie inicjatyw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży” przybliżył ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Ostatni wykład wygłosił mgr lic. Andrzej Kluczkowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dotyczył on kompetencji ekologicznych internautów, które są wyrazem ich troski o dobro wspólne.

Rolnictwo i jego rozwój

Jednym z gości na konferencji był również Marcin Dybowski ze Stowarzyszenia Morskiego i Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wskazywał on w szczególny sposób na znaczenie polskiego rolnictwa i rozwój rolnictwa ekologicznego. – Polska zdrowa żywność, dbałość o rodziny, które na naszym pięknym Roztoczu mają tyle wspaniałych gospodarstw mogących wyżywić same te rodziny, ale i całą Polskę i Europę. Zresztą Europa ma tak schemizowaną ziemię, że za chwilę nie będzie miała gdzie prowadzić upraw. A polskie rolnictwo ekologiczne jest wspaniałym spichlerzem i wzorem dla innych, gdyż tutejsze rodziny rolnicze kochają i Pana Boga, i ziemię i wszystkie swoje uprawy, dbając przy tym o wszystko to, co otrzymaliśmy od Stwórcy – wskazał Marcin Dybowski.

Organizatorami konferencji byli: Fundacja Gaudium et Spes w Biłgoraju, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz parafia pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Sławomir Mazurek – podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Michał Mulawa – przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego i Paweł Gilowski – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Patronat medialny sprawowała zamojsko-lubaczowska edycja „Niedzieli”.

2019-10-29 12:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podkreślił znaczenie dialogu ze światem kultury i wkładu w tej dziedzinie Jana Pawła II (dokumentacja)

[ TEMATY ]

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Na znaczenie dialogu Kościoła z ludźmi kultury wskazał Ojciec Święty w liście do rektora Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza, o. Michała Palucha OP w związku z otwarciem na tej papieskiej uczelni Instytutu Kultury Jana Pawła II.

Do drogiego brata

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję