Konsekwencją niedoboru witaminy D3 są m.in. osłabienie odporności organizmu oraz zwiększenie częstotliwości infekcji wirusowych i bakteryjnych. Niedobór jest też czynnikiem ryzyka rozwoju osteoporozy, na którą narażone są głównie, chociaż nie tylko, osoby w starszym wieku, a także pacjenci, którzy przez długi czas zażywają leki zawierające sterydy, np. w przewlekłych chorobach płuc czy chorobach reumatoidalnych.
Naturalna witamina D3 jest wytwarzana w skórze pod wpływem światła słonecznego. Niestety, w krajach o słabym nasłonecznieniu – jak właśnie w Polsce – witamina D3 jest wytwarzana przez skórę przez zbyt krótki okres w skali roku, dlatego ważne są spożywanie produktów, które ją zawierają, a także doustna suplementacja. Dotyczy to zwłaszcza seniorów, którzy potrzebują większej ilości składników odżywczych ze względu na wolniejsze tempo procesów metabolicznych oraz gorsze wchłanianie witamin i minerałów z przewodu pokarmowego. U tych osób mniej efektywnie działa również skórna synteza witaminy D3, a dodatkowo niektóre leki i choroby mogą upośledzać proces jej wchłaniania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
U osób starszych niedobór witaminy D3 nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy, ale też wpływa na rozwój i progresję różnych chorób, np. układu nerwowego, układu krążenia, cukrzycy, chorób nowotworowych.
Reklama
Wśród pokarmów zawierających duże ilości witaminy D są: ryby, jaja, wątroba zwierzęca i produkty mleczne, ale przy niedoborach witaminy D3, które obecnie występują dość powszechnie, sama dieta nie zapewni wyrównania braków.
Jeżeli chodzi o suplementację witaminy D3, to preparaty dostępne na rynku bez recepty zawierają jej bezpieczne dawki i jeżeli tylko nie mamy chorób współistniejących, możemy je zażywać zgodnie ze wskazaniami producenta bez obawy o przedawkowanie. Warto również poradzić się w tej sprawie lekarza rodzinnego lub farmaceuty. Najdokładniejszym wskaźnikiem potrzeb naszego organizmu w tym zakresie jest badanie poziomu witaminy D3, zalecane zwłaszcza osobom starszym i pacjentom chorującym na osteoporozę.
Indywidualnie trzeba również traktować sprawę przerwy w zażywaniu witaminy D3 w miesiącach letnich. Osoby, które latem przebywają częściej na powietrzu, mogą taką przerwę zrobić. Ale jednocześnie trzeba pamiętać, że niemała jest grupa osób, które powinny unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce – to np. osoby z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem, żylakami kończyn dolnych i innymi. Dermatolodzy zalecają – i słusznie – korzystanie ze słońca z umiarem i rozwagą, ponieważ jego nadmiar prowadzi do chorób skóry. >>n
Wysłuchała Anna Wyszyńska
Lek. med. Katarzyna Wieczorek
Specjalista rehabilitacji
Medical Magnus Clinic, Łódź
Na pytania do naszych ekspertów czekamy pod adresem porady@niedziela.pl .
Wybrane odpowiedzi zamieścimy na łamach „Niedzieli” .