Reklama

Prawnik radzi

Jak się pozbyć uciążliwego sąsiada?

Niedziela Ogólnopolska 32/2020, str. 59

GK

Pytanie czytelnika:
Człowiek w sąsiedztwie zatruwa nam życie. Czy są jakieś prawne sposoby, żeby go eksmitować?

Odpowiedź eksperta

Nie jest żadnym odkryciem, że pokojowe negocjacje dają zawsze lepszy rezultat niż walka. Również w przypadku uciążliwego sąsiada, gdzie „okopanie” się na swoich jedynie słusznych stanowiskach prowadzi czasem do długoletniego, znacznego obniżenia jakości życia obu stron sporu.

Reklama

Nieruchomości sąsiednie nie muszą nawet ze sobą graniczyć, wystarczy bowiem, że na siebie oddziaływają, co w prawie cywilnym nosi miano immisji.

Immisje mogą być konsekwencją świadomego i zamierzonego działania lub też stanowić jedynie niepożądany skutek działań właściciela innej nieruchomości. Polegają one zazwyczaj na przenikaniu zapachów, wstrząsów, hałasów, pyłów, gazów i fal elektromagnetycznych na inną nieruchomość lub też oddziaływaniu na sferę psychiczną (np. obrażając uczucia estetyczne).

Wszystkie wymienione wyżej działania, które zakłócają korzystanie z sąsiadujących nieruchomości, są zabronione, tylko jeśli czynią to ponad przeciętną miarę, którą ocenia sąd na podstawie obiektywnych warunków panujących w danym środowisku, a nie na podstawie subiektywnych odczuć właścicieli zakłóconych nieruchomości.

Reklama

W budynkach wielorodzinnych najczęstszym problemem jest hałas. Nie każdy z nas ma świadomość, że hałas jest niedopuszczalny nie tylko w czasie ciszy nocnej oraz że osoby, które ignorują ten wymóg, mogą zostać ukarane mandatem, karą grzywny, a nawet aresztem.

Kolejnym problemem są nieprzyjemne zapachy ulatniające się z sąsiednich mieszkań. Najczęściej jest to wynik braku dbałości ich mieszkańców o porządek, ale czasami jest skutkiem zbieractwa, co stwarza już niebezpieczeństwo pojawienia się w budynku pasożytów lub chorób zakaźnych. O sytuacji należy zawiadomić wówczas administrację budynku, a gdy to nie przyniesie rezultatu – Państwową Inspekcję Sanitarną.

Sposoby walki z uciążliwymi sąsiadami różnią się od siebie w zależności od tego, jaki tytuł prawny posiadają oni do nieruchomości. Najłatwiej jest oczywiście zdyscyplinować tych, którzy lokal wynajmują – tu zwykle wystarcza rozmowa z właścicielem, który ma przecież prawo wypowiedzenia umowy najmu. Podobnie rzecz ma się w przypadku mieszkania komunalnego – rozwiązaniem jest tu skierowanie do sądu powództwa o eksmisję trudnego mieszkańca. Największym problemem jest prawny właściciel mieszkania, bowiem pozbycie się go wymaga zazwyczaj współdziałania wszystkich udręczonych sąsiadów i wielu instytucji, choć w tych przypadkach powództwa o eksmisje również się zdarzają.

2020-08-05 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga jedności

Niedziela Ogólnopolska 4/2019, str. 33

Joseph Brickey, „Jezus Chrystus” (fragment obrazu)

Poszukiwanie dróg utraconej przez człowieka jedności z Bogiem i ludźmi – od początku stworzenia – jest jednym z najtrudniejszych zadań życia ludzkiego. Kościół na progu nowego roku modli się szczególnie o jedność wszystkich wierzących w Chrystusa. Chce przez różne ekumeniczne spotkania i modlitwy uświadomić wierzącym potrzebę zrealizowania testamentu Zbawiciela, który prosił Ojca, „aby wszyscy stanowili jedno”.

CZYTAJ DALEJ

Bez cenzury

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. 66

Red.

Za każdym garbatym drzewem można widzieć jakiegoś Żyda, ale wtedy zamiast raportów i analiz powstają klechdy.

Pewien czytelnik – przeanalizowawszy mój tekst Homo covidianus (Niedziela nr 1/2022 ) – pochwalił go, ale i postawił taką oto tezę: „Gdyby pan napisał o przyczynach, to jestem pewien, że Niedziela nie wydrukowałaby pańskiego artykułu. Jest magiczny wyraz «antysemityzm», który zamyka usta wszystkim... I z czego by pan wtedy żył?”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Słowo Boże wzywa nas do powiązania kultu Boga z troską o człowieka

2022-01-23 10:50

[ TEMATY ]

Słowo Boże

PAP

Na konieczność powiązania kultu Boga z troską o człowieka wskazał Ojciec Święty w swej homilii w III niedzielę zwykłą, którą ustanowił Niedzielą Słowa Bożego. Po raz pierwszy Franciszek udzielił także osobom świeckim posługi lektorskiej i katechety.

W pierwszym czytaniu i w Ewangelii znajdujemy dwa gesty paralelne: kapłan Ezdrasz trzyma w górze księgę Prawa Bożego, otwiera ją i ogłasza przed całym ludem; Jezus w synagodze w Nazarecie otwiera zwój Pisma Świętego i odczytuje przed wszystkimi fragment z proroka Izajasza. Te dwie sceny przekazują nam fundamentalną rzeczywistość: w centrum życia świętego ludu Bożego i drogi wiary nie jesteśmy my, z naszymi słowami. W centrum jest Bóg ze swoim Słowem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję