Reklama

Kalendarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 czerwca 1979 – Podczas I pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II woła do zebranych na placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

18 lutego 1980 – Obradująca pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego Konferencja Episkopatu zwraca uwagę na trudną sytuację społeczną i moralną kraju, domagając się prawdy i wolności w życiu publicznym oraz dialogu władz ze społeczeństwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1 lipca – Rząd PRL wprowadza podwyżki cen niektórych gatunków mięsa i wędlin. W Mielcu, Poznaniu i Tarnobrzegu, później w innych miejscowościach, wybuchają pierwsze kilkudniowe strajki. Żądano podwyżek płac rekompensujących wzrost kosztów utrzymania. W lipcowych protestach uczestniczy blisko 200 zakładów pracy w całym kraju.

8 lipca – Rozpoczynają się protesty i strajki na Lubelszczyźnie, określone później jako Lubelski Lipiec. Strajkują m.in. zakłady w: Świdniku, Lublinie, Kraśniku, Chełmie, Lubartowie. Po raz pierwszy pojawia się sugestia nowych wyborów do rad zakładowych.

1-14 sierpnia – Fala strajków o poprawę warunków pracy i podwyżki płac obejmuje kolejne zakłady pracy w Polsce. Niektóre protestują ponownie wobec niewywiązywania się władz z już podpisanych porozumień.

Reklama

8 sierpnia – W Stoczni Gdańskiej im. Lenina, kilka miesięcy przed emeryturą, zostaje zwolniona dyscyplinarnie z pracy suwnicowa Anna Walentynowicz – działaczka nieoficjalnych Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

14 sierpnia – W obronie Walentynowicz w Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się strajk okupacyjny. Wśród innych żądań są także: przywrócenie do pracy zwolnionego kilka lat wcześniej Lecha Wałęsy i budowa pomnika ofiar masakry robotników z grudnia 1970 r. Powstaje straż robotnicza, która nie dopuszcza ludzi z zewnątrz do stoczni.

15 sierpnia – W Trójmieście i Elblągu stają porty, komunikacja miejska i zakłady współpracujące z przemysłem stoczniowym. Władze blokują łączność telefoniczną Wybrzeża z resztą kraju.

16 sierpnia – Wobec spełnienia większości postulatów ekonomicznych, strajk w Stoczni Gdańskiej zostaje przerwany. Część strajkujących, szczególnie kobiet, w poczuciu solidarności z robotnikami z pozostałych zakładów pracy protestuje i próbuje zatrzymać wychodzących. Strajk zostaje wznowiony jako solidarnościowy. Późnym wieczorem, po konsultacjach z delegacjami, z 28 strajkujących zakładów powstaje w Stoczni Gdańskiej Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Jego przewodniczącym zostaje Lech Wałęsa.

Reklama

17 sierpnia – Rano, przed bramą nr 2, ks. Henryk Jankowski odprawia Mszę św. polową z udziałem stoczniowców i mieszkańców Gdańska. Na bramie ludzie umieszczają wizerunki Matki Bożej i portret Jana Pawła II, a nad nią – transparent: „Proletariusze wszystkich zakładów, łączcie się”. Do MKS przyłączają się przedstawiciele kolejnych strajkujących zakładów z całej Polski. W nocy formułują listę 21 postulatów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest możliwość utworzenia związków zawodowych niezależnych od partii komunistycznej i pracodawców. Zażądano również prawa do strajku, wolności słowa, druku i publikacji oraz transmisji nabożeństw w mediach publicznych. Upomniano się o zwolnionych z pracy po wydarzeniach z 1970 i 1976 r., studentów relegowanych z uczelni i więźniów politycznych. W celu uzdrowienia sytuacji gospodarczej w Polsce postulowano umożliwienie wszystkim środowiskom uczestniczenie w dyskusji nad programem reform, wprowadzenie zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz zniesienie przywilejów MO, SB i aparatu partyjnego. Wśród żądań ekonomicznych były wolne od pracy soboty, trzyletni płatny urlop macierzyński i emerytury od 50. roku życia dla kobiet i 55.– dla mężczyzn.

19 sierpnia – W Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego przedstawiciele 20 strajkujących zakładów Szczecina powołują Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z Marianem Jurczykiem na czele.

20 sierpnia – Gdański MKS zrzesza przedstawicieli 304 strajkujących przedsiębiorstw. Do strajku przyłączają się Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Opera i Filharmonia Bałtycka.

21 sierpnia – Do Gdańska przybywa Komisja Rządowa z Mieczysławem Jagielskim jako przewodniczącym. W Szczecinie ze strajkującymi rozmawia wicepremier Kazimierz Barcikowski. Próbuje zantagonizować dwa ośrodki strajkowe – twierdzi, że w Gdańsku ster przejęli awanturnicy polityczni. Rozmowy zostają przerwane. W całej Polsce Służba Bezpieczeństwa aresztuje działaczy opozycji.

23 sierpnia – Po kilku próbach złamania solidarności strajkujących zakładów delegacja rządowa przystępuje do negocjacji z MKS, który skupia już 388 delegacji. Strona rządowa odrzuca podstawowe warunki: odblokowanie łączności telefonicznej i zaprzestanie represji wobec osób wspomagających strajk. Wydany zostaje pierwszy numer strajkowego biuletynu informacyjnego pt. Solidarność.

Reklama

25 sierpnia – Przebywający w stoczni dziennikarze krajowi w specjalnym oświadczeniu protestują przeciwko fałszywemu obrazowi wydarzeń prezentowanemu w prasie i telewizji. Gdański Wieczór Wybrzeża jako pierwsza oficjalna gazeta informuje o istnieniu gdańskiego MKS i 21 postulatach.

26 sierpnia – Prymas Stefan Wyszyński podczas homilii na Jasnej Górze wzywa do „dojrzałości narodowej i obywatelskiej” w obliczu niebezpieczeństwa ingerencji zewnętrznej. Władze manipulują w mediach to wystąpienie, sugerując, że wzywał on do zakończenia strajków.

27 sierpnia – Komunikat Rady Głównej Episkopatu Polski stwierdza, że warunkiem pokoju społecznego jest poszanowanie niezbywalnych praw narodu, wśród nich prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych. Do strajku przystępują kolejne zakłady, m.in. w Krakowie, we Wrocławiu, w Olsztynie, Poznaniu. Staje komunikacja miejska w Bielsku-Białej, Koszalinie i Łodzi. Rozpoczyna się strajk w kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju.

29 sierpnia – W Jastrzębiu utworzony zostaje MKS, który opracował własne postulaty związane z górnictwem. W całym kraju wybuchają kolejne strajki solidarnościowe.

30 sierpnia – podpisanie porozumień w Szczecinie.

31 sierpnia – W sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostaje porozumienie między przedstawicielami MKS, reprezentującymi ponad 700 zakładów, a delegacją rządową. Władze zgodziły się m.in. na utworzenie niezależnych od PZPR samorządnych związków zawodowych i ograniczenie cenzury.

3 września – Podpisanie porozumień w Jastrzębiu.

17 września – W Gdańsku przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich i Międzyzakładowych Komisji Robotniczych powołali jeden ogólnopolski związek zawodowy pod nazwą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

2020-08-25 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro Narodowy Marsz Życia w Warszawie

2025-04-26 10:10

[ TEMATY ]

Warszawa

Narodowy Marsz Życia

Paweł Wysoki

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Narodowy Marsz Życia to wyjątkowa okazja, by zrealizować swoisty testament papieża Franciszka, a także św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. To moment, by „wstać z kanapy”, zrobić raban i pokazać, że Polska nie zgadza się na cywilizację śmierci - powiedziała w rozmowie z KAI Lidia Sankowska-Grabczuk, rzeczniczka prasowa inicjatywy. W niedzielę, 27 kwietnia w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia - coroczna manifestacja na rzecz ochrony życia i rodziny.

Marsz rozpocznie się o godz. 12.30 na Placu Zamkowym. Poprzedzi go udział w Mszach św. odprawianych o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela oraz w Bazylice Katedralnej św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła. Trasa marszu będzie wiodła przez centrum miasta aż do Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w sąsiedztwie Placu Trzech Krzyży.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: przed konklawe nie dostrzegam żadnych “frakcji”

2025-04-26 18:33

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Kazimierz Nycz

frakcje

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Ogromna liczba delegacji z całego globu na pogrzebie Franciszka świadczy o tym, że świat wciąż potrzebuje autorytetu Kościoła katolickiego - ocenia kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski, który uczestniczył w rzymskiej uroczystości, a wkrótce weźmie udział w konklawe wyznał w rozmowie z KAI, że rozmawiając z kardynałami z całego świata nie dostrzegł wśród nich żadnych zwalczających się “frakcji.”

Duchowny pozostaje pod wrażeniem ogromnej liczby ludzi zgromadzonych na pogrzebowej Mszy św. Wedle mediów 250 tys. ludzi obecnych było na Placu św. Piotra i na via della Conciliazione, a około 150 tysięcy żegnało Franciszka na trasie trasie przejazdu papieskiej trumny do bazyliki Santa Maria Maggiore.
CZYTAJ DALEJ

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To przyjaciółka Franciszka

2025-04-26 18:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

81‑letnia siostra

protokół

przyjaciółka

PAP

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Osiemdziesięciojednoletnia Siostra Geneviève Jeanningros, przyjaciółka papieża Franciszka, która mieszka w cyrkowej przyczepie kempingowej w Rzymie i odwiedzała papieża w każdą środę, raz w miesiącu zabierała ze sobą osobę transseksualną. Dziś złamała protokół, żegnając się z nim podczas pogrzebu

Genevieve Jeanningros to francusko-argentyńska zakonnica i członkini Małych Sióstr Jezusa. Była bliską przyjaciółką papieża przez ponad 40 lat i znana była ze swojej pracy ze społecznościami marginalizowanymi, takimi jak pracownicy cyrku i osoby transpłciowe. Podczas spoczynku papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra, siostra Jeanningros mogła złamać protokół i pomodlić się przy jego trumnie, co odzwierciedlało ich głęboką więź. Papież Franciszek nadał jej nawet przydomek „L'enfant awful”, podkreślając ich żartobliwą relację. Mieszkała w przyczepie niedaleko parku rozrywki w Ostii w Rzymie od ponad 50 lat, poświęcając swoje życie ubogim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję