Reklama

Wiadomości

Nie pozwolę na naruszanie autonomii rodziny

Z Mikołajem Pawlakiem, rzecznikiem praw dziecka, rozmawia Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Niedziela Ogólnopolska 37/2020, str. 18-19

[ TEMATY ]

rodzina

Karta Praw Rodziny

Adobe Stock

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: Czy polskie prawo wystarczająco chroni dzieci przed ideologią LGBT i jaka jest w tym zakresie rolą rzecznika praw dziecka?

Mikołaj Pawlak: Polskie prawo jasno i wyraźnie określa, że szczególnie chronione przez państwo i jego instytucje powinny być dzieci oraz rodzina, którą tworzą przez małżeństwo kobieta i mężczyzna. Rzecznik Praw Dziecka jest jedną z tych instytucji, które w tę ochronę są zaangażowane. Moją rolą jest ochrona praw dzieci w każdym aspekcie – w tym przez ochronę konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dziecka zgodnie ze swoimi przekonaniami i religią. Bo to wychowanie w rodzinie, w atmosferze pełnej wzajemnej miłości matki i ojca, jest gwarantem zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju dziecka. Zawarte w konstytucji prawa rodziców i dzieci są wzmocnione przez odpowiednie postanowienia przyjętej przez ONZ Konwencji o prawach dziecka oraz Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. Wytyczają one zobowiązania organów państwa. Wytyczają też granice, których żaden przedstawiciel państwa, a tym bardziej organizacji pozarządowych czy międzynarodowych, nie powinien przekraczać.

Czy wspomniane akty prawa, w Pańskiej opinii, stawiają rodzinę i prawa rodziców odpowiednio wyżej niż prawa innych podmiotów mających do czynienia z dziećmi?

Jak stanowi konwencja ONZ, żadne dziecko nie może podlegać arbitralnej lub bezprawnej ingerencji w sferę jego życia prywatnego, rodzinnego lub domowego, i ma prawo do ochrony prawnej przed tego rodzaju ingerencjami. To rodzice ponoszą główną odpowiedzialność za wychowanie oraz rozwój dziecka. A państwa sygnatariusze konwencji zobowiązują się do rozwijania w dziecku szacunku dla rodziców, tożsamości kulturowej, języka i wartości narodowych. Niestety, często niektóre środowiska usiłują podważać uprawnienia rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Czy może Pan wskazać jakiś przykład takiego działania?

Drastycznymi tego przejawami są: Deklaracja LGBT+ oraz wszelkie próby wprowadzania do szkół, pod przykrywką nauczania tolerancji, zajęć naszpikowanych szkodliwą ideologią. Jako Rzecznik Praw Dziecka nie pozwolę na naruszanie autonomii rodziny i prawa do wychowania dziecka zgodnie ze światopoglądem rodziców, dlatego stanowczo zareagowałem na niebezpieczne działania podjęte w stolicy, na bieżąco też sprawdzam sprawy zgłaszane przez rodziców, którzy są zaniepokojeni naruszaniem praw ich dzieci i zgodnie z prawem skarżą się zarówno Ministerstwu Edukacji Narodowej, jak i kuratorom oświaty czy właśnie Rzecznikowi Praw Dziecka.

Reklama

Czy są jakieś konkretne sprawy, w których podjął Pan działania?

Obecnie moje biuro bada m.in. sprawę szkoleń nauczycieli i personelu niepedagogicznego w stołecznych szkołach podstawowych w ramach programu „Szkoła przyjazna prawom człowieka”, przeprowadzanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, oraz ich wpływu na bezpieczeństwo psychiczne uczniów. Zwróciłem się do kuratorium oświaty z prośbą o dokonanie merytorycznej oceny, z perspektywy organu nadzoru pedagogicznego materiałów realizowanych w ramach tego programu – ponieważ otrzymałem informacje, że pod pozorem treści o prawach człowieka naciskano na kadrę szkół, żeby wdrażała ideologię gender wobec dzieci. Nauczyciele są też zachęcani do tworzenia koedukacyjnych toalet, by mogły korzystać z nich osoby twierdzące, że mają inną płeć niż biologiczna, a uczniów zachęca się do kwestionowania swojej płciowości. Moje biuro zajmuje się też zgłoszeniem w sprawie organizacji promujących ideologię LGBT w internecie, wspieranych finansowo przez samorządy.

Jakich pozytywnych rozwiązań potrzebujemy, aby wzmocnić ochronę dzieci i rodziny oraz uniemożliwić ideologizowanie dzieci podczas zajęć w szkołach?

Niestety, zapisy prawa to jedno, a ich egzekwowanie to już inna sprawa. Dlatego popieram inicjatywę wprowadzania przez samorządy Karty Praw Rodziny, będącej odpowiedzią na ofensywę promocji obcych kulturowo ideologii. Karta ta powinna pełnić w sferze edukacji i wychowania najmłodszych rolę środowiskowej konstytucji – szczegółowo przekładać na warunki lokalnej społeczności prawa rodziny zawarte w Konstytucji i Konwencji Praw Dziecka. Bardzo ważne jest wprowadzenie w życie zmian zaproponowanych przez Prezydenta RP w prawie oświatowym. Moim zdaniem, trzeba by też poszerzyć kompetencje rad rodziców, m.in. o możliwość zatwierdzania lub odrzucania programów stowarzyszeń lub innych organizacji, które chcą działać na terenie placówek oświatowych, oraz wspomagać wyegzekwowanie prawa rodziców do decydowania o uczestniczeniu dziecka w zajęciach organizowanych na terenie szkoły przez stowarzyszenia.

2020-09-09 11:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Janusz Śniadek: polityka prorodzinna w Polsce to fikcja

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

Bożena Sztajner

Polityka prorodzinna w Polsce to fikcja - mówił Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ "Solidarność", który był uczestnikiem trwającego w Radomiu Tygodnia Społecznego organizowanego przez Akcję Katolicką. Polityk mówił, że dzisiaj w kraju powinna obowiązywać zasada: polityka zatrudnienia fundamentem polityki rodzinnej i demograficznej.

Janusz Śniadek mówił, że statystycznie wysokość dochodów nie jest istotna dla decyzji dotyczącej narodzin dziecka, lecz dużo ważniejsza jest stabilizacja zawodowa, najlepiej przez obu małżonków. - Dlaczego Polki tak chętnie rodzą dzieci w Wielkiej Brytanii, czy w krajach skandynawskich? Dzięki polityce prorodzinnej, polegającej na bardzo dużym bezpieczeństwie socjalnym, które dzisiaj sprawia, że współczynnik dzietności wśród Polek na emigracji jest wyższy niż w naszym kraju - powiedział polityk.

Janusz Śniadek wiele uwagi poświęcił również polskiemu systemowi emerytalnemu, któremu grozi katastrofa. - To postępujący zanik stosunku pracy, plaga umów śmieciowych i ucieczka pracodawców od płacenia składek - wyliczał były szef Solidarności.

Tydzień Społeczny w Radomiu trwa od niedzieli. Tego dnia gościł abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Podczas spotkania mówił, że pełnię człowieczeństwa tworzą kobieta i mężczyzna. Mówił też o etycznych granicach regulacji prawnych dotyczących zapłodnienia in vitro. Odbyło się również spotkanie z redaktorem Krzysztofem Ziemcem.

Dzisiaj kolejne spotkanie Tygodnia Społecznego - tym razem w Resursie Obywatelskiej o godzinie 18.00 wykład Cezarego Mecha "Konsekwencje antyrodzinnej polityki Państwa - diagnoza i postulaty". Odbędzie się także panel parlamentarzystów o polityce prorodzinnej z udziałem: Andrzeja Dery, prof. Józefa Hrynkiewicza i Jacka Żalka.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję