Reklama

Słowa malowane

Zbiór różnorodnych tematycznie utworów, skłaniających do refleksji, na pewno zabarwi szare jesienne wieczory.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydany niedawno przez wydawnictwo Arcana tomik poetycki Justyny Chłap-Nowakowej Malowane ochrą, zaskakuje czytelnika bogactwem tematów, uczuć i refleksji zamkniętych w syntetycznych, często kilku- lub kilkunastowersowych utworach. Wiersze, jak podkreśla w posłowiu Leszek Długosz, uchylają się kryteriom nowoczesności – są „niezależne”, mają rymy, rytmikę i staroświecką śpiewność frazy.

Od pierwszych stron czytelnik czuje się zaproszony do dialogu z autorką, bowiem Justyna Chłap-Nowakowa chętnie porusza się w kręgu tego, co jest nam bliskie i codzienne. Motywu do napisania wiersza dostarcza jej nawet tak błahe zdarzenie, jak przepalona żarówka nad schodami. Zdarzenie to prowadzi jednak do metaforycznej refleksji: skoro bez światła trudno jest nam trafić do mieszkania, to „co dopiero iść przez życie!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wielu wierszach autorka kreśli wspomnienia: dzieciństwa, które miało smak krakowskiej „napoleonki”, czasów szkolnych, a także o mieszkających „w serca składziku” pamiątkach przeszłości, którymi są „stare zabawki, różne sprawy i sprawki/ pocztówki trójwymiarowe, okładki papierowe”. To echa minionego czasu, które pozwalają zapalić nieobecnym świeczkę pamięci oraz niosą refleksję nad przemijaniem.

Reklama

Wspomnienia autorki to także pamięć naszej historii. W poetyckim zapisie dziejów jest „nasz dziadek”, który „bolszewika bił w Kijowie” i uczył, „że kraju kochać letnio nie wystarczy”. Jest też bolesne wspomnienie rodzinnego domu, gdzie w piwnicach było więzienie NKWD, a nocami, przez mur, spod podłogi słychać było skowyt.

W tak różnorodnym tematycznie zbiorze na szczególną uwagę zasługują utwory religijne, które stanowią sporą jego część. Wiersze: Jak niewierny Tomasz, Przejść przez groblę, O, niebieskie duchy, Przed konfesjonałem, pozwalają nam wejść w obszar przemyśleń i duchowych poszukiwań autorki, jej poetyckiej modlitwy.

Tomik wzbogaca płyta CD, na której znajdują się utwory Justyny Chłap-Nowakowej, czytane przez Halinę Łabonarską, i muzyka skomponowana przez Piotra Łabonarskiego. O tomiku Malowane ochrą aktorka powiedziała: „Strumień emocji i uczuć zamkniętych w formę wiersza! Ale ten strumień przerywa wszelkie bariery i dociera do mojego serca, które wchłania każdą myśl i obrazy niosące proste ludzkie losy. Piękne! I takie polskie! I również moje... Wiersze Justyny Chłap-Nowakowej dają nadzieję, że wyobraźnia poety uratuje nasz świat duchowy, bo w nim widzimy Boga i odnajdujemy nasze człowieczeństwo”.

2020-09-23 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: premier skieruje ustawę o eutanazji do trybunału konstytucyjnego

2026-07-14 19:37

[ TEMATY ]

premier

Francja

eutanazja

Trybunał Konstytucyjny

skieruje ustawę

Adobe Stock

W przeddzień głosowania, które może oznaczać historyczny punkt zwrotny we francuskim prawie, premier Sébastien Lecornu zaskoczył wszystkich. We wtorek, 14 lipca, kancelaria premiera ogłosiła, że skieruje projekt ustawy ustanawiającej „prawo do wspomaganej śmierci” do Rady Konstytucyjnej, gdy tylko zostanie ona przyjęta przez parlament. Ostateczne głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym zaplanowano na środę.

Decyzja ta nie uniemożliwi uchwalenia ustawy, jeśli deputowani ją zatwierdzą. Wstrzyma jednak jej promulgację do czasu, aż Rada Konstytucyjna - odpowiednik polskiego Trybunału Konstytucyjnego - orzeknie o jej zgodności z konstytucją. To kluczowy krok, który może doprowadzić do krytyki niektórych przepisów, jeśli Rada uzna je za naruszające fundamentalne zasady francuskiego prawa.
CZYTAJ DALEJ

Cud to nadzwyczajny znak, którego nie można przypisać naturalnym przyczynom

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 20-24. <- KLIKNIJ

Wtorek, 14 lipca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka.
CZYTAJ DALEJ

UNICEF: 3,7 mln dzieci w Afganistanie zagrożonych głodem

2026-07-14 19:51

[ TEMATY ]

dzieci

Afganistan

UNICEF

Vatican Media/UNICEF

Afganistan nadal jest areną jednego z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie

Afganistan nadal jest areną jednego z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie

Nowy raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci przedstawia dramatyczną sytuację przed oczekiwaną ekstremalną suszą w Afganistanie. Nawracają epidemie, wskaźnik zaszczepień jest bardzo niski, brakuje wody, urządzeń sanitarnych i środków.

W Afganistanie rozpoczęła się specyficzna kolejna wojna. Teraz starciom na granicy z Pakistanem i licznym zamachom terrorystycznym, o których donoszą światowe media, z dala od kamer i mikrofonów, towarzyszy wojna z głodem. UNICEF podnosi alarm: 3,7 miliona afgańskich dzieci poniżej piątego roku życia cierpi głód. Jeśli sytuacja się nie zmieni, mogą umrzeć z powodu ostrego niedożywienia. Klęsce głodu towarzyszą załamanie gospodarcze, ograniczenie międzynarodowej pomocy humanitarnej i rozpoczynająca się pora susza. Poza tym do kraju wracają setki tysięcy potrzebujących pomocy Afgańczyków, wydalonych z Pakistanu i Iranu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję