Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Chrześcijańskie harcerstwo

Mszą św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej, 13 września, Skauci Europy zainaugurowali nowy rok formacyjny.

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2020, str. V

[ TEMATY ]

skauci

harcerstwo

Skauci Europy

Oni potrafią nawet zbudować coś z niczego

Oni potrafią nawet zbudować coś z niczego

Ich mundury i znak zastępu wyraźnie wyróżniały się na tle innych uczestników liturgii. – To sprawdzona, oparta na chrześcijańskich wzorcach, grupa harcerska – mówił ks. Piotr Bieniek SAC, proboszcz pallotyńskiej parafii. To dlatego słychać o nich było podczas modlitwy wiernych, a ich przedstawiciel czytał czytanie liturgiczne.

– Po zmianach ustrojowych wyodrębniło się szereg grup harcerskich. Te z nurtu „Zawiszaków” zdecydowały się zaangażować w ruch skautingu katolickiego jezuity o. Jakuba Sevina. Jako jedyni z istniejących grup harcerskich mamy status stowarzyszenia katolickiego, które wprost odwołuje się do Pana Boga – podkreśla druh Krzysztof Oczko.

Po Mszy św. Skauci Europy zgromadzili się przed świątynią na okolicznościowym apelu. Uczestniczyły w nim wszystkie gałęzie strukturalne funkcjonujące w ramach bielskich skautów: wilczki (8-12 lat) i harcerze (12-17 lat). W tym gronie było siedmiu nowicjuszy, którzy zasilili formację wilczków, a także tyluż harcerzy, których wiek zmusił do przenosin do starszej grupy. Pojawiło się też 10 dziewcząt, które stworzyły pierwszy żeński oddział wilczków. Wszystkie te formacje miały na terenie parafii swoją pierwszą zbiórkę. Skład poszczególnych grup tworzą nie tylko bielszczanie, lecz również dzieci i młodzież z Czechowic-Dziedzic, Szczyrku oraz z Żywiecczyzny.

Reklama

– W ubiegłym roku zaledwie dwa spotkania odbyły się w zamkniętych pomieszczeniach. Wszystkie inne udało się zorganizować w plenerze. Dla nas las i otwarta przestrzeń to miejsca, w których się bez problemu gromadzimy. Zgodnie z tym, co wpajamy naszym podopiecznym, nie ma złej pogody, a jedynie złe ubranie – tłumaczy druh Krzysztof Oczko.

Wśród sprawności, które mogą gromadzić Skauci Europy (obok tych tradycyjnych: sanitariusz, przewodnik, kucharz, elektryk, sygnalizator) są: znawca Ewangelii czy pielgrzym. To jednoznacznie pokazuje charakter prowadzonej przez nich formacji. Zainteresowanych uczestnictwem dzieci w katolickim skautingu odsyłamy do Facebooka.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Harcerski obóz z Wałbrzycha rozpoczęty po Bożemu

Każdego roku harcerze podczas wakacji wyjeżdżają na obozy, które są formą wypoczynku i zwieńczenia całorocznej służby. Miejsca docelowe obozów są rozsiane po całym kraju. Niektóre środowiska harcerskie wyjeżdżają nad morze, podczas gdy inni spędzają swoje obozy w górach. Można powiedzieć, że harcerzy na wakacyjnych obozach można spotkać „od Bałyku po gór szczyty”. Uczestnicy takich obozów to zazwyczaj dzieci od 6. roku życia, aż do młodzieży, która zbliża się do wieku dorosłości. Wszyscy uczestnicy wyjeżdżający na obozy harcerskie są pod opieką pełnoletnich wychowawców, a także osób z kadry harcerskiej, mowa tu szczególnie o drużynowych i przybocznych. Zarówno wychowawcy, jak i kadra muszą mieć ukończone specjalne kursy, które uprawniają ich do opieki nad niepełnoletnimi dziećmi i młodzieżą.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję