Reklama

Niedziela Częstochowska

Zaczynamy od kolan

O modlitwie, życiu na Gigancie i spowiedzi w samochodzie mówi ks. Michał Krawczyk, nowy duszpasterz akademicki archidiecezji częstochowskiej.

Maciej Orman: Pierwszą propozycją nowego duetu kapłanów w Duszpasterstwie Akademickim Emaus, który tworzy Ksiądz z ks. Jakubem Raczyńskim, jest doba eucharystyczna, która będzie się odbywać w pierwszy poniedziałek miesiąca.

Ks. Michał Krawczyk: W Roku Eucharystii tak rozeznajemy, że chcemy wszystko zaczynać od kolan. Bez tego nie ma nic – ani świeżości myślenia, ani pójścia do ludzi. Rodzą się wtedy lęki. W wakacje wprowadziliśmy codzienną półgodzinną adorację w ciszy po Mszy św., która cieszy się niesamowitym „powodzeniem”. Będziemy ją kontynuować. Ta cisza i przebywanie z Jezusem to chyba coś podstawowego i najpiękniejszego. Z tego później rodzą się dobre pomysły i inspiracje.

Jak zawsze będą też rekolekcje na dobry początek, ale w tym roku trochę w innej formule, pod hasłem: Ż na Gigancie.

Ktoś nam powiedział, że Gigant to nazwa byłej stołówki w miasteczku akademickim. Ż to po prostu życie, a życie studenckie jest obfite na różne sposoby, jeśli chodzi o miejsce, którym jest Gigant. Poszliśmy tam kiedyś z ks. Jakubem Raczyńskim, wikariuszem, późno w nocy, i spotkaliśmy studentów. Zobaczyliśmy, że to miejsce żyje, ale też to, że niektórzy studenci nie wiedzą, że obok jest kościół. Postanowiliśmy więc przeprowadzić rekolekcje w dwóch etapach. Od 19 do 21 października zapraszamy do kościoła na Eucharystię z nauką o godz. 19, a o 20.30 spotkamy się ze studentami na Gigancie. Tam będziemy głosić i ewangelizować. Wieczory poprowadzą Wyrwani z niewoli i Arkadio.

Planują też księża rozpocząć Seminarium Odnowy Wiary.

To 11 tygodni pierwszego, podstawowego głoszenia kerygmatu, próba dotarcia z Ewangelią do serc. Dopiero po tych 3 miesiącach chcemy zaproponować konkretne grupy formacyjne. Mamy takie doświadczenie, że bez ewangelizacji, pierwszego spotkania z Jezusem, później wszystko jest zbudowane nie wiadomo na czym.

Reklama

Dostali też księża samochód-mobilny konfesjonał.

Ten dar utwierdził nas w tym, że mamy być też na zewnątrz i tam szukać studentów. Na początku chcemy wyjechać nim w Aleje Najświętszej Maryi Panny. Mamy na to zgodę arcybiskupa. Ten bus robi taką furorę, jakbyśmy jechali jakimś bentleyem (śmiech). Wszyscy się oglądają, więc sama taka zaczepka może sprawić, i mamy nadzieję, że tak będzie, że ktoś po prostu podejdzie i pogada. Biskup Andrzej Przybylski również zadeklarował się, że będzie spowiadał.

W jaki sposób zachęci Ksiądz pracowników akademickich i studentów, żeby zaglądali do DA Emaus?

Pracownicy akademiccy są nam bardzo bliscy. Przy tej okazji dziękuję rektorom politechniki i uniwersytetu za ich otwartość. Zapraszam na liturgiczną inaugurację roku, która odbędzie się 11 października o godz. 20 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. W ramach rekolekcji na dobry początek zapraszam też profesorów i wszystkich pracowników akademickich w niedzielę 18 października o godz. 18 na spotkanie Dwie księgi, jedna Prawda. Będzie to wykład ks. dr. Jacka Marcińca, proboszcza parafii św. Zygmunta w Częstochowie. On też będzie prowadził nauki rekolekcyjne. Chcemy być razem z wykładowcami i profesorami, bo jesteśmy też dla nich. Zawsze z ks. Jakubem mówimy, że jeżeli byłaby potrzebna jakakolwiek pomoc duchowa, to mogą na nas liczyć. Was, drodzy studenci, zapraszamy do dawania sobie równych szans, tzn. żebyśmy się nie uprzedzali wobec siebie, spróbowali otworzyć serce, umysł i po prostu się spotkać. Chcę zachęcić do spotkania, nie na zasadzie: my – wy, oni, tamci, tylko my – razem.

Ksiądz Michał Krawczyk jest przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w archidiecezji częstochowskiej, a od 1 lipca duszpasterzem akademickim i administratorem personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza, biskupa i męczennika, w Częstochowie.

2020-10-07 12:40

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas to miłość. Studenckie „kołatanie”

Duszpasterstwo Akademickie Emaus z Częstochowy podjęło 2 czerwca modlitwę w ramach „Nocnego kołatania” na Jasnej Górze w intencji jak najszybszej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i dobrego przygotowania do tego wydarzenia.

– Nasze studenckie czuwanie u Matki to również odpowiedź na zaproszenie abp. Wacława Depo, by razem z Maryją zagłębić się w przesłanie do młodych, które zostawił nam Prymas Tysiąclecia. Mnie osobiście zachwyca jego silna więź ze studentami oraz to, w jak piękny i wyjątkowy sposób mówił do kobiet i o kobietach. Dlatego myślę, że ludzie młodzi i kobiety powinni czerpać z jego nietracącego na aktualności nauczania, aby właściwie kształtować swoje postawy w rodzinie i życiu społecznym – powiedziała Marta Głąb z duszpasterstwa Emaus.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję