Reklama

Niedziela Lubelska

Modlitwa i miłość

W czasie pandemii powstają nowe inicjatywy duchowe i charytatywne.

Niedziela lubelska 45/2020, str. V

[ TEMATY ]

inicjatywy

pandemia

Ks. Mieczysław Puzewicz

Barbara Cholewa

Barbara Cholewa

W parafii Świętej Rodziny w Puławach w czasie pandemii w sposób szczególny wzywa się wstawiennictwa św. Michała Archanioła, w krasnostawskiej parafii Trójcy Świętej jest przywoływana św. Rita. Do Matki Bożej Fatimskiej modlą się wierni w parafii Rozesłania Apostołów w Chełmie. Czas pandemii to nie tylko ograniczenia, ale i nowe inicjatywy duchowe czy charytatywne.

Duchowa ofensywa

Wobec zagrożenia pandemią, zrozumiałą rzeczą jest troska duszpasterzy o bezpieczeństwo i zdrowie wiernych. Księża proboszczowie zadbali o dokładne wyliczenia liczby wiernych, którzy mogą wziąć udział bezpośrednio w Mszach św. Cieszą też nowe pomysły, które mobilizują parafian i prowadzą do ożywiania ducha wiary i nadziei. W wielu kościołach normalną praktyką stał się śpiew Suplikacji czy wzywanie orędownictwa świętych. W niektórych świątyniach pojawiła się możliwość całodziennej adoracji, co umożliwia ciche spotkanie z Bogiem w niewielkiej zwykle grupie. W Lublinie miejsce do adoracji znaleźć można w każdej dzielnicy. Kaplice z wystawionym Najświętszym Sakramentem otwarte są również w Kraśniku, Świdniku, Chełmie i Puławach. Wypominki internetowe to pomysł realizowany w parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Zgłoszenia przyjmowane są przez specjalny formularz z możliwością rezerwacji konkretnych terminów modlitwy za zmarłych. W parafii św. Stanisława w Lublinie duszpasterze mobilizują wiernych do sąsiedzkiej pomocy w zakupach osobom starszym i do kontaktowania się z samotnymi przez telefon, aby nikt nie czuł się zapomniany.

Ewangelię należy głosić ufną modlitwą i czynną miłością.

Podziel się cytatem

Troska o ubogich

Niezwykle ważne są inicjatywy otwierania się na potrzeby osób, które są w trudnej sytuacji. W puławskiej parafii Miłosierdzia Bożego księża włączyli się w dzieło poszukiwania osób do funkcji rodzin zastępczych dla dzieci czasowo lub trwale pozbawionych pieczy rodzicielskiej. Parafie w Kraśniku zapraszają do akcji oddawania krwi w związku z pilnymi potrzebami w szpitalach. O osobach ubogich nie zapomina Caritas, która pomaga im w zakupie żywności bądź przekazuje bezpłatne paczki. Pięknym świadectwem troski o los najbardziej zagrożonych są inicjatywy lubelskich firm gastronomicznych, które choć same odczuwają kryzys, to zauważają tych, którzy są w gorszej sytuacji. – Trzeba się dzielić w tych trudnych czasach, dlatego włączyłem się w gotowanie treściwej zupy dla bezdomnych – mówi Mirosław Augustyniak z „Lawendowego Dworku”. Inny biznesmen z tej branży, który prosi o zachowanie anonimowości, co kilka dni przekazuje gratisowo pokaźne ilości pierogów do placówek, które wydają posiłki dla bezdomnych. – Chciałem się zaangażować, bo widzę ludzi głodnych – mówi. Parafia Krzyża Świętego w Lublinie zgodziła się, aby kościół i inne sale sprzątały osoby wychodzące z bezdomności, a parafia Trójcy Świętej zorganizowała zbiórkę odzieży na rzecz tych, którzy nie mają dachu nad głową.

Reklama

Słucham i rozumiem

Oprócz pomocy materialnej bardzo potrzebne jest wsparcie psychiczne dla ludzi zakażonych wirusem lub ich bliskich. Barbara Cholewa, terapeutka, kieruje kilkuosobowym zespołem psychologów, którzy dyżurują codziennie pod telefonem (663 551 680) przeznaczonym dla osób, które doświadczają skutków pandemii. – Ludzie mocno przeżywają samotność, boją się o utratę pracy. Chcą, aby ktoś z nimi rozmawiał. Często nie znajdują zrozumienia u najbliższych. Nasza rola polega w zasadzie na słuchaniu – mówi pani Barbara o inicjatywie „Słucham i rozumiem”.

Każda modlitwa, pomoc dla bardziej potrzebujących, gotowość dzielenia się czasem, energią, pieniędzmi czy rzeczami, przyczyniają się do tworzenia klimatu wiary i nadziei. Tak dzisiaj należy głosić Ewangelię: ufną modlitwą i czynną miłością.

Barbara Cholewa kieruje zespołem, który udziela wsparcia psychologicznego. Dyżury telefoniczne pod numerem 663 551 680

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podczas pandemii uczmy się od prześladowanych

[ TEMATY ]

nauka

prześladowania

pandemia

Podczas pandemii kapłani i biskupi znaleźli się w podobnej sytuacji, co pasterze Kościoła podczas prześladowań, kiedy tracą możliwość bezpośredniego posługiwania swej owczarni i wszystko muszą zawierzyć Bogu. Wskazuje na to abp Giampaolo Crepaldi, wspominając kard. François-Xaviera Nguyêna Van Thuána, który zanim został powołany do Watykanu, 13 lat spędził w więzieniu i doświadczył okrutnych tortur ze strony komunistycznego reżimu w Wietnamie.

Kiedy przez ostatnie 4 lata swego życia pełnił funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady Iustitia et Pax, wszystkich urzekał swoją serdecznością, pokojem ducha i głęboką wiarą. Nie był w nim żalu czy nienawiści – wspomina abp Crepaldi, który był jego bliskim współpracownikiem jako sekretarz watykańskiej dykasterii. Podkreśla, że kard. Van Thuán chętnie dzielił się swymi wspomnieniami z czasów komunistycznych prześladowań. Niektóre z nich nabierają szczególnego znaczenia, kiedy Kościół doświadcza ograniczeń związanych z pandemią – mówi abp Crepaldi.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-27 11:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Włodzimierz Rędzioch

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję