Reklama

Niedziela Małopolska

Zajmują szczególne miejsce

– To wielka radość, że nasza praca została dostrzeżona przez krakowskich duszpasterzy, a szczególnie abp. Marka Jędraszewskiego. Jesteśmy za to wdzięczni – przyznaje br. Grzegorz Marszałkowski, kapucyn, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Niedziela małopolska 49/2020, str. III

[ TEMATY ]

wolontariat

Dzieło Pomocy św o. Pio

Adam Orłowski / Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio – br. Grzegorz Marszałkowski z pracownikami i wolontariuszami

Dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio – br. Grzegorz Marszałkowski z pracownikami i wolontariuszami

Dzieło, które zajęło 1. miejsce w konkursie „Błogosławieni miłosierni 2020”, zorganizowanym przez archidiecezję krakowską, zostało nagrodzone w kategorii: „Organizacja działająca na terenie Archidiecezji Krakowskiej na rzecz pomocy potrzebującym”. Jak podkreślili jurorzy: „Organizacja pomaga osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością, wspiera osoby w wyjściu z bezdomności w ramach integracji społecznej, zawodowej czy mieszkaniowej. Dzieło św. Ojca Pio ma liczne rzesze wolontariuszy, którzy włączają się w niesienie pomocy potrzebującym i pomagają im odzyskać godność ludzką”.

Punkt wyjściowy

Brat Grzegorz podkreśla, że Dzieło Pomocy św. Ojca Pio działa w Kościele, w którym uczymy się miłosierdzia. Przypomina encyklikę Benedykta XVI Deus Caritas est, gdzie papież wielokrotnie przywołuje cytat z Listu do Koryntian: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. I stwierdza: – To punkt wyjściowy naszego posługiwania w Kościele, w którym spotykamy Chrystusa. Ta forma aktywności to szczególna łaska i dla Dzieła, i dla braci kapucynów.

Reklama

Wyróżnienie zostało pozytywnie odebrane w środowisku. – Nasi wolontariusze pomagający w posłudze, nasi dobrodzieje wspierający Dzieło finansowo też się cieszą, że organizacja jest wysoko oceniana, że z pomocą łaski Bożej idziemy w dobrym kierunku, że jesteśmy zauważalni – przyznaje dyrektor Dzieła.

Wrażliwość

Aktualnie w pracę Dzieła włącza się ponad 200 wolontariuszy! – Do nas przychodzą osoby, które mają szczególną wrażliwość na ludzką biedę – zauważa br. Grzegorz. Przyznaje, że są to z reguły chrześcijanie, ale zdarzają się także wyznawcy innych religii. Zaznacza: – Naszych wolontariuszy łączy pragnienie pomagania osobom, które są w najtrudniejszej sytuacji.

W pracę Dzieła włącza się ponad 200 wolontariuszy.

Podziel się cytatem

Wolontariusze pomagają w rozmaitych przestrzeniach, są z różnych środowisk, a pomoc, którą świadczą, też jest różnorodna. Dyrektor Dzieła informuje: – Na przykład codziennie rano trzech wolontariuszy przygotowuje ponad 300 kanapek, a w weekend – ponad 200. Są przy wydawaniu kanapek, kawy i herbaty. Pełnią także dyżury na recepcji w poradni, a przed pandemią segregowali odzież, którą przyjmujemy, aby ją przekazać potrzebującym. Podkreśla: – Mamy z ich strony duże wsparcie.

Trudny czas

Zimowy okres, ale też trwająca pandemia, to dla bezdomnych szczególnie trudny czas. Brat Grzegorz przekonuje, że można pomóc przez Dzieło, ale też warto na co dzień dostrzegać wokół siebie potrzebujących. Wyjaśnia, że to może być kanapka przekazana głodnemu, gorąca herbata, a nawet uśmiech czy rozmowa. Stwierdza: – Potrzebna jest wyobraźnia miłosierdzia, abyśmy się nie bali do tych osób podejść, porozmawiać z nimi, zapytać, czego potrzebują, powiedzieć: „Pomodlę się za ciebie”. Zaznacza, że w tych kontaktach najważniejsze jest zainteresowanie się człowiekiem, jego losem. – Trzeba odbudowywać ich godność. Uświadamiać im, że są naszymi braćmi i siostrami – sugeruje i podkreśla: – Proszę zauważyć, jaką wartość mają ubodzy w Kościele. W Ewangelii wielokrotnie czytamy o biednych, do których przychodzi Pan Jezus. Oni zajmują w Kościele szczególne miejsce!

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IV Gala Wolontariatu Diecezji Warszawsko-Praskiej

[ TEMATY ]

wolontariat

razem.tv

Pod hasłem „Wolontariat łączy pokolenia” przebiegła czwarta uroczysta Gala Wolontariatu, zorganizowana przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu. W czasie uroczystości najlepsi wolontariusze zostali wyróżnieni statuetkami „Skrzydeł Anioła”. Nagrody odznaczonym wręczał ordynariusz diecezji abp Henryk Hoser SAC.

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Caritas DWP ks. Dariusz Marczak, który zaznaczył, że wszyscy zaangażowani w pomoc bliźniemu urzeczywistniają miłość samego Boga – Z doświadczenia wiem, że wolontariusze Caritas są bardzo skromni. Pracują na rzecz ubogich, samotnych i potrzebujących w ukryciu. Dziś jednak proszę, by odważnie weszli na scenę, ponieważ patrząc na ich twarze możemy zobaczyć jak kocha nas Bóg, który mówi przez słowa i uczynki ludzi dobrej woli.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: wesprzyjmy Ukrainę w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej

2022-01-21 13:46

[ TEMATY ]

Ukraina

CCEE

Adobe Stock

Do wsparcia Ukrainy w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej wezwało wspólnotę międzynarodową Prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Tworzą je: przewodniczący – abp Gintaras Grušas z Litwy oraz dwaj wiceprzewodniczący: kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga i bp László Német z Serbii. Zaapelowali oni do chrześcijan o modlitwę o to, aby kryzys został przezwyciężony wyłącznie na drodze dialogu.

Oto polskie tłumaczenie treści dzisiejszego apelu Prezydium CCEE:

CZYTAJ DALEJ

Biskup Legnicki prosi o modlitwę za Biskupa Seniora Zbigniewa Kiernikowskiego

2022-01-21 19:12

[ TEMATY ]

modlitwa

Legnica

biskup legnicki

Archiwum Diecezjii Legnickiej

Bp. Zbigniew Kiernikowski

Bp. Zbigniew Kiernikowski

Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski zwraca się z prośbą do duchowieństwa diecezji legnickiej, wszystkich zgromadzeń zakonnych, osób konsekrowanych oraz wiernych świeckich o modlitwę w intencji BISKUPA SENIORA ZBIGNIEWA KIERNIKOWSKIEGO, który przebywa w szpitalu, w Legnicy.

Jednocześnie Ksiądz Biskup prosi o modlitwę za wszystkich kapłanów naszej diecezji, którzy zmagają się w tym czasie z chorobą i cierpieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję