Reklama

Niedziela Łódzka

Pomoc dla matek

Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi.

Niedziela łódzka 50/2020, str. V

[ TEMATY ]

pomoc dla matek

Piotr Drzewiecki

Obdarzmy najmniejszych miłością

Obdarzmy najmniejszych miłością

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działa on przy Centrum Służby Rodzinie. Opiekuje się najuboższymi matkami w ciąży i matkami z małymi dziećmi. Na pomoc mogą liczyć zarówno kobiety w ciąży, jak i matki – od 4 miesiąca ciąży do pół roku po urodzeniu się dziecka. Wsparcie udzielane jest w postaci wyprawek do szpitala dla dziecka, mleka modyfikowanego dla niemowląt, pieluszek, odzieży oraz paczek ze środkami czystości i artykułami żywnościowymi. Mogą z niego skorzystać rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, osoby oczekujące na pomoc z ośrodków opieki społecznej oraz samotni – matki i ojcowie.

Fundusz został powołany w 1987 r. przez abp. Władysława Ziółka jako dzieło upamiętniające pobyt św. Jana Pawła II w Łodzi, który dzieło to pobłogosławił. Funduszem zarządza komitet powoływany przez arcybiskupa, metropolitę łódzkiego, a świadczona w nim pomoc w większości opiera się na pracy wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rocznie fundusz udziela wsparcia ponad 2500 razy. Od 2001 r. organizowane są także dwutygodniowe warsztaty terapeutyczne dla matek z dziećmi. Środki pochodzą wyłącznie ze zbiórek przed kościołami archidiecezji oraz z indywidualnych darowizn. Dwie zbiórki w kościołach odbywają się zawsze z racji Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (25 marca) – na Fundusz Obrony Życia, oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) – na Fundusz Ochrony Macierzyństwa. Wszelkie informacje można uzyskać w Centrum Służby Rodzinie oraz pod numerami: (42) 682 20 22 lub 607 131 131.

Patronką funduszu jest urodzona w Łodzi położna Stanisława Leszczyńska, która przez 2 lata pracowała w obozie Auschwitz. Sprawiła, że kobiety – przebywające na co dzień w nieludzkich warunkach – mogły doświadczać cudu narodzin. Dzięki niej żadne dziecko nie urodziło się martwe. Jej historia jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niezwykłych świadectw męstwa z czasów Zagłady.

Mimo że wiele z 3 tys. noworodków urodzonych w obozie zostało zamordowanych przez Niemców lub zmarło z powodu straszliwych warunków, wszystkie one przyszły na świat prosto w pełne miłości, ciepłe ręce Stanisławy Leszczyńskiej. Po wyjściu z Auschwitz położna kontynuowała pracę w zawodzie do 1958 r. Po przejściu na emeryturę zaczęła pisać „Raport położnej z Oświęcimia”, który ukazywał się w odcinkach w „Przeglądzie lekarskim”. Obozowa bohaterka zmarła w roku 1974 r. Na jej cześć 8 maja, w dniu jej urodzin, obchodzimy w Polsce Dzień Położnej.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstaje komisja, która będzie nadzorować znaną fundację. Raporty trafią prosto do papieża

2026-05-27 14:42

[ TEMATY ]

komisja

św. Ojciec Pio

Dom Ulgi w Cierpieniu

szpital w San Giovanni Rotondo

Vatican Media

Szpital w San Giovanni Rotondo

Szpital w San Giovanni Rotondo

Dom Ulgi w Cierpieniu – szpital w San Giovanni Rotondo, który powstał jako owoc starań św. Ojca Pio, przygotowuje się na zmiany: Papież Leon XIV podpisał chirograf, powołujący komisję, która będzie nadzorować prowadzącą szpital Fundację.

Nowemu organowi przewodniczyć będzie prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, dr Maximino Caballero Ledo, a jego koordynacją zajmie się sekretarz Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), dr Fabio Gasperini.
CZYTAJ DALEJ

Jaka jest recepta Prymasa Tysiąclecia na obecny kryzys?

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

inwazja na Ukrainę

Family News Service

Kardynał Stefan Wyszyński

www.prymaswyszyński.pl

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Kulminacyjny punkt kryzysu światowego leży tu, gdzie spotykają się usta człowieka, który chce służyć swemu bratu, z jego stopami – wskazuje bł. ks. kard. Stefan Wyszyński. I dodaje: „Kto umie i chce to zrobić, ten zwycięża i kreśli plany rozwojowe ludzkości na przyszłość”. Posługa drugiemu człowiekowi i wyzbycie się egoizmu potrafi rzucić na kolana najtwardszego przeciwnika – poprzez zmianę jego serca dobrem.

Prawdziwe życie zaczyna się poza strefą komfortu. Nie sposób nie zgodzić się z tym zdaniem. Dopiero, gdy zaczynamy od siebie wymagać – rośniemy w siłę. Miłość wymaga ogromu poświęcenia, trudu, a rezygnacja z własnej wygody zmienia i nas, i drugiego człowieka. Postawa służby, wcześniej czy później, swoją łagodnością niszczy nienawiść.
CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Premier nie zgadza się na transkrypcję "małżeństw" par jednopłciowych

2026-05-28 18:30

[ TEMATY ]

Słowacja

małżeństwo jednopłciowe

Adobe Stock

Słowacki premier Robert Fico oświadczył w czwartek w parlamencie, że nie akceptuje wniosków osób tej samej płci, które zawarły związki w innym kraju Unii Europejskiej i domagają się ich uznania na terytorium Słowacji. Po co zmienialiśmy konstytucję? - zapytał posłów.  

Słowacka konstytucja, zmieniona pod koniec 2025 r., uznaje za małżeństwo jedynie związek kobiety i mężczyzny. Ta sama nowelizacja uznała nadrzędność słowackiego prawa nad regulacjami europejskimi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję