Z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa (8 grudnia 2020 – 8 grudnia 2021) i opublikował list apostolski Patris corde (Ojcowskim sercem). Celem tego nadzwyczajnego roku jest m.in. wzbudzenie większej miłości do tego świętego.
Patron w pandemii
Papież podkreśla, że w ciągu minionych miesięcy pandemii doświadczyliśmy, iż „nasze życia są tkane i wspierane przez zwykłe osoby – zazwyczaj zapominane – które nie występują w tytułach gazet i magazynów ani na wielkiej scenie ostatniego show, lecz niewątpliwie dziś zapisują decydujące wydarzenia na kartach naszej historii – są nimi lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, pracownicy supermarketów, sprzątacze, opiekunowie i opiekunki, kierowcy samochodów dostawczych, siły porządkowe, wolontariusze, kapłani, zakonnice i wielu innych, którzy zrozumieli, że nikt nie ratuje się sam”. W czasie trwającej pandemii, zdaniem papieża Franciszka, „wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kryzys naszych czasów
Reklama
Przypomnienie postaci św. Józefa przez papieża dokonuje się w momencie, kiedy świat współczesny przeżywa kryzys, szczególnie w wymiarze ludzkiej pracy i rodziny. Ojciec Święty zwraca uwagę na to, że bezrobocie osiąga niekiedy zdumiewający poziom, nawet w tych krajach, gdzie od dziesięcioleci doświadcza się pewnego dobrobytu. Dlatego „konieczne jest zrozumienie z odnowioną świadomością znaczenia pracy, która nadaje godność i której nasz Święty jest przykładnym patronem”.
Franciszek przypomina, że „rodzina, w której brakuje pracy, jest bardziej narażona na trudności, napięcia, pęknięcia, a nawet na pełną beznadziei i powodującą rozpacz pokusę rozpadu. Jak moglibyśmy mówić o godności ludzkiej, nie starając się, aby wszyscy i każdy z osobna mieli możliwość godnego utrzymania?”. Zdaniem papieża, kryzys naszych czasów, będący kryzysem gospodarczym, społecznym, kulturowym i duchowym, może stanowić dla wszystkich „wezwanie do odkrycia na nowo wartości, znaczenia i konieczności pracy, aby dać początek nowej «normalności», w której nikt nie byłby wykluczony”. „Utrata pracy dotykająca tak wielu braci i sióstr, a która nasiliła się w ostatnim czasie z powodu pandemii COVID-19, musi być wezwaniem do rewizji naszych priorytetów. Prośmy św. Józefa Robotnika, abyśmy mogli znaleźć drogi, które kazałyby nam powiedzieć: żaden młody, żadna osoba, żadna rodzina bez pracy!” – apeluje Franciszek.
Dar odpustów
Z Rokiem św. Józefa związany jest dar specjalnych odpustów, które można otrzymać pod zwykłymi warunkami: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Penitencjaria Apostolska udziela odpustu wiernym, którzy odmówią jakąkolwiek modlitwę prawnie zatwierdzoną lub spełnią inny akt pobożności ku czci św. Józefa, szczególnie przy okazji świąt jemu dedykowanych (19 marca i 1 maja), a także w święto Świętej Rodziny, w niedzielę św. Józefa (według tradycji bizantyńskiej), 19. dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę – w tradycji łacińskiej dzień szczególnie poświęcony św. Józefowi. Dar odpustu zupełnego został rozszerzony na tych, którzy z uzasadnionych powodów nie mogą wychodzić z domu, ale odrzucą wszelkie upodobanie do grzechu i będą mieli intencję wypełnienia, kiedy tylko stanie się to możliwe, trzech pozostałych zwykłych warunków oraz tam, gdzie aktualnie się znajdują, spełnią akt pobożności ku czci św. Józefa, ofiarując cierpienia i niedogodności swojego życia.