Reklama

Niedziela Przemyska

Spełnione tęsknoty

W ciągu jednego wieku mieszkańcy Bud Łańcuckich wybudowali dwa kościoły. Nie były im straszne zawieruchy wojenne i inne zmagania. Zawsze jednoczyli się przy wspólnym dziele, aby móc w swojej miejscowości wielbić Boga we własnej świątyni.

Niedziela przemyska 12/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

Piotr Miara

Kościół parafialny wybudowany tuż po II wojnie światowej

Kościół parafialny wybudowany tuż po II wojnie światowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Motywacją do tworzenia parafii było powstanie parafii w Białobrzegach, niedaleko, po sąsiedzku. Mieszkańcy Bud zmotywowani tym wydarzeniem postanowili, by w swojej miejscowości stworzyć jednostkę duszpasterską. Bardzo szybko się zmobilizowali i już rok później, w 1921 r. za pozwoleniem kurii biskupiej wybudowano drewniany kościół. Pomocne okazało się w tej budowie doświadczenie wielu ludzi, którzy na froncie I wojny światowej budowali baraki wojskowe. Po powrocie wykorzystano ich umiejętności przy budowie pierwszego drewnianego kościoła (mierzył 27 m długości). Kościół został poświęcony 19 czerwca 1921 r. Do października, kiedy przybył pierwszy proboszcz ks. Michał Bednarski, pracowali tu księża z Grodziska, a także bernardyni z Przeworska. Ludzie gromadzili się w miejscu budowy kościoła i tak powoli zaczęła się tworzyć parafia. Ks. Michał Bednarski zamieszkał u gospodarza, niedaleko kościoła. Dwa lata później wybudowano plebanię i ks. Bednarski zamieszkał tu jako proboszcz, choć na początku była to ekspozytura.

Parafia obchodzi 100. rocznicę istnienia

Podziel się cytatem

Z ekspozytury do parafii

Reklama

W 1927 r. bp Anatol Nowak wydał dekret ustanawiający parafię w Budach Łańcuckich. jej teren został wydzielony z parafii w Grodzisku Dolnym, Gniewczynie i Żołyni. Budy Łańcuckie mimo że naturalnie były oddzielone rzeką Wisłok, to jednak tzw. prawa strona także przynależała do tej parafii, część zaś do parafii Świętoniowa i tak jest po dzień dzisiejszy. – Na przestrzeni tych 100 lat można by się odnieść do wielu wydarzeń z historii parafii, które kształtowały świadomość religijną wielu pokoleń – mówi ks. Marek Wilk, proboszcz parafii. – Pierwsze wydarzenie to powstanie parafii. Weźmy pod uwagę, że to bardzo trudny okres. Jest po I wojnie światowej, żyje się skromnie czy nawet biednie, a mimo to jest mocne pragnienie ludzi, żeby mieć tutaj kościół. To pragnienie było tak wielkie, że mimo powojennych trudów zbudowano kościół, już dziś nieistniejący. To pokazuje wielkie religijne zaangażowanie parafian. Chęć zbudowania kościoła, żeby mieć bliżej do domu modlitwy – podkreśla ksiądz proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Późniejsze wydarzenia pokazują, że ta praca duszpasterska układała się bardzo harmonijnie. Na przestrzeni 100 lat posługiwało w tej parafii 7 proboszczów. Ks. Michał Bednarski do 1934 r., później przez 4 lata ks. Wojciech Chorzępa, następnie od 1938 do 1973 r. parafią kierował ks. Tadeusz Szmyd, który spoczywa na miejscowym cmentarzu. To on był proboszczem przez lata II wojny światowej, bardzo trudnego czasu dla parafian. Ks. Szmyd był duszpasterzem, do którego ludzie mieli zaufanie. Dzięki temu podejściu udało się zaraz po wojnie zbudować obecny kościół. Budowa trwała w latach 1948-52 według projektu Wawrzyńca Dajczaka. Po 4 latach dokonano poświęcenia. 8 lat później, w 1960 r. miejscowi stolarze pod nadzorem pana Koczapskiego wykonali w prezbiterium ołtarz główny. W tym też roku nastąpiła konsekracja świątyni, dokonał jej bp Stanisław Jakiel. Zatem praca tego kapłana była bardzo owocna.

Ostatnie dekady

Reklama

W 1973 r. do parafii w Budach Łańcuckich przybył ks. prał. Władysław Szular. Prowadził parafię do 2010 r. Był proboszczem przez 37 lat. Dzięki jego staraniom został wybudowany obecny budynek plebanii, ale także wyposażono kościół, pięknie wymalowano, urządzono, przystosowano do funkcjonowania całą parafię. To był czas, że trzeba było zatroszczyć się o katechezę, zbudowano punkty katechetyczne. Te działania były bardzo potrzebne i było ich bardzo wiele. – Śmiało można powiedzieć, że należy do jednego z budowniczych tej naszej budzkiej parafii. Przez 7 lat kierował parafią ks. Kazimierz Kopeć, który uczynił bardzo wiele w warstwie odnowy materialnej parafii: plebanii, kościoła i wielu innych przedsięwzięć – podkreśla ks. Marek Wilk.

Duszpasterstwo parafialne

Duszpasterski obraz parafii stanowią grupy i wspólnoty parafialne. – Jest dosyć znaczny zastęp ministrantów i lektorów, ok. 45, którzy garną się do służenia. Zawsze to zasługa pracy wikarych, którzy gromadzą ministrantów nie tylko przy ołtarzu, ale także na boisku. To wszystko jest owocem gorliwej pracy duszpasterskiej. Od 25 lat działa prężnie na terenie naszej parafii KSM. Dwa lata temu obchodziliśmy jubileusz i zawsze grupa ok. 15 osób garnie się na cotygodniowe spotkania, później angażując się także w życie parafii. To oni od wielu lat prowadzą w każdy piątek przed spotkaniem Różaniec. Angażują się chętnie w pomoc w parafii i prowadzenie Drogi Krzyżowej. To ich zaangażowanie cieszy. Grupą duszpasterską bardzo mocną pozostaje także Akcja Katolicka, która liczy obecnie około 15 osób i ta działalność też jest bardzo żywa.

AK włącza się także w życie parafii, prowadzi działalność społeczną i liturgiczną. Zawsze można na nich liczyć – zaznacza Ksiądz Proboszcz.

Reklama

– Podstawą naszej działalności są spotkania formacyjne. Gdy nie możemy się spotkać osobiście, to materiały publikujemy na naszej stronie internetowej i wtedy każdy członek indywidualnie zgłębia treści formacyjne – mówi Anna Szular, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. – Angażujemy się także w Dzieło Pomocy Powołaniom, które w pierwszy czwartek miesiąca prowadzi Różaniec w intencji powołań – podsumowuje pani prezes.

25 marca będziemy wyrażać wdzięczność przed Bogiem za minione lata i za ludzi, którzy stanowili tę wspólnotę w przeszłości.

Podziel się cytatem

– Grupą bardzo liczną i uważam to za fenomen w parafii, jest 27 Róż Różańcowych. Mamy też zwyczaj, ponieważ jest to parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, bardzo uroczyście obchodzić pierwsze soboty miesiąca. Nabożeństwo gromadzi wielką rzeszę ludzi, jest związane także ze zmianą tajemnic różańcowych. To jest taka nasza wizytówka jako parafii. Spośród grup duszpasterskich należy wymienić także radę parafialną, która jest bardzo zaangażowana w życie parafii. Do rady należy 20 osób – reprezentantów całej parafii, którzy chętnie angażują się we wszystkie poczynania związane z inwestycjami. Wielu jest takich, którzy mają pomysły i doświadczenie, więc to też jest bardzo cenne i pożyteczne – mówi ks. Marek Wilk.

Obchody jubileuszu

Obchody jubileuszu 100-lecia parafii będą się odbywały 25 marca, w dzień drugiego odpustu parafialnego. – To dzień dla nas symboliczny, ponieważ postanowiliśmy świętować jubileusz przez cały rok – zauważa ksiądz proboszcz. Jednak to właśnie ten dzień został wybrany na celebrację jubileuszu. Wtedy pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala cała wspólnota będzie wyrażała wdzięczność przed Bogiem za minione lata i za ludzi, którzy stanowili tę wspólnotę w przeszłości. Natomiast od 19 marca zaczną się misje parafialne, które będą trwać do 25 marca, dnia celebracji jubileuszu. Poprowadzą je ks. Jan Szeląg i ks. Wojciech Wojtas. – Chcemy zwrócić uwagę na duchowy wymiar przygotowania do jubileuszu – kończy ks. Marek Wilk – proboszcz parafii.

Ks. dr Marek Wilk urodził się 14 kwietnia 1966 r. w Sośnicy k. Radymna. Święcenia przyjął w 1993 r. Studiował na KUL. Przez 13 lat był wikariuszem w parafiach w Sanoku, Krośnie, Przeworsku i Krzywczy. Przez 11 lat pracował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu jako ojciec duchowny. Od 19 sierpnia 2017 r. proboszcz parafii w Budach Łańcuckich.

2021-03-16 11:05

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: abp Szal konsekrował kościół na osiedlu Kmiecie

[ TEMATY ]

Przemyśl

abp Adam Szal

Rafał Czepiński

Abp Adam Szal konsekrował w niedzielę kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski na osiedlu Kmiecie w Przemyślu. Za pierwszą kaplicę w tym miejscu służyła prawie 40 lat temu drewniana stodoła. Z kolei konstrukcję kościoła postawiono w tajemnicy przed komunistami w jedną noc.

W kazaniu abp Adam Szal stwierdził, że odczytana Ewangelia, w której Pan Jezus porównuje królestwo Boże do ziarnka gorczycy bardzo dobrze pasuje do historii tego kościoła i parafii. – Niemal 40 lat temu w 1979 roku w czasie Wielkiego Tygodnia zostało zasiane małe ziarenko. Właściwie minimalne ziarenko, patrząc z perspektywy tej świątyni, w której się znajdujemy. Małe ziarenko, czyli stodoła, w której wystawiono Najświętszy Sakrament zaczęło gromadzić ludzi, aby się modlić. To jest to ziarenko, które przez 40 lat rosło i rośnie dalej – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: 20 lat temu świat się zatrzymał, uklęknął i zapłakał

2025-04-02 07:45

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Vatican News

Kard. Konrad Krajewski

Kard. Konrad Krajewski

Świętość Jana Pawła II była zakorzeniona w modlitwie - wskazuje kard. Konrad Krajewski – dziś jałmużnik papieski, który przez ostatnie siedem lat życia Papieża Polaka pełnił funkcję ceremoniarza papieskiego. Był on jedną z nielicznych osób obecnych przy umierającym Janie Pawle II.

Dziś, po 20 latach hierarcha wspominając posługę przy boku Ojca Świętego, zaznaczył, że Jan Paweł II był człowiekiem, który zanim wyszedł do ludzi, aby sprawować liturgię, „najpierw rozmawiał z Bogiem, a kiedy wychodził to reprezentował Boga i dlatego Jego słowa były takie dotykające, zmieniające nasze życie”. Jeszcze przed rozpoczęciem celebracji, w zakrystii, był nieobecny, trwał na modlitwie. „On w tej swojej nieobecności spotykał się z Bogiem”.
CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy film "Śladami Ojca" już do obejrzenia!

2025-04-02 18:41

[ TEMATY ]

film

Jan Paweł II

Materiał prasowy

Dziś na antenie TVP 1 swoją premierę miał film „Śladami Ojca” opowiadający o tym co pozostało w nas 20 lat po śmierci Jana Pawła II. Do obejrzenia już teraz Święty Jan Paweł II, to człowiek przeprowadzający Kościół w nowe millenium, w czasach kiedy potrzeba było kogoś autentycznego, prawdziwego. Papież, który na oczach milionów ludzi zmieniał losy świata.

Jaki ślad po 20 latach od śmierci Ojca Świętego zostawił jego pontyfikat? Czy dziś kolejne pokolenia inspirują się nauczaniem Wielkiego Polaka?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję