Reklama

Niedziela Częstochowska

Mała, kochana wspólnota

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski króluje nad okolicą i parafią pod tym wezwaniem w Janikach. W tym roku ta wspólnota dziękuje Bogu za erygowanie parafii 40 lat temu i konsekrację kościoła sprzed 20 lat.

2021-04-27 12:57

Niedziela częstochowska 18/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Poświęcenie figury Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej, 1 października 2018 r.

Poświęcenie figury Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej, 1 października 2018 r.

Wierni jednej z mniejszych parafii w naszej archidiecezji kochają swoją świątynię i są wdzięczni za jej powstanie Bogu oraz duszpasterzom, w tym m.in. bp. Franciszkowi Musielowi, który pochodził z tej miejscowości. Duchowny był fundatorem i dobroczyńcą parafii i kościoła.

Przeszłość i teraźniejszość

Parafię erygował 1 lipca 1981 r. bp Stefan Bareła. Należą do niej miejscowości: Aleksandrów, Janiki, Ślusarze, Kuków i Zwierzyniec III. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. kan. Franciszek Sas. Kolejni proboszczowie wraz z wiernymi troszczyli się o rozwój duchowy i materialny. Konsekracji dokonał 16 czerwca 2001 r. abp Stanisław Nowak.

Reklama

Dziś wnętrze kościoła zdobią obrazy polskich świętych ostatnich 100 lat: św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, św. Alberta Chmielowskiego, św. Rafała Kalinowskiego, bł. Karoliny Kózkówny i bł. Jerzego Popiełuszki, ufundowane przez parafian. Są one wyrazem ich wiary w świętych obcowanie oraz w realne orędownictwo świętych. Na wieży kościelnej znajduje się figura Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej w czerwonej szacie z orłem na piersi, jedyna w Polsce tego typu. Maryja więc błogosławi okolicy.

Prężna działalność

Obecny proboszcz ks. Zbigniew Krutin kontynuuje dzieło poprzedników. – To mała i kochana wspólnota. Jestem szczęśliwy i zadowolony, że mogę służyć Bogu, Kościołowi i tej społeczności – podkreśla. Parafianie szanują kapłanów, są życzliwi, chętnie włączają się w inwestycje, czego wyrazem było i jest ich zaangażowanie w życie parafii. Widomym znakiem tego jest ukończenie budowy świątyni i plebanii, utworzenie cmentarza parafialnego oraz powstanie kaplicy pogrzebowej z chłodnią. Ważniejsze od spraw materialnych są prężnie działające: Liturgiczna Służba Ołtarza, grupa Żywego Różańca Miłosierdzia Bożego, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna Janiki-Ślusarze i Aleksandrów. Dumą wspólnoty są nazaretanki – s. Danuta Ślusarczyk i s. Małgorzata Wieczorek, pochodzące z tej parafii.

– Zakochałam się w Różańcu i wyprosiłam m.in. dobrego męża – podkreśla Janina Janic, zelatorka, która na początku istnienia parafii założyła 2 grupy Żywego Różańca. Z radością opowiada o początkach parafii i pierwszej Mszy św. – Pasterce odprawionej w kościele. Ubiegłoroczna była celebrowana w 30. rocznicę tego wydarzenia. Pani Janina jest czytelniczką Niedzieli.

Jubileusz w odpust

Ciebie, Boga, wysławiamy – ten hymn wdzięczności popłynie do Boga 3 maja, w uroczystość odpustową, w Janikach. Tego dnia odbędzie się jubileusz 40-lecia istnienia parafii. Dziękczynne Msze św. o godz. 8, 9.30 i 11 będzie sprawował ks. Krutin. W tym duchu proboszcz mówi: – Dziękuję Bogu za wszelkie łaski, a wiernym za wysiłki zmierzające do tego, abyśmy byli prawdziwą wspólnotą w Panu, zwłaszcza w ostatnich trudnych miesiącach naznaczonych piętnem pandemii. Sercem i duszą obejmuję tych, którzy przez 40 lat tworzyli naszą wspólnotę parafialną i w niej posługiwali na większą chwałę Bogu i ku pożytkowi ludzi. Dziękuję za świadectwa żywej wiary i umiłowania własnego kościoła. Niech nasza Patronka wyprasza potrzebne łaski, a tym, którzy odeszli do Pana, wyjedna łaskę życia wiecznego. Proszę o modlitwę w intencji naszej wspólnoty na dalsze lata wędrówki przez życie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamarzyli o własnym kościele

Niedziela przemyska 43/2020, str. IV

[ TEMATY ]

historia

prezentacja parafii

Ks. Maciej Flader

Smukła wieżyczka parafialnego kościoła góruje nad wzgórzami Pogórza Przemyskiego

Smukła wieżyczka parafialnego kościoła góruje nad wzgórzami Pogórza Przemyskiego

Pomiędzy wzgórzami Pogórza Dynowskiego pokrytymi lasami ukryta jest mała miejscowość, Hucisko Jawornickie, mieszkańcy zapragnęli mieć tu swój parafialny kościół i konsekwentnie realizowali to pragnienie.

Miejscowość była już wzmiankowana w XVII wieku jako Huta Szklana w lasach jawornickich, ponieważ w odległych czasach miała się tutaj znajdować huta szkła. Mieszkańcy Huciska Jawornickiego zawsze odznaczali się wielką religijnością. Jednak spora odległość, 7-9 km, od kościoła w Jaworniku Polskim utrudniała im uczęszczanie na nabożeństwa. Pierwszym miejscem kultu religijnego stała się kaplica ufundowana oraz wybudowana w 1920 r. przez Janinę i Stanisława Niemczyckich, właścicieli majątku w przysiółku Podedwór. Z czasem mała kapliczka nie mogła pomieścić mieszkańców, dlatego pojawiła się myśl o budowie własnego kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do diakonów: musicie oderwać się od swojego „ja”, by prawdziwie służyć

– Diakon, który nie potrafi oderwać się od swojego „ja”, nie będzie zdolny do służby i zmęczy się swoją służbą – powiedział bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 15 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń diakonatu dwóm klerykom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszę św. koncelebrowali m.in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr. Grzegorzem Szumerą, oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii diakonów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych diakonów. Podczas liturgii śpiewała schola seminaryjna i Schola liturgiczna „Domine Jesu”.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny Wandy

– Kiedy modlimy się o beatyfikację Wandy Malczewskiej, a ona jest w niebie, to ona modli się w naszych intencjach – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie, modląc się w intencji beatyfikacji sługi Bożej Wandy Malczewskiej w dniu 199. rocznicy jej urodzin i 150-lecie objawień. W ten sposób rozpoczęły się przygotowania do 200-lecia urodzin sługi Bożej, przypadającego w 2022 r.

W miejscu, gdzie mistyczka pochodząca z Radomia Wanda Malczewska miała najważniejsze wizje mistyczne, czyli w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie, bp Andrzej Przybylski przewodniczył Mszy św. w intencji jej beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję