Reklama

Niedziela Legnicka

Dziękczynne uroczystości biskupa legnickiego

W legnickiej katedrze odprawiona została 19 czerwca Msza św. dziękczynna za 50 lat kapłaństwa i 75 lat życia bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

Niedziela legnicka 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

bp Kiernikowski

jubileusz kapłaństwa

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przeżywał swoje jubileusze w gronie duchowieństwa i wiernych

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przeżywał swoje jubileusze w gronie duchowieństwa i wiernych

W uroczystościach uczestniczyli księża biskupi metropolii wrocławskiej, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz diecezji Görlitz, przedstawiciele władz parlamentu i władz lokalnych, służb mundurowych, duchowieństwa i wiernych świeckich.

Słowo jubilata

– Dziś, podczas tego jubileuszu, dziękuję za łaskę odkrywania posłuszeństwa Ewangelii. Przepraszam też Boga za wszelki niedobór w tym posłuszeństwie. Owocem posłuszeństwa jest zawsze składanie dziękczynienia Bogu w Eucharystii i w takiej postawie dziękczynienia jesteśmy tutaj, aby dokonało się to, co już zastało spełnione w Jezusie Chrystusie raz na zawsze, a w co my wszyscy przez sakramenty, powołanie, wchodzimy. Prosimy, abyśmy byli posłuszni jednemu przesłaniu, które płynie od Jezusa Chrystusa, z Jego Ewangelii, która ma moc zbawiania każdego człowieka, który wierzy – powiedział bp Kiernikowski rozpoczynając Mszę św.

Czerpanie życia od Boga

Homilię wygłosił ojciec duchowny legnickiego seminarium ks. Krzysztof Wiśniewski. Rozpoczął od rozważenia pojęcia z aktu poświęcenia się Sercu Pana Jezusa „bezpieczna wolność Kościoła”. – To wszystkie sytuacje zniewolenia, które krępują Kościół w jego misji głoszenia Ewangelii, narzucają niezgodne z wiarą zasady postępowania i uniemożliwiają gromadzenie się na modlitwie. Wolność to możliwość wyznawania wiary, swoboda w praktykowaniu wiary. To rzeczywistość głębsza. To nasza pewność posiadania życia wiecznego dzięki wierze w Jezusa Chrystusa, to czerpanie życia od Boga Ojca, to postępowanie zgodne z wolą Boga, zdolność poddawania się Jego inspiracjom, kierowanie się Jego słowem – zaznaczył.

Zwrócił uwagę na to, że każdego z nas Bóg wybrał i każdemu powierzył misję do spełnienia. – Wybiera nas i przeznacza nas na te, a nie inne czasy, byśmy dawali świadectwo – mówił kaznodzieja. Zauważył, że w takim kluczu dokonywała się posługa biskupa Zbigniewa w diecezji legnickiej. – Ksiądz biskup uczył nas przez 7 lat czytać i przyjmować Ewangelię. Jego nauczanie było skoncentrowane na tajemnicy krzyża i zmartwychwstania Chrystusa. W różnych okolicznościach obwieszczał Paschę Jezusa, Jego uniżenie i zwycięstwo. Kenoza, krzyż i pascha – to fundamentalne pojęcia w jego nauczaniu. Przez uniżenie do wywyższenia, przez śmierć do życia, przez uznanie grzeszności do usprawiedliwienia przez łaskę, nie można inaczej – zauważył.

Reklama

Życzenia

Kaznodzieja życzył też, aby w życiu biskupa Zbigniewa i każdego wierzącego wypełniła się do końca chrystusowa Ewangelia, która daje nam bezpieczną wolność.

Na zakończenie wspólnego dziękczynienia były też kolejne życzenia dla Jubilata. W imieniu duchowieństwa złożył je ks. kan. Franciszek Molski, natomiast w imieniu świeckich mec. Stanisław Andrzej Potycz, przewodniczący Rady Katolików Świeckich.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diamentowy jubileusz święceń

Niedziela przemyska 26/2021, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Magdalena Święcka/DTAP

Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za osobę i działania Księdza Profesora

Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za osobę i działania Księdza Profesora

60-lecie święceń kapłańskich obchodzi ks. prof. Kazimierz Bełch.

W kościele parafialnym Niepokalanego Serca Maryi i św. Stanisława Kostki w Grodzisku k. Strzyżowa, 12 czerwca Mszy św. odpustowej połączonej z jubileuszem 60-lecia święceń kapłańskich przewodniczył ks. prof. Kazimierz Bełch, pochodzący z pobliskiej Zawadki.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

W jaki sposób Kościół pomaga chorym?

2023-02-08 09:23

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Karol Porwich/Niedziela

„Choroba jest częścią naszego ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie” – napisał papież Franciszek na wstępie swojego orędzia z okazji 31. Światowego Dnia Chorego. Posługa chorym i cierpiącym to jedna z podstawowych misji Kościoła i zadań stojących przed chrześcijanami. Jak Kościół w Polsce angażuje się na rzecz chorych?

„Doświadczenie zagubienia, choroby i słabości stanowi oczywiście część naszej drogi: nie wykluczają nas z Ludu Bożego, przeciwnie, wprowadzają nas w centrum uwagi Pana, który jest Ojcem i nie chce stracić po drodze nawet jednego ze swoich dzieci” – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na 31. Światowy Dzień Chorego. Jest on obchodzony 11 lutego, a jego hasłem w tym roku są słowa „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję