Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Przyszedł w imię Chrystusa!

W 2022 r. będziemy przeżywać 50. rocznicę powołania diecezji szczecińsko-kamieńskiej, której patronem jest św. Otton z Bambergu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

Otton z Bambergu

Zygmunt P. Cywiński

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

Patronat ten ustanowiony został na mocy dekretu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, z 24 września 1972 r.

Kolejną ważną rocznicę, 900-lecie pierwszej wyprawy misyjnej biskupa z Bambergu na Pomorze, obchodzić będziemy natomiast w 2024 r. Nasz święty papież Jan Paweł II, w trakcie swego pobytu w Szczecinie, 11 czerwca 1987 r., w bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła odniósł się do postaci św. Ottona z Bambergu, wypowiadając wówczas jakże znamienne słowa: „Niech jego relikwie tu, w tej katedrze, będą otaczane najgłębszą czcią, bo Kościół w Polsce otacza głęboką czcią wszystkich tych, którzy głosili mu Ewangelię, bez względu na to, skąd pochodzili, czy z krajów słowiańskich, czy z Irlandii, czy z krajów germańskich. Przychodzili w imię Chrystusa i przychodzili jako nasi bracia”.

Reklama

Książę Bolesław Krzywousty był głęboko przekonany o tym, że głównym gwarantem przynależności Pomorza do Polski będzie ewangelizacja tych ziem oraz włączenie ich do kościelnej organizacji polskiej. Z tego powodu począł on usilnie zabiegać o właściwego misjonarza, który podjąłby się tego wyjątkowego zadania. Poszukiwania właściwej osoby trwały aż trzy lata. Jak zaznaczają wszyscy żywociarze bp. Ottona: Mnich z Prüfening, Ebo i Herbord – Bolesław Krzywousty zabiegał o zgodę papieża Kaliksta II na misję chrystianizacyjną na Pomorzu w Stolicy Apostolskiej.

Otton był dobrze znany zarówno w Polsce, jak i na dworze książęcym, dobrze posługiwał się językiem polskim. Był człowiekiem wielce lojalnym, a zarazem zręcznym politycznie. Nie angażował się nigdy w antagonizm polsko-pomorski, ponieważ nie był związany z metropolią magdeburską, knującą często spiski przeciwko Polsce. Wszystkie te walory, a także osobista znajomość Bolesława Krzywoustego z Ottonem wpłynęły na wybór jego osoby jako misjonarza tych ziem. Otton liczył sobie już 60 lat, przyjął propozycję księcia polskiego dotyczącą chrystianizacji Pomorza. Spytał o zgodę papieża Kaliksta II (1119-24) oraz cesarza Henryka V (1105-25). Misja, której się podjął od początku prowadzona była wyłącznie z ramienia księcia polskiego. Podczas wyprawy misyjnej, wielokrotnie podkreślano obszar terenów misyjnych oraz przyszłą ich przynależność do metropolii gnieźnieńskiej.

Niestety nie doczekał się erygowania biskupstwa pomorskiego z katedrą św. Wojciecha w Wolinie przez papieża Innocentego II 14 października 1140 r. Zmarł 30 czerwca 1139 r. i został pochowany 3 lipca w benedyktyńskim opactwie św. Michała k. Bambergu. 10 sierpnia 1189 r. został przyjęty do kanonu świętych. Lud pomorski czci go jako Apostoła Pomorza.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w ambasadzie RP przekazano Panamie relikwie św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

relikwie

Włodzimierz Rędzioch

W ambasadzie RP przy Watykanie odbyło się przekazanie ambasador Panamy relikwii św. Jana Pawła II dla władz tego kraju, w związku z najbliższym Światowym Dniem Młodzieży, który odbędzie się tam w styczniu 2019 roku. W imieniu kard. Stanisława Dziwisza aktu przekazania relikwii na ręce pani ambasador Panamy, Miroslavy Rosas Vargas dokonał ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

W piątkowej uroczystości uczestniczyli też m.in. kardynałowie José Luis Lacunza i Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpy, stolicy Hondurasu.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję